Onko tämä vain ystävyyttä?

Mieheni tekee toisinaan reissuhommia. Tähän asti olen ollut luottavainen, mutta nyt vaistoni sanoi, et jotain on pielessä. Mieheni tuli yhdeltä reissulta kotiin, ja katoin salaa sen puhelimen viestejä. Niis oli vieraan naisen viestejä, jois kutsui miestäni rakkaaks ja kullaks ym. Nimitti itseään "salarakkaaks". Viestit oli oikeen rakastunutta lajia. Kyselin asiaa mieheltäni, joka vihdoin myönsi, että onhan hänel yks tuttu nainen, mut vaan ystävänä ja keskustelukaverina. (Keskustelemme kyl miehen kans kaikenlaisist asioist keskenämmeki.) Mitä mieltä ootte, voiks tollanen muka olla vaan ystävyyttä?
552722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Voi varmasti olla ystävyyttä mutta on ihan varmasti enemmänkin, ei naisetkaan keskenään, jos ovat ystäviä,.kutsu toisiaan salarakkaaksi tai kullaksi..

Äänestä

No en ole kyllä yhtään miespuolista YSTÄVÄÄ tai kaveria vielä "kullitellut", puhumattakaan, että olisin salarakkaaksi itseäni kutsunut. No, kukin tavallaan - vaikuttaa vaan siltä, että sua viedään 1000 - 0...

Äänestä

Ihan viatonta viestittelyä se on. Huumorilla heitettyä läppää.

Äänestä

mun paras ystävä on mies, ja on ollut viimeset 20 vuotta, hänelle kerron kaiken mitä elämässäni tapahtuu, mitä ajattelen ja mitä milloinkin elämässä on meneillään. ja samoin tekee hän. Molemmat ollaan naimisissa. Koskaan meillä ei ole ollut mitään. Mutta ei kyllä tulis hetkeäkään mieleen että lähettelisin tollasia viestejä mitä ukkois on saanut. toki olen lähettänyt "rakas ystäväni" "olet tärkein ystäväni" jne ja tota rataa... Pidä vaan ne tuntosarvet esillä, koska toi ei todellakaan kuullosta viattomalta.

Äänestä
  • samantapainen kokemus minulla ja tuollaisella ajanjaksollakin jopa. Tosin tapailimme ja harrastimme seksiä. ja lähettelimme helliä viestejä.
    Sitten rakastuin tuohon mieheen....hän halusi olla vain "ystäväni", mutta halusi kuitenkin edelleen seksiä kanssani....minä olin sitä mieltä,
    että ystävyyden raja ylittyi tuossa, mutta hän oli sitten eri mieltä siitä. Nyt olen katkaissut välini tuohon mieheen.

    Äänestä

  • No ei sulla oma parisuhde ihan täysillä voi mennä jos kerrot kaikesta jollekin "parhaalle miesystävälle". Kyllä se loukkaa ihan helvetisti jos suhde on kunnossa.

    Jos itse kuulisin, että omalla eukollani olisi tuollainen uskottu mieskaveri, jolle läpätetään kaikki perheemme asiat, niin kenkää tulisi välittömästi.

    Tai sitten oma miehesi on ihan tossukka vai onko hänelläkin joku naisystävä, jolle voi uskoutua siten "syvällisemminkin", toivotaan näin.

    Äänestä

tuo on, että sua petetään.

Äänestä

Voi olla, että kyse on pelkästä härkistä vitsailusta...
Mutta todennäköisempää on, että miehelläsi on jotain meneillään tämän naisen kanssa. Ei välttämättä (vielä) mitään fyysistä, mutta kovasti ovat ihastuneita.

Äänestä

Toivoisin todella ettei olisi, mutta kokemuksen syvällä rintaäänellä, kyseessä on muuta kuin ystävyys. Aivan samanlailla sanoi mieheni "kärähdettyään" vain ystävä ja keskustelukaveri. Joopa joo. Ystävän kanssa salapanoilla, sellasta ystävyyttä.

Kun olet mennyt viestit katsomaan olet jo epäillyt. Joten etköhän sisimmässi tiedä asioiden oikean laidan. Olen pahoillani puolestasi. Älä usko ihan kaikkea, jos on kyseessä vain ystävä, voit varmasti tutustua tähän "rakkaaseen ystävään".

Äänestä

Epäilevä, luepa kirjoittamasi oikein ajatuksen kanssa. Mieti mitä vastaisit, jos joku toinen olisi esittänyt tuon kysymyksen. Luulen, että tiedät jo vastauksen, jos olet rehellinen itsellesi.

Äänestä
  • Ikävää.

    Äänestä

Onkohan se ihan laillista lukea toisen puhelinta tai mitään henkilökohtaista?? entäs jos joku lukis toisien päiväkirjoja, jotain yksityisyyttä.

Äänestä
  • Vedä sinä se laki sinne ittees jonne aurinko ei paista! Oot se pettävin p a s k i a i n e n maan päällä

    Äänestä

Aina näissä ketjuissa jossain vaiheessa vedetään toi lakihomma esiin. Kyllähän kaikki tietää, että niin ei saan tehdä, mutta onko toisen pettäminen sitten laillista.. no joo, ehkä on mutta minusta toi menee kyllä siinä kohtaa ihan fifty - sixty. Ja aloittajalle; kyllä se pettää.. Näin se meilläkin meni..

Äänestä
  • Laki on hyvä muistaa.Jos petät puolisoasi et riko lakia.Jos avaat ja luet hänen postinsa,rikot lakia.
    Moraali on toinen asia mutta turha yllyttää ketään tekemään sellaista josta voi joutua tuomiolle,tulee "uhrista" äkkiä tuomittu.

    Äänestä

Tyhmyyttä jättää kännykkä toisten luettavaksi. Tyhmyyttä on mennä lukemaan toisen kännykkää.....Mun kännykkään ei kosketa edes mun kuolleen ruumiini yli....

Äänestä
  • Niin että petetään vaan rauhassa kuinka paljon tahansa...voi helvetti. Alkuperäinen kirjoitti että hän EPÄILI jonkin olevan pielessä ("vaisto sanoi" )ja katsoi puhelimeen. Ei saa olla tyhmä. Totta kai on oikeus oman elämän varjeluun ja suhteen ylläpitämiseen. Jos on tunne että toinen ei ole tällaisessa asiassa rehellinen, niin asiat esiin. Mieshän oli pettämässä mitä ilmeisemmin. Nää on just näitä pahempia asioita, joita toiselle voi tehdä.

    Äänestä

Niin - jos jättää puhelimensa / päiväkirjansa auki toisten luettavaksi - onko rikollista? Jos murtaa lukot / salasanat - se varmasti on rikos!

Ja - onko rikos jos käyttää omaksi hyväkseen hankkimaansa "sisäpiirin" tietoa toisen / toisten vahingoksi - onko rikos? ONko tosi?

Äänestä

Niin Rouva Epäilevä,

Nythän tilanne on se, ettet Sinä voi varmuudella tietää, onko miehesi ollut uskoton. Näyttöä ei ole. Itse kuitenkin olet häpeällisesti syyllistynyt toisen yksityisomaisuuteen kajoamiseen. Toistaiseksi voit vain tuijottaa itseäsi peilistä ja todeta olevasi se teidän suhteen idiootti ...kunnes toisin todistetaan.

Noh, toki se voi kertoa jo jotain, jos miehesi ei millään tavalla reagoinut siihen, että olit näpelöinyt hänen puhelintaan. Sekin on kuitenkin vain arvailua.

Äänestä

Eikö teillä kyttääjillä ole minkäänlaista moraalia? Olen itse koettanut opettaa lapselleni, ettei toisen lompakkoa eikä puhelinta tutkita vaikka olisivat avoinna pöydällä. Tätä opettamaani olen itsekin noudattanut, ongelmat tulevat esiin kyttäämättäkin ja terveemmin tavoin.

Äänestä

Pari kertaa miehenikin jäi kiinni viestittelystä toisen naisen kanssa ja oli k-18 viestiä Ja nainen oli kirjoittanut että kun joku olisi nyt vieressäni. He olivat kuulema ystäviä ja soitin naiselle asiasta. Tein naiselle selväksi että mies seurustelee kanssani ja enkä halua että toiset naiset viestittelee hänelle.

Puhelin oli aina äänettömällä, nyt nainen on luvannut että ei enään viestittele. Puhelin on ollut äänet päällä. Mies tosin säpsähti että onko se minun puhelin ;) outoa varmaan kun puhelin ois, ja ennen sanoi aina että ei hänelle kukaan soita tai ei hän kenellekään soita :) silti on soitettuja ja vastattuja puheluita :)

Äänestä
  • Aika sairasta "mies jäi kiinni viestittelystä".. eikö miehelläsi ole oikeutta yksityiselämään? Täytyykö hänen kysyä sinulta lupa kenen kanssa, koska ja millaisia viestejä pistää? Eikös se niin ole että pornonkatselu, viestit jne. ovat kuitenkin suht viatonta puuhaa, sitten kun on kyse konkretiasta eli todellisesta pettämisestä, juttu muuttuu rumaksi. Ei kenenkään nettisurffailua, telkkarinkatsomista, puheluita tai viestejä ole kenelläkään oikeutta mennä rajaamaan tai kieltämään. Ne kuuluvat ihmisen perusoikeuksiin.

    Äänestä

  • Ihme kyyliä kirjoitti:

    Aika sairasta "mies jäi kiinni viestittelystä".. eikö miehelläsi ole oikeutta yksityiselämään? Täytyykö hänen kysyä sinulta lupa kenen kanssa, koska ja millaisia viestejä pistää? Eikös se niin ole että pornonkatselu, viestit jne. ovat kuitenkin suht viatonta puuhaa, sitten kun on kyse konkretiasta eli todellisesta pettämisestä, juttu muuttuu rumaksi. Ei kenenkään nettisurffailua, telkkarinkatsomista, puheluita tai viestejä ole kenelläkään oikeutta mennä rajaamaan tai kieltämään. Ne kuuluvat ihmisen perusoikeuksiin.

    No jos on tarvista viestitellä toisten naisten kanssa niin menkööt sitten. Mihis se minua siinä sitten tarvii? Enhän minä itsekään viestittele toisten miesten kanssa ja olen luottamuksen arvoinen. En halua turhaa aiheuttaa epäluottamusta. Niin miksi hän sitten? Itselläni on puhelin pöydällä ja äänet päällä. Katsoohan hänkin välillä että kuka soittaa. Tai että nyt tuli viesti siltä ja siltä :) Miten hän voi tietää jossei itsekin katso?

    Helpompi on vahtia kopallinen kirppuja kun yhtä miestä ;)

    Ja jos ei pääse entisistä eroon että pitää heidän kanssa viestitellä? tai pitää joku varalla jos vaikka suhde loppuisi? Näin miehet ajattelee ?

    Kun olen itse rehellinen , odotan sitä myös toiselta :) Ole toiselle sellainen kuin haluaisit toisen olevan itsellesi :)

    ja Olla toiselle se luottamuksen arvoinen :)

    Äänestä

Minäkun otin akan ja kysyin, että ootko ennen minua ollu muiden kanssa, tae onko sinua paljo naetu aekasemmin, niin se sano, että kahelle minä oon antanna. Minä kysyin, että kellekkä, niin hiä sano, että Uudenmaan rannikkojäkäripataljoonalle ja Jyväskylän pelastuslaetokselle. Minä sanoen, että on hyvä, että ee oo muita.

Äänestä

Ei voi mulla samalainen juttu.Juttelevat asioista ja ovat ystäviä ja työkavereita.joka
muuttui aikapian rakkaudeksi .Nainen on naimisissa kanssa.Viestiä ja puheluita
tulee yhtenään ja mieheni on hänelle rakkaista rakkain .Meillä on pitkä liitto enkä haluais sitä purkaa

Äänestä

Mitä hittoa kukaan menee toisen puhelimeen tutkiskeleen mitä numeroita löytyy tai viestejä!
Se on sama kuin kirjesalaisuus.

Ja liika tieto lisää tuskaa.

Olisit sinäkin edelleen onnellinen ilman tuota typerää tekoasi

Äänestä

Tieto lisää tuskaa :)

Äänestä

Tommonen ei oo kaveruutta.

Äänestä

soita sille akalle, ja kysy suoraan, niin saat asiaan selvyyden..ei se totiuus täältä löydy, mutta sua kyllä viedään, kuin litran mittaa tässä asiassa..

Äänestä

En kyllä alistuisi mieheni tekstiviestejä lukemaan. Jos mieheni lukisi viestejäni, niin saattaisi olla kohta entinen mieheni... tieto lisää tosiaan tuskaa. Ja tässä tapauksessa varmasti on ihastusta ilmassa. Onneksi miehesi on älynnyt poistaa omat lähettämät viestinsä salarakkaalleen... Oh jee ihanaa... muutkin tekee tätä... Varmaankin kaunis kaipuu molemmilla. Hanki elämä itsellesi.

Äänestä
  • taatusti lukisit heti jos olisi jotain epäilyksiä ja sellainen tilanne tulisi.

    Äänestä

  • En usko kirjoitti:

    taatusti lukisit heti jos olisi jotain epäilyksiä ja sellainen tilanne tulisi.

    En taatusti lukisi. Sehän on vaan hyvä, että kelpaa toisillekin. Kummasti suhdetta piristää. Kerranhan täällä eletään.

    Äänestä

  • pupuliini kirjoitti:

    En taatusti lukisi. Sehän on vaan hyvä, että kelpaa toisillekin. Kummasti suhdetta piristää. Kerranhan täällä eletään.

    Tapauksessa jos se ei haittaa että mies puksuttelee vieraita..Useimmille se ei kyllä käy.
    Ja voihan se tietysti olla että varsinkin vanhana ne perintöä kärkkyvät lehtolapset piristää kummasti.

    Äänestä

Oot aivan kamala ihminen, kun menet lukemaan toisen henkilökohtaisia viestejä. Minusta se on täysin rinnastettavissa pettämiseen, luottamuksen viemiseen. Eikö miehesi olisi ansainnut suoraa lähestymistä asiassa? Nyt likasit itsesi ja miehesi. Jos miehesi onkin pettänyt sinua, olet itse nyt samassa tilassa; petturi.

Minun puhelintani ei mieheni tutkisi salaa koskaan; meillä puhutaan asioista. Lapseni eivät tutki muiden puhelimia, päiväkirjoja tai nettihistoriaa. Ei vaikka sivustot olisivat jääneet auki. Itse en likais itseäni tutkimalla toisen viestejä. Mieti vähän, olisit voinut lukea jotain, mikä on todella vain miehellesi tarkoitettua. Esim jonkun kaverinsa kivessyöpä tai sukupuolitauti...

Hyi mikä ihminen. En ihmettele, että miehesi etsii parempaa seuraa itselleen.

Äänestä
  • kuuluu että ne viestit näytetään toiselle heti ilman että toisen tarvii alkaa kyselemään..Se on vasta avointa ja rehellistä,kaikki muu on turhaa spekulaatiota ja salailua.

    Äänestä

No ei todellakaan kuulu. Hulluko olet? Viestit ja sähköpostit kuuluvat jokaisen yksilön perusoikeuksiin ja toisen kanssa yhteen meneminen ei poista ihmisen perusoikeuksia!!!! Jokaisella, myös naimisissa olevalla on oikeus lähettää ihan sellaisia viestejä kuin haluaa sille kelle haluaa eikä puolisolla tai kellään mulla ole mitään oikeutta niitä tietää. Sairasta toisen ihmisen omimista tuollainen.

Äänestä
  • Oon täysin samaa mieltä kanssasi. Itse olen naimisissa toista kertaa ja todellakaan ketään ihmistä et voi omistaa, edes omaa puolisoasi. Meillä kaikilla on oikeus yksityisyyteen, niin myös tekstailemaan vapaasti ilman puolisoiden salaratsioita....

    Äänestä

  • kyse mistään oikeuksista vaan siitä että kun molemmat haluaa ihan vapaaehtoisesti näyttää viestit toiselle!!
    Ei ole kovin vakaalla pohjalla sellainen suhde jos kaikki pitää olla yksityistä ja salaista,,petturit yrittää vain epätoivoisesti puollustaa "oikeuksiaan" !!

    Äänestä

  • Ei ollut kirjoitti:

    kyse mistään oikeuksista vaan siitä että kun molemmat haluaa ihan vapaaehtoisesti näyttää viestit toiselle!!
    Ei ole kovin vakaalla pohjalla sellainen suhde jos kaikki pitää olla yksityistä ja salaista,,petturit yrittää vain epätoivoisesti puollustaa "oikeuksiaan" !!

    Vai vapaaehtoisesti näyttää viestit toisille... eli toisen kanssa pitää jakaa kaikki.... onko sellaista parisuhdetta olemassakaan, että kaikki on yhteistä? Suhde voi olla vakaa ja ainutlaatuinen ilman, että täytyy kaikesta raportoida toiselle. Ja siitä huolimatta halutaan pysyä yhdessä, vaikka joskus viestejä laitetaankin muille... ei kai siihen nyt maailma kaadu... Eikös tämä lähtenyt siitä, että toinen oli salaa lukenut toisen viestejä kännykästä, mitä vapaaehtoissuutta se muka on?

    Äänestä

  • pupuliini kirjoitti:

    Vai vapaaehtoisesti näyttää viestit toisille... eli toisen kanssa pitää jakaa kaikki.... onko sellaista parisuhdetta olemassakaan, että kaikki on yhteistä? Suhde voi olla vakaa ja ainutlaatuinen ilman, että täytyy kaikesta raportoida toiselle. Ja siitä huolimatta halutaan pysyä yhdessä, vaikka joskus viestejä laitetaankin muille... ei kai siihen nyt maailma kaadu... Eikös tämä lähtenyt siitä, että toinen oli salaa lukenut toisen viestejä kännykästä, mitä vapaaehtoissuutta se muka on?

    Hah, noudatin tuota puhelu-viesti-kirjesalaisuutta puolisooni n, 7 vuoden ajan. Sinä aikana hän muuttui minua kohtaan kylmäkiskoiseksi, arvostelevaksi. Ei halunnut yhteisille matkoille, ei suunniteltu mitään kivaa. Tulin onnettomaksi, syytin itseäni, en ollut tarpeeksi mielenkiintoinen.
    Sitten rikoin lakia, katsoin tekstiviestin ja otin selville keneltä se oli. Kyllä sain kuulla kunniani, toisen puhelimeen ei saa koskea.
    Selvisi kuitenkin mieheni pitkä sivusuhde, ei kovin useita tapaamisia, mutta risteilyviikonloppuja, salarakkaan loma just kun puolisoni oli paikkakunnalla työmatkalla.(2 viikkoakin kerralla) päivittäisiä puheluita työpaikaltaan, viestejä (minulle ei soitellut, ja oli äkäinen jos soitin hänelle, jos ei oikeaa asiaa)
    Puolisoni on nyt kuollut, kaikenlaista on selvinnyt. Totta on kuitenkin, pettäminen, henkinen hylkääminen yms. ei ole rikos. Kirje-viestisalaisuuden rikkominen on.
    En tiedä onko kukaan voittanut oikeudessa syytteessä; puolison henkinen väkivalta (valehtelu, vähättely, mitätöinti, ja tämän ohella väitteet että kaikki on ok, puoliso vain kuvittelee, on sekopää yms))

    Äänestä

Ketä KIINNOSTAA vanhan pukkisi edesottamukset? Hae itsellesi nuori ori ja pane sydämesi kyllyydestä.

Äänestä

tää on melkein kuin jonkinlaisen sähköliikkeen työntekijöiden pauhua; jakorasioita siellä täällä, male and female. miks ihmeessä mennä suhteeseen noilla aatoksilla, että vapaa maa, vapaa paini...hieman kieroutunutta ajatuskuvioita parisuhteesta. jos pettää p*kele ja jää noin raskaasti kiinni kuin aloittajan mies...pitää kyllä naistaan IHAN tampiona " eihän se tajuu ees vaik lukee...!" Hakekaa kumppania suoraan tyyliin danny& liisa lipsanen..oli "vapaa valinta", sovitusti kai olen ymmärtänyt heidän aikoinanaan menneen ja tulleen, ilman sitoumuksia. tsiisus, että on outoa väkeä...

Äänestä

Jo on parisuhde ja luottamus heikoilla kantimilla jos yksityiset tekstiviestitkin pitää toiselle näyttää. Et voi aina vahtia ja valvoa miestä. Joko luotat tai sitten et ja piste. Jos et luota niin kannattaako tuollaisessa suhteessa olla? Mustasukkaisuuden ja epäluuloisuuden hirviö tulee nostamaan päätään aina kun epäilet että mies ei ole joka ikistä yksityisasiaansa sinulle tilittänyt.

Äänestä

Etpä ole montaa itse kysymykseen vastaavaa vastausta saanut. Enemmän täällä näyttää olevan noita kaksinaismoralistisia pellejä puhumassa laista, oikeudesta yksityisyyteen ja tekstiviesteistä.

Kysymykseesi vastaan että ei ole ystävyyttä! Ystävyyteen ei kuulu tuollaiset puheet / tekstailut tai muutkaan salaiset jutut toisen sukupuolen kanssa.

Ystävyys on sellaista, jonka voi vaimollekin hyvällä omalla tunnolla avoimesti kertoa. Sinulle taisi koko naisen olemassaolo tulla yllätyksenä. Luota vaistoosi. Se on yleensä oikeassa. Ja mieshän kieltää suhteen olemassaolon todennäköisesti loppuun asti.

Ja mitä tulee tekstareiden lukemiseen, niin jos sinua kusetetaan parisuhteessa, on sinulla oikeus kusettaa yksityisyydessä. Ihan sama mitä laki siitä sanoo. Moraali se tulee olla parisuhteessakin.

Kyllä se on niin, että jos suhteessa on kaikki kunnossa, ei pitäisi olla myöskään mitään syytä varjella yksityisyyttään. Meidän perheessä tämä on todettu molemminpuolisesti ääneen jo seurusteluvaiheessa. Kummallakin on lupa tutustua toisen elämään parhaaksi katsomallaan tavalla. Meillä ei ole kummallakaan mitään syytä varjella yksityisyyttämme siltä ihmiseltä, jonka kanssa olemme luvanneet jakaa koko elämämme. Eikä ole tarvinnut tämän lupauksen jälkeen kummankaan sitten mitään urkkiakaan.

Äänestä
  • Just noin se menee. Kun on täysillä parisuhteessa mukana, ei oo mitään salattavaa. Kaikki mikä on sinun, on myös minun ja mikä on minun, on myös sinun. Salasanat, pin koodit, pankki tilit, tulot, menot. Ja ne viestit, puheluita unohtamatta. Kun on päässy tohon vaiheeseen, elämä parisuhteessa voi olla todella antoisaa. Voi päästellä täysillä, sillä toiseen voi luottaa 120%. (vai oliko se enemmän). Hyvä M.I.B. Ja aloittajalle: Ukkoni kans ollaan sitä mieltä, et on enemmän kuin ystävyys:( Sori.

    Äänestä

  • täysin samaa mieltä olen kanssasi.siis miksi se hemmetin yksityisyys ja salailu...siis eikö suhteen pitäisi olla avointa ja rehellistä?ensimmäiseen kysymykseen palatakseni.ei taida olla puhtaat jauhot kaverilla pussissa.

    Äänestä

Minulla on miespuolinen ystävä ja hän on hyvin rakas ystävä minulle mutta meidän välillä ei ole koskaan ollut yhtään mitään muutakun kiintymys toisen ystävyyteen. Ja kun viestitämme niin käytämme sanaa kulta, rakas ja parhain, molemmat olemme onnellisesti tahollamme naimisissa ja sanottakoon että ystävyytemme on kestänyt kymmeniä vuosia. Siis oikeaa ystävyyttä. Jos olisimme olleet muuta kun ystäviä olisimme olleet yhdessä tänään.
Mutta meidän puolisot tietävät ystävyytemme ja hyväksyvät sen.
Se että sinun miehesi ei ole kertonut sinulle tuosta naisesta osoittaa että jotain on vialla suhteessa. Siis todellista ystävyyttä ei tarvitse salailla.

Äänestä

Minulla taas on ex-mies n. kymmenen vuoden takaa jonka kanssa ollaan parhaat ystävät. Rakkautta on jäljellä molemmin puolin vaikka molemmilla on uudet puolisot. Tekstaillessa käytetään sanaa rakas jne. saatetaan huumorilla heittää härskiäkin juttua. Miehen vaimo ottaa näistä tekstareista kilarit, minun mieheni ei. Siksi mies yrittää ne salata. Ollaan jo läpikäyty suhteemme fyysinen puoli emmekä aio enää menneeseen palata. Mitä pahaa tekstarimme kenellekään aiheuttavat jos ne eivät tule koskaan mihinkään fyysiseen enää johtamaan? Se, mikä aiheuttaa ongelmia on vahtiminen koska se tuhoaa suhteen. Todellista ystävyyttä ei tarvitse salata, siinä olet oikeassa..mutta jos joku osapuolista on vainoharhainen niin salaaminen on parasta. Sairaalloisesti mustasukkainen ihminen kaventaa jatkuvasti toisen tilaa eikä mikään avoimuus riitä, aina löytyy syytä epäillä.

Äänestä

Taitaa olla provo ?

Äänestä

Kyllä on täysi oikeus lukea puhelinta jos epäilee pettämistä. Petturit on sikoja ja sietää jäädä kiinni. Sen pitäis olla rangaistava teko. Aika pieni loukkaus joku puhelimen katsominen sen rinnalla, että toinen loukkaa pettämällä. Tuskin kellekään jää traumoja siitä, että puhelinta on katsottu. Pettämisestä kylläkin on todistetusti jäänyt tosi pahojakin arpia.

Äänestä

Sinulle "kuka näitä keksii": ei oo provoa, valitettavasti!

Muille: kiitos tukevista ja tuomitsevista kommenteista.
Aika tulee näyttämään mitä lopputulos on. Itse en haluu alentuu pettämisen tielle, sillä se kosto lankee vaan omaan nilkkaan lopulta.

Tuomitsijat, miettikää jos asia osuis teidän itsenne kohdalle!!!

En ole ikinä omistanut tai yrittänyt omistaa miestäni, enkä edes haluakkaan yrittää. Toista ei voi yksinkertaisesti omistaa.
Mutta jos on munaa mennä vieraisiin, vaikka vain huvittelumielessä, niin sillon pitää olla kans munaa ite kertoo siitä, ja yrittää saada anteeks. Silloin voi olla jotain mahiksia saada luottamuksen rippeitä takas. ELLEI sitten satu olemaan krooninen petturi.

Äänestä

Ole omistaunut tai omistettu niin ei silloin tartte mitään kertoa.

Äänestä
  • On ihan eri asia olla omistettu (vrt. esim. orja) tai olla omistautunut (sitoutunut toiseen omasta vapaasta tahdostaan, ja omasta vapaasta tahdostaan yrittää tehdä parhaansa yhteisen hyvän eteen niin aineellisesti kuin henkisesti).
    Olen omistautunut miehelleni ja suhteellemme, ja toki odotan sitä myös kumppaniltani.

    Äänestä

Olen miehen ns. "ystävä" ja tästä ystävyydestä on huono omatunto. Toivoisin että miehen vaimo pyytäisi tekstiviestejäni luettavakseen, en itse niitä voi hänelle tyrkyttää. Mies taas "jostain syystä" poistaa ne puhelimestaan. Ero heille tulisi jos nämä viestit tulisivat julkisuuteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epäilevä kirjoitti:

Mieheni tekee toisinaan reissuhommia. Tähän asti olen ollut luottavainen, mutta nyt vaistoni sanoi, et jotain on pielessä. Mieheni tuli yhdeltä reissulta kotiin, ja katoin salaa sen puhelimen viestejä. Niis oli vieraan naisen viestejä, jois kutsui miestäni rakkaaks ja kullaks ym. Nimitti itseään "salarakkaaks". Viestit oli oikeen rakastunutta lajia. Kyselin asiaa mieheltäni, joka vihdoin myönsi, että onhan hänel yks tuttu nainen, mut vaan ystävänä ja keskustelukaverina. (Keskustelemme kyl miehen kans kaikenlaisist asioist keskenämmeki.) Mitä mieltä ootte, voiks tollanen muka olla vaan ystävyyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu