Hesari käsikädessä tietomurtojen kanssa?

Prob. React. Solut.

Taas näitä tietomurtoja lisää ja Hesari heti ensimäisenä uutisoimassa ja jauhamassa sontaa internetin turvallisuudesta, epäilyttää olisiko SUPO laajan mediakampanjansa kanssa kaiken takana?

http://www.hs.fi/kotimaa/Uusi tietomurto Suomessa 12000 tunnusta ja salasanaa verkkoon/a1305549481205

Onko tässä kyse internetin keskittämisestä ja sensuroimisesta Suomessa? Hmmph?!

6

128

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Suuri määrä tietomurtoja ja sitten valtio tulee kansalaisten apuun ja ehdottaa nettihenkkarien käyttöönottoa.

      Et voi mennä nettiin ellet ensin tunnistaudu.

      Saattaahan se jotenkin vaikuttaa sananvapauteen ja sensemmoseen, mutta mikään ei ole liian suuri uhraus turvallisuuden takaamiseksi...

      • Vallankaappausta?

        Samoin perustein on muitakin tiedottamiskanavia monopolisoitu pelkästään suuryhtiöiden ja korruptiohallitusten käyttöön. Yksisuuntaiseksi propaganda- ja ostokanavaksi.

        Jos kansalaisilta viedään mahdollisuudet ilmaista ajatuksiaan rauhallisesti, löytyvät kyllä pomminteko-ohjeet yms. kansalaisten tietovarastoista.

        Varokaa imperialistit, teette suuren suuren virheen.

        Operaattoreiden työntekijöiden perheasunnot ovat tiedossa ,jos tosiaan monopolikapitalismi tuhoaa sanavapauden.

        En haluaisi kirjoittaa tällaista, mutta nyt alkanut mediapropagandatyrannia pakottaa. "Sanoista Tekoihin" koskee myös porvarillista ylivaltaa.


      • Kokkareita sapettaa

        kun eivät pysty manipuloimaan Kokoomuksen kannatusta vaikka Kokoomuksen omistama Taloussanomat hehkuttaa koko ajan Kokoomuksen suosiota. Nyt kokkareet on keksineet että kaikkien henkilötiedot täytyy olla saatavilla jotta negatiivisesti Kokoomukseen suhtautuvat saadaan tietoon ja voidaan tehdä niiden elämä vaikeaksi.


    • .

      Näitä kommentteja lueskellessa todettakoon ettei kyse ole kokkareista tai monopolikapitalisteista sinänsä vaan oikea termi löytynee federalistityranniasta G. Orwellin tapaan.

    • katsokaa kommentteja

      Kyllä nuo Hesarin kommentit paljastavat jo paljon näiden vuotojen taustoista.

      "Hallitus voisi pikapikaa runnata lain, jossa hakkerit palkittaisiin ehdottomilla 1-3 vuoden vankeusrangaistuksilla. Suomeen pitäisi palauttaa myös vanhanaikainen kuritushuonerangaistus, joka tarkoittaisi sitä että vangilla olisi pakkotyövelvollisuus, muuten rundiin."

      "En nyt ymmärrä, miten tämä voisi johtaa sensuuriin? Päättäjiin kohdistuu nyt painetta tehdä rekistereitä ylläpitävien hutilusten elämä hankalaksi. Ja se on hyvä asia."

      Onhan siellä muitakin kommentteja, mutta Hesarin tapaan tuskin säilyvät siellä kauaa vaan soraäänet väärin ajattelijoilta poistetaan.

    • Huolestunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      134
      1437
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1262
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      756
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      697
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      690
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      553
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      545
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      45
      520
    9. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      32
      515
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      509
    Aihe