Jyrkkä EI minipillereille - mitäs nyt sitten?

Hei!

Asian nimi on siis tämä... Aloitin tänä vuonna helmikuussa käyttämään Yaz -pillereitä yhdeksän kuukauden "koepakkauksella". Pillerit olivat loppumaisillaan, eli piti mennä ehkäisyneuvolaan juttelemaan, ja hankkia resepti näihin. Hoitaja kyseli kaikenlaista, ja kysyikin että onko ollut päänsärkyä. Vastasin että kyllä, tosin päänsärkyäni ei ollut ollut kuin suunnilleen kuukauden, siitä asti kun treenikärpänen puraisi ja aloin käyttämään lisäravinteita. Myönnän myös, että ruokailutottumukseni muuttui pahasti, ruokailut vähenivät huomattavasti - omaa tyhmyyttäni.
Selvitin treenailuasiani hänelle, ja kyllä hän siihen totesikin että päänsärky voisi johtua niistä. Tämä hoitaja ei vaan halunnut ottaa riskiä "migreenini" takia, ja määräsi minulle Cerazette -minipillerit. Mikä migreeni?! Itse olin kokenut Yazit erittäin sopiviksi itselleni, olin erittäin tyytyväinen. Epäsäännölliset kuukautiseni vaihtuivat säännöllisiksi, järkyttävät kuukautiskivut jäivät kokonaan sivuun. Sitä pahuksen päänsärkyäkään ei ollut ilmaantunut ennen näitä treenihommia!
Nyt sitten niistä pitäisi siirtyä minipillereihin, joista en ole varmaan ikinä kuullut mitään kovinkaan positiivista palautetta? Voin suoraan sanoa, että en halua edes kokeilla niitä, niin typerältä ja lapselliselta kuin se kuulostaakin. Jopa lopetin lisäravinteidenkin popsimisen ja muutin ruokailutottumuksiani tämän asian takia. Päänsärkyä ei ole näkynyt enää. Otin yhteyttä ehkäisyneuvolaan uudestaan, tuloksetta. He halusivat minun siirtyvän minipillereihin.
Ja ikäähän minulla on 19 vuotta, poikaystäväni kanssa olemme seurustelleet noin vuoden. En siis haluaisi, että tiputtelua ja vuotoja on milloin sattuu.
Mitä mieltä olette tästä? Voisiko olla mahdollista saada Yazit takaisin, jos menisin vain suoraan lääkärin juttusille? Vai onko siirryttävä takaisin kondomiin?
Iso kiitos ja kumarrus teille jotka jaksatte auttaa tietämätöntä! :-)
3102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kerrohan sinne ehkäisyneuvolaan kaikki tämä mitä kerroit täällä palstalla. Ehkäisykeinoja on valtavasti erilaisia markkinoilla.. Joillain toimii e-pillerit, toisilla minipillerit, kierukat ym..

Äänestä

Mene yksityiselle lääkärille; etköhän sieltä saa reseptin, jos ei mitään esteitä yhdistelmäpillereille kerta ole. Aurallinenhan migreeni on oikeasti yhdistelmäpillereiden este, koska lisää niin selvästi aivohalvauksen riskiä, mutta jos/kun siitä ei kohdallasi ole kyse, niin en ymmärrä, miksi pillerit on vaihdettu mineihin.

Äänestä

Mene lääkärille, mielellään yksityispuolelle. Kerro KOKO terveyshistoriasi. Gynekolohi osaa ehdottaa sinulle sopivaa ehkäisymuotoa.

Minulle ei kahdesta eri terveydellisistä syystä (migreeni veritulppariski) suositeltu e-pillereitä. Kokeilin useamman vuoden eri minipillerimerkkejä, ja ne aiheuttivat vaan ongelmia. Nyt minulla on käytössä kuparikierukka, ja olen tyytyväinen.

MUTTA kaikki nämä ehkäisyasiat ovat yksilöllisiä juttuja, mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi toiselle.. Kokeilemalla löytyy se itselle sopiva ehkäisykeino.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voikurjuus... kirjoitti:

Hei!

Asian nimi on siis tämä... Aloitin tänä vuonna helmikuussa käyttämään Yaz -pillereitä yhdeksän kuukauden "koepakkauksella". Pillerit olivat loppumaisillaan, eli piti mennä ehkäisyneuvolaan juttelemaan, ja hankkia resepti näihin. Hoitaja kyseli kaikenlaista, ja kysyikin että onko ollut päänsärkyä. Vastasin että kyllä, tosin päänsärkyäni ei ollut ollut kuin suunnilleen kuukauden, siitä asti kun treenikärpänen puraisi ja aloin käyttämään lisäravinteita. Myönnän myös, että ruokailutottumukseni muuttui pahasti, ruokailut vähenivät huomattavasti - omaa tyhmyyttäni.
Selvitin treenailuasiani hänelle, ja kyllä hän siihen totesikin että päänsärky voisi johtua niistä. Tämä hoitaja ei vaan halunnut ottaa riskiä "migreenini" takia, ja määräsi minulle Cerazette -minipillerit. Mikä migreeni?! Itse olin kokenut Yazit erittäin sopiviksi itselleni, olin erittäin tyytyväinen. Epäsäännölliset kuukautiseni vaihtuivat säännöllisiksi, järkyttävät kuukautiskivut jäivät kokonaan sivuun. Sitä pahuksen päänsärkyäkään ei ollut ilmaantunut ennen näitä treenihommia!
Nyt sitten niistä pitäisi siirtyä minipillereihin, joista en ole varmaan ikinä kuullut mitään kovinkaan positiivista palautetta? Voin suoraan sanoa, että en halua edes kokeilla niitä, niin typerältä ja lapselliselta kuin se kuulostaakin. Jopa lopetin lisäravinteidenkin popsimisen ja muutin ruokailutottumuksiani tämän asian takia. Päänsärkyä ei ole näkynyt enää. Otin yhteyttä ehkäisyneuvolaan uudestaan, tuloksetta. He halusivat minun siirtyvän minipillereihin.
Ja ikäähän minulla on 19 vuotta, poikaystäväni kanssa olemme seurustelleet noin vuoden. En siis haluaisi, että tiputtelua ja vuotoja on milloin sattuu.
Mitä mieltä olette tästä? Voisiko olla mahdollista saada Yazit takaisin, jos menisin vain suoraan lääkärin juttusille? Vai onko siirryttävä takaisin kondomiin?
Iso kiitos ja kumarrus teille jotka jaksatte auttaa tietämätöntä! :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu