ROVES - LELLUNEVA VAIKEA ALUE JOPA SUUNNISTAJILLE.

Juurikin annoin itselleni kertoa, että : Seinäjoen Saha (Yrityksen Saha) joka oli iso tukin ostaja 50-luvulla, kielsi kaiket puunostot Hyllykallion takaa, joka oli silloin tietöntä takamaata.
Roveksessa oli nimittäin alue- Lellunneva- josta puun ulosotto oli pakkastalvinakin vaikeaa. Lellunnevassa oli suohautoja-lettoja, jotka eivät jäätyneet.
80- luvulla, kun Rasti-Jussit tekivat suunnistuskartat Nurmonkin alueista, Lellunneva jätettiin tekemättä, kun suunnistajat katsoivat alueen niin toivottamaksi suunnistaa, suo ei kantanut juoksijaa.
Jotta tälläistä maatalousmaata ollaan myt ostamassa ja maatalous on nyt "riippuvainen" letoista.
27816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kyllä joo.
Lunastuksia käyntiin myös kantakaupungin alueelle :
Huhtalan laajat pellot terkkarin vieressä, Jouppilan talot Areenan vieressä, Jerikontien yleinen kaaos.
Muuallakin ansiotonta arvonnousua.
Yleinen - kaupungin etu.
Kehttys vaatii.

Äänestä

Kehitys kehittyy.
On haasteellista.
Suunnitellaan.
Pidetään palaveri.
Mennään kahville.

Äänestä

Näyttää Ilkassa olevan uusia vaaliehdokkaita.

Äänestä

Lellunnevan suunnistajalle.Taisitpa juosta väärään suuntaan.,jos niin upotti. Siellä on myöskin kallio pinnassa monessa paikassa, tiedän mistä kirjoitan. Valitettavasti en ole kuullut kallion vaikutuksesta rakentamiseen, koskapa 0.20 euroa neliö. ja kuulemma kova tarjous.

Äänestä

hyvä oli ilkan kirjoitus maanomistajien hyväksikäytöstä tänään

Äänestä

Mikäli pakkolunastus toteutuu kaupungin suunnitelmien mukaisesti, on tämä ennakkotapaus.
Tämän jälkeen on kaupungin lähiympäristö otettavissa samoin keinoin haltuun, aina kun etu hiukankin vaatii.
Ikävää asiassa on myös, että kysymyksessä on perinnemetsiä,joita isämme ovat vaalineet,ajatuksenaan jälkipolvet.
Kaupungin tekemät tarjoukset eivät ole oikeassa suhteessa mikäli pyritään tasapuolisuuteen muihin kaupungin viimevuosina tehtyihin kauppoihin, maata on haalittu melkoisen etäältä ja eri hinnoin.

Äänestä

Ahneus kukkii.

Äänestä
  • Niinpä ! .Kaupungin edunmukainen ryöstöpolitiikka ahneudessaan . Maanomistajalta viedään pikkuhiljaa omaisuus uudella tyylillä, ja tämän näytöksen jälkeen, ei kannata perillisille maajussin uraa edes suositella, ellei ole satoja hehtaareja kaupungin lähistöllä pakolla lunastettavaa.
    Aikoja on eletty,jolloin vielä toisten omaisuuttakin kunnioitettiin. Näin ei tehdä SEINÄJOELLA..

    Äänestä

  • jooseppi kaljupää kirjoitti:

    Niinpä ! .Kaupungin edunmukainen ryöstöpolitiikka ahneudessaan . Maanomistajalta viedään pikkuhiljaa omaisuus uudella tyylillä, ja tämän näytöksen jälkeen, ei kannata perillisille maajussin uraa edes suositella, ellei ole satoja hehtaareja kaupungin lähistöllä pakolla lunastettavaa.
    Aikoja on eletty,jolloin vielä toisten omaisuuttakin kunnioitettiin. Näin ei tehdä SEINÄJOELLA..

    Älkää nyt kuulkaa itkekö selvää asiaa. Kun ei rupumaasta makseta muuta, kuin mitä teollisuustonttien hinnoittelu sallii, ahneus saa kummallisia muotoja.
    Hoh.

    Äänestä

Satuin avaamaan, pakko todeta edelliselle kirjoittajalle. Ahneella kaupunginvaltuustolla on paskaanen loppu.

Äänestä

.

Äänestä

Isännät heittäytyvät vaikeiksi.

Äänestä

Seinäjoen kaupunki ja maanomistajat ovat kiistelleet Roveksen alueesta jo neljä vuotta. Noin 150 hehtaarin alueella on toistakymmentä omistajaa ja alue sijaitsee nykyisen teollisuusalueen tuntumassa, Kuortaneen tien kyljessä. Maanomistajat vaativat alueesta yhteensä liki kaksi miljoonaa euroa enemmän, kuin mitä kaupunki on valmis maksamaan. Alueella ei ole viljelymaata, vaan maapohja on metsikköä ja osin heikkoa rakennusmaaksi.

Vuosia hiertänyt kiista

Kun vapaaehtoisiin kauppoihin ei päästy, Seinäjoen kaupunginvaltuusto päätti siirtyä lunastusmenettelyyn viime keväänä. Asia lähetettiin ympäristöministeriön ratkaistavaksi. Maanomistajat pitivät tätä epäoikeudenmukaisena ja vaativat Ely-keskukselta alueelle suunnitellun hankkeen ympäristövaikutusten arviointia lunastusluvan yhteydessä.

Ely-keskus katsoi päätöksessään tammikuun lopulla, että YVA-menettelyn tarpeellisuutta ei voida tässä vaiheessa edes harkita, koska hanke on alullaan, eikä selkeitä suunnitelmia vielä ole. Maanomistajat ovat jättäneet päätöksestä valituksen Vaasan hallinto-oikeuteen.

Ympäristöministeriö ratkaisee

- Ympäristöministeriö arvio tällä hetkellä, mikä on tämän sivuprosessin vaikutus. Päätöksiä voisi tulla nopeastikin, mutta jos tämä sivuprosessi pitää katsoa loppuun, niin tietysti hanke taas hidastuu, sanoo Seinäjoen kaupunginlakimies Jari Jokinen.

Lunastusmenettelyyn antaa luvan ympäristöministeriö. Se nimeää ulkopuolisen tahon, joka arvioi maapohjalle käyvät kauppahinnat. Viimeksi Seinäjoki käytti lunastusoikeuttaan vuosikymmeniä sitten ostaessaan Pohjan kaupunginosan maa-alueet.

Äänestä

Rikkaat nyrmoolaaset ovat nyt valittaneet korkeimpaan hallinto-oikeuteen kaupungin lunastuksessa nevoistaan.
Täten halutaan osoitttaa nyt valtaa muita kohtaan ja oltiin silti ensimmäisinä hylkäämässä aikanaan liitokset kaupunkiin.

Äänestä
  • Mitä siellä ex-Nurmossa oikein veteen sekoitetaan, kun tuntuu että kaikki yhteistyökyvyttömät persoonat on pakkautuneet sinne?

    Kokoajan on valitus ja riitely päällä.

    Äänestä

Kaupunki tekisi viisaasti kun jättäisi nämä lunastus alueet (nevat) näille valittajille.
Kaupungilla on omistuksessaan isoja metsä alueita rakennettavan ohikulkutien kummallakin puolella 2-3km lentokentältä Nurmon suuntaan, alueet rajoittuu jokeen, Eskoon ja tähtitornin tien väliselle alueelle. Sijainti teollisuudelle logistisesti loistava samoin maapohja, ei upottavia nevoja vaan kalliota ja hiekkaa/moreenia.
Alue taatusti kiinnostaisi teollisuus laitoksia, sijainnin takia.(uusi valtatie 3-tielle).

Äänestä
  • Juuri niin! Miksi ostaa vetistä nevaa, johon joutuu pohjamaan tuomaan muualta. Antaa nevan olla nevana ja rakennetaan tukevalle pohjalle, niin rakennuskustannuksetkin pysyvät kohtuullisina. Teitä on muuallakin ja autot kulkevat.

    Äänestä

Rasinmäelle tulisi tulisi pitää karttaharjoitukset uuden ohikulkutien tarjoamista,
kaupungin omistuksessa olevista, teollisuuden käyttöön soveltuvista alueista.
Roveksen riita alueet tulisi unohtaa, Rengon harjun lähellä on paljon parempia alueita..

Äänestä
  • Rasinmäki tietää missä on neljän tien risteys, ja etäisyydenkin kaupungintalolta mitannut. Lisäksi rautatien sivuraide on ääressä . Tartteeko enempää karttatietoa.

    Äänestä

Typerä riitely melkein nevasta osin ei kovin rakentavaa.
Koirat haukkuu ja karavaani kulkee !

Niin se lopulta menee, vastahan panin vaikkein aina tiennyt mistä.

Äänestä

Kalliotako se kuortaneen Roves-alue nyt näyttää olevankin.

Äänestä

Otsikko, totuuksia esiin, kommentti aloittajalle. Kaupungin herrojen, kertomuksia letosta, ja vieläpä upottavasta sellaisesta.. Itäinen ohikulkutie on Roveksen kohdalta kaavittu auki..JA MITÄPÄ SIELTÄ VASTAAN TULIKAAN ,KOVAA KALLIOTA SILMÄN KANTAMATTOMASTI. Mieleen osuikin , että ollaanko maan -omistajia näin häikäilemättömästi tässä yritetty höynäyttää, kertomalla pohjattomasta ja arvottomasta suoalueesta,jollaiseksi se on asiaa tietämättömille informoitu. Kuitenkin on faktaa että esim. ABC ja monet muut, ovat olleet jo kauan tietoisia alueen helposta rakennettavuudesta.

Äänestä

ja SUOTA
vuorotellen.
Kallis kunnallistekniikka.

Äänestä

Kauempaa kattoen, hiukan roistoille haiskahtaa johtajanne...

Äänestä

tehdään siitä nevasta luonnonsuojelua alue, josta ei saa kaataa puun puuta, eikä metsästää...

Äänestä
  • ei huono ehdotus,mutta Kaupungin "separaattorit"on jo alueen vallanneet.

    Äänestä

Vuoden loppuun asti kestävä verovapaus on odotetusti vauhdittanut kuntien maanhankintaa. Yksityiset maanomistajat voivat nyt myydä kiinteistöjä kunnalle verovapaasti.

Esimerkiksi Seinäjoella lakiin tehty lisäys näkyy maanhankinnassa. Kaupunki ostaa maata nyt erityisesti Kärjestä, Niemistöstä ja Keski-Nurmosta.

Verovapaus merkitsee 100 000 euron kaupassa 20 000 euron etua myyjälle.

KORKEIN OIKEUS aina KAUPUNGIN PUOLELLA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOTUUKSIA ESIIN. kirjoitti:

Juurikin annoin itselleni kertoa, että : Seinäjoen Saha (Yrityksen Saha) joka oli iso tukin ostaja 50-luvulla, kielsi kaiket puunostot Hyllykallion takaa, joka oli silloin tietöntä takamaata.
Roveksessa oli nimittäin alue- Lellunneva- josta puun ulosotto oli pakkastalvinakin vaikeaa. Lellunnevassa oli suohautoja-lettoja, jotka eivät jäätyneet.
80- luvulla, kun Rasti-Jussit tekivat suunnistuskartat Nurmonkin alueista, Lellunneva jätettiin tekemättä, kun suunnistajat katsoivat alueen niin toivottamaksi suunnistaa, suo ei kantanut juoksijaa.
Jotta tälläistä maatalousmaata ollaan myt ostamassa ja maatalous on nyt "riippuvainen" letoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu