Eli onko hyvä? Paljon olen kuullut kehumisia tästä kaiuttimesta, mutta mikä siinä on hyvää? Ja mitä huonoja puolia on? Tuo ehkä hieman epäilyttää kun on noin halpa...
Vastaukset 16
- CMRxtt
Markkinoiden paras. Ei oo huonoja puolia. Osta kymmenen ku on halapa.
- Upeat soundit
Hyvä se on, mutta jos haluat paremman, osta Fenderin Mustang 1 tai 2. En esitä perusteluja, vaan sinun on kokeiltava itse sekä Rolandia että Fenderiä. Voin melkeinpä taata, että päädyt Fenderiin. Niin minäkin tein.
- suzann
Oon just ajatellut ostaa jonkin mallin fenderin vahvistimen roland kävi myös mielessä. Nyt oon kahden vaiheilla.. Eli fenderin mustan 1 tai fenderin G-dec junior. G-decissä on kompit ja efektit plussaa ja mustangissa tietysti usb liitäntä mahdollisuus. Äänestä ja muuten en tie kumpi parempi...mitäs tuumit,suosittelen?
- Upeat soundit
suzann kirjoitti:
Oon just ajatellut ostaa jonkin mallin fenderin vahvistimen roland kävi myös mielessä. Nyt oon kahden vaiheilla.. Eli fenderin mustan 1 tai fenderin G-dec junior. G-decissä on kompit ja efektit plussaa ja mustangissa tietysti usb liitäntä mahdollisuus. Äänestä ja muuten en tie kumpi parempi...mitäs tuumit,suosittelen?
Mulla on Fender Mustang 1 ja olen siihen tyytyväinen. Ostin sen tavallaan heräteostoksena vuosi sitten ja se on ollut siitä lähtien tosi paljon käytössä. Se tavallaan syrjäytti mun yli 100-wattisen puolistäkin, jota ei oikein voi himassa luukuttaa. Puolistäkki huutaa sitten muualla ;)
Musse 1 on pieni kooltaan, mutta iso ääneltään. Pitää sisällään erittäin hyvät mallinnukset. Kitaroita vaihtamalla soundimaailma vain kasvaa. Siinä on myöskin hyvät ja monikäyttöiset efektit. Ämyrin soundeja voi kuunnella Fenderin sivulta ja Youtubesta.
Samat soundit, mutta isompina jä äänekkäämpinä saa Mustang 2:sta. Lisäksi löytyy mallit 3, 4 ja 5, joilla jo pärjää bändisoitossakin.
G-deciä en osaa ja voi suositella, kun en ole sitä koskaan kokeillut. Hyviä arvosteluja sekin on saanut, joten et ehkä tee senkään kohdalla huonoa ostosta. Jos sinulla on mahdollisuus käydä kokeilemassa Mussea ja Geedekkiä, niin tee se. Silloin tiedät kumpi on sinun vahvistin. Onnea valintaan :)
Tsekkaa myös Roland, jos sitäkin ajattelit. Ei sitten jää vaivaamaan mieltä, mikä niistä olisi ollut omaan makuusi paras.
- kajari.joo
Osta! pienestä koosta ja halvasta hinnasta ei nyt kannata murehtia, ihan hemmetin mahtava kajari!
- cubecubecube
Kyllä rolandi fenderin mustangit pesee. paras on roland 20w cube
- jepsreps
Makuasioita ja mun mielipide on ettei muuten pese Rolandin Cube sarja Fenderin Mustangeja.
Makuasioita siis tosin nämä on mistä tykkää soundillisesti. - suzannn
jepsreps kirjoitti:
Makuasioita ja mun mielipide on ettei muuten pese Rolandin Cube sarja Fenderin Mustangeja.
Makuasioita siis tosin nämä on mistä tykkää soundillisesti.Mustang vai G-dec? Toistan itseäni...
- suzannn
jepsreps kirjoitti:
Makuasioita ja mun mielipide on ettei muuten pese Rolandin Cube sarja Fenderin Mustangeja.
Makuasioita siis tosin nämä on mistä tykkää soundillisesti.Mustang vai G-dec? Toistan itseäni...
- Kitaristi3840wjefkoj
suzannn kirjoitti:
Mustang vai G-dec? Toistan itseäni...
Musatang on soundillisesti parempi.
Mustang II on isompi 12" kajari mikä myös tarkoittaa parempaa soundiakin kuin Mustang I pienempi kajari.
- semipro
Siis jos etsit tuon kokoista pientä mallintavaa jota voi tarvittaessa käyttää paristoilla niin Voxin mini 3 on parempi kuin tuo Rolandin microcube. Paremmat mallinnukset ja soundit.
- kitarisa
Pidän Shadows-tyylisestä saundista. Lähteekös tuosta Rolandista tai Mustangista sellaista? Onko niissä esimerkiksi kaikua?
- Upeat soundit
kitarisa kirjoitti:
Pidän Shadows-tyylisestä saundista. Lähteekös tuosta Rolandista tai Mustangista sellaista? Onko niissä esimerkiksi kaikua?
Mustangista löytyy reverb ja delay, ynnä muut ääntä laajentavat, pätkivät, nykivät, vouaavat sekä säröyttävät efektit. Laadukkaat efektit ovat helposti säädettävissä pyörivän potikan ja tap-näppäimen avulla. Volume- ja mastersäädöt löytyvät myös, ja niitä yhteensovittamalla saa ääneen extraherkkua :) Tutustu laitteeseen Fenderin sivuilla ja Youtubessa.
Itse pidän laitteesta juuri sen puhtaiden soundien ominaisuuksien takia. Vanhoja vahvistimia hyvin imitoivilla mallinnuksilla siitä saa Shadowsit, Stray Catsit, "vanhat rokit" eli 50- ja 60 -lukujen äänimaailmat, jne. Aiemmin ei hieman yli 100 euron vahvarilla tuollaisia soundeja saanut. Nyt saa.
- Anonyymi
Mä pidän Mayhem ja Dimmu Borgir tyylisestä saundista. Lähteekös Ronald Microkuubista semmosta ääntä?
t. Oolofeita ei ole enää kaubamajassa =(- Anonyymi
Jos ei lähde, niin aina voi sitten kuvitella, että lähtee.
- Anonyymi
Sopiiko Microcuben JC Clean asetus soitettavaksi kitaralla multiefektilaitteen kautta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44488Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465