Mistä kumppanisi asioista et juoruile kavereillesi? Entä mistä kavereidesi jutuista et kerro kumppanillesi?
Mistä asioista et juoruile
20
16113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sinkku- palstalaiset tuskinkovin paljoa puolisolle juoruilee?? ;)
monil on ollu kumppaneit
Silloin kun tyttöystävä on ollut, en ole juoruillut mistään hänen asioistaan kavereilleni.
Entä kavereides asioista hänelle?
Kavereistani olen kertonut tyttöystävälle (kun sellainen ollut) aika paljonkin, mutta jättänyt kuitenkin tietyt asiat kertomatta, esim. jos joku käyttää mielialalääkkeitä, tai pettää tyttöystäväänsä, tai käynyt prostituiduilla, jne. Eli olen siis suhteessa ollessani kertonut laveastikin suhteen toiselle osapuolelle siitä, mitä teemme kavereiden kanssa ja millaista oli. Olen kuitenkin jättänyt arkaluontoiset asiat kertomatta, tai jos olen jostain arkaluontoisesta puhunut, niin olen jättänyt tekijän auki. Esimerkiksi viiimeisin nainen, jota tapailin/ seurustelin, siis viime vuoden puolella, hän halusi tietää mitä mieltä olin prostituoiduista. Kertoessani ajatuksiani asiasta mainitsin, että tunnen kyllä muutaman, jotka käyvät/ ovat käyneet prostituoiduilla, MUTTA en millään tavalla yksilöinyt, että keitä nämä henkilöt ovat.
Tuo on oikein, koska naiset eivät pidä tuollaisia asioita sisällään, elleivät pidä niitä niin tylsinä ettei niissä ole mitään kerrottavaa.
Mun ja tyttöjen rantalomien yksityiskohdat ainakin pysyy ihan meidänvälisinä, hih! :3
Vaan eipä taida jäädä.
Mun kokemus on se, että naiset tapaa aika paljon kertoa miestensä yksityisasioita kavereilleen...
Mikä on helvetin ärsyttävää. Toki en saa mennä ja yleistää kokemuksieni perusteella...
Aika pitkälti menee niin, että sitä kyllä tietää... terve ihminen... mitkä ovat asioita joita toinen ei haluaisi leviteltävän.
Sama kokemus mut sellaisena et eron yhteydessä nainen kertoi mitä kaikkea oli juorunnut JA mitä mieltä kaverinsa mistäkin olivat. Antoi ymmärtää että kertoi tämän siksi että itsekin "ymmärtäisit miten sairas olet" vaikka oikeasti teki sen vain loukatakseen vielä oikein kunnolla. (Juorut ei tosiaan sisältäny mitään oikeasti pahaa, kuten henkistä tai tavallista väkivaltaa, vaan ihan arkisia kiusallisia parisuhteeni ja elämäni yksityiskohtia.)
Enpä juuri juoruile mistään asiasta. En pidä myöskään siitä, jos minulle juoruillaan, sillä monet juorukellot ovat kunnon selkäänpuukottajia.
kaikki paremminkin.
Jos olen suhteessa, olen lojaali miestäni kohtaan. En kerro mitään henkilökohtaista, en kerro riidoista tms. ellen ole siihen lupaa saanut. Minusta luottamus on niin tärkeä asia suhteessa, etten ole sitä valmis uhraamaan. Ystävilläni ja minulla riittää keskusteluihin sisältöä ihan omastakin asioista ;-)
Hyvälle kuulostaa.
Kavereiden juttuja en kertoisi miehelle, jos ne olisivat luottamuksella kerrottuja tai muuten arkaluontoisia. Joskus voisin kysyä mielipidettä johonkin hankalaan asiaan, kertomatta kuitenkaan tarkemmin kenestä on kyse.
Miehen asioita taas en kertoisi kavereille ollenkaan, olkoot arkaluontoisia tai eivät.
En puhu enkä pussaa. Olen mies!