Aikani näitä palkkakeskusteluja luettuani olen hämmästynyt käsitteiden sekamelskasta.
Turhan kateellisuuden välttämiseksi pieniä tarkennuksia:
Tiedotusvälineet puhuvat keskipalkasta, joka on tällä hetkellä vähän yli 3000€/kk. Siinä on Siinä on kuitenkin vähälukuinen määrä Jorma Olliloita mukana, jolloin summa kuulostaa korkealta ja oma palkka pieneltä.
Parempi mittari on puhua mediaanipalkasta. Eli että pistetään kaikki palkansaajat jonoon ja katsotaan, paljonko jonon keskimmäinen saa palkkaa. Hän saakin enää noin 2600€/kk. Eli esimerkiksi sairaanhoitajat saavat lisineen enemmän suurin osa palkansaajista.
1.desilin, eli alimman 10% palkansaajien suurituloisin saa noin 1700€/kk täydellä 163 tunnin työajalla. Suurimpaan, eli 10 desiliin pääsee noin 4500€:n kuukausituloilla.
Lisäksi toimittajat tekevät raflaavia otsikoita erotellessaan yksityisen ja julkisen sektorin, koulutusasteen tai iän. Kaiken huippuna tietysti feministien hellimä sukupuolesta johtuva palkkaero. Miehen euro on naisen 80 senttiä. Visusti vaikenevat tosiasiasta, että sukupuoli selittää palkkaerosta vain 5% ja loppu 15% selittyy erilaisiin ammatteihin hakeutumisella. Ei mieskään koulun keittiössä tienaa kummoisia.
Ja lopuksi toivoisin, että ihmiset puhuisivat näissä palkka-asioissa bruttopalkoistaan, eli palkasta ennen veroja. Nettopalkkaan kun vaikuttaa verojen lisäksi monet vähennykset, kuten lainankorot, työmatkavähennykset jne.
Keskipalkka vs. mediaanipalkka
Käsitteet selviksi
1
4357
Vastaukset
- Totta puhut.
Tuo ero keskipalkan ja mediaanipalkan välillä tuntuu olevan hukassa myös poliitikoilla. Toimittajista puhumattakaan.
Luulisin siinä olevan myös tarkoitushakuisuutta, että näyttäisi siltä, että palkkataso suomessa on todella hyvä.
Ja kuten sanoit, niin aina kun lehdistössä, tai tilastoissa on palkkataulukoita, niin aina niissä on keskipalkka, ei koskaa mediaanipalkka. Siksi palkat saadaan näyttämään niin korkeilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047