Vaatteita pitkälle ja laihalle

toivotonta unta

Millaiset vaatteet eivät korosta laihuuttani? Millaiset leikkaukset isontavat povea? Olen 172/51 ja muuten täysi terve, mutta kiloja ei vaan tule. Olen iholtani aika tumma suomalaiseksi, ja minulla on siniset silmät ja ruskeat hiukset. Millaiset värit siis pukevat minua? Olen täysin toivoton kun en osaa pukeutua kuin mustaan.

4

1278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linnea

      Jaha, yllättäen tämä on ihmisille ihan vieras tilanne kun vastauksia ei tule... Tuttua.

      Mä olen 179/54, terve ja ruumiinsa kanssa sinut oleva kolmikymppinen. Vaatteiden etsiminen on todella vaikeaa, ja teen paljon itse. Suurin hankaluus on pitkät raajat, etenkin kädet: hyvin istuvaa kauluspaitaa on täysin mahdotonta löytää. Housuja en käytä, hameissa pituus kun ei ole niin justiinsa. T-paidat ostan lastenosastolta.

      Miksi ihmeessä hoikkuutta pitäisi peitellä? Olet varmasti kaunis ja näyttävä nainen, nauti siitä! Hoikka nainen voi hyvin käyttää esimerkiksi isokuosisia vaatteita näyttämättä sohvalta. Käytä ihmeessä iloisia värejä, vartalonmyötäisiä vaatteita ja printtejä. Ja miksi poven pitäisi näyttää isolta? Helpompi pienipovisen on pukeutua, itse en käytä enää edes rintaliivejä. Noin yleisesti ottaen nuoren, hoikan naisen päällä KAIKKI näyttää hyvältä!

      Ollaan ylpeitä hoikkuudestamme, sitä ei todellakaan tarvitse hävetä!

    • ylpeä surffailija

      Kiitos, Linnea! Tunsin viestisi jälkeen ylpeyttä siitä että olen pitkä ja laiha, eikä minun tarvitse tuhlata rahojani läskien poistamiseen. Kiitos.
      Aloittajalle annan roimasti rohkeutta pukeutua muuhunkin kuin mustaan, kokeile vaikka sinisen eri sävyjä. Itsekin olin sinun tilanteessasi joskus, mutta kokeilemalla löysin vaatteita, jotka sopivat minulle.

    • eebu

      olen Linnean kanssa samaa mieltä, että meidän pitkien ja hoikkien naisten päällä KAIKKI näyttää hyvältä. vuosia sitten itse yritin myös peitellä hoikkuuttani käyttämällä löysiä housuja, liian isoja paitoja ja vaatteita jotka ei korosta hoikkuuttani. onneksi pääsin siitä yli! nyt etsin kaupasta pienimmät koot ja olen ylpeä mallin kropastani. toki vieläkin joudun monesti jättämään ne kaikista tiukimmat paidat kauppaan, en meinaa löytää täydellisiä, istuvia farkkuja jne. mutta loppupelissä nuo taitaa olla pikkujuttuja :) lisäksi: itse pukeudun myös pääasiassa mustaan koska yksinkertaisesti pidän siitä niin paljon, mutta yritän silti elävöittää asuja erilaisilla materiaaleilla, kerroksilla ja hauskoilla koruilla :)
      t. 171,5 / 50

    • alan mies

      Valitettavasti totuus on kuitenkin se, että tietyn painoindeksin alitettuaan kukaan ei näytä hyvältä. Kannattaa pitää paino normaalirajoissa ennen kuin se käy liian vaikeaksi. Siis: syö säännöllisesti, valitse ravitsevia vaihtelevia ruokia ja ota välipaloja vaikka ei olisi nälkä. Jos ruoka ei maistu, satsaa hyvään laatuun ja makuihin, vaikka maksaisikin enemmän. Terveys (ja ulkonäkö) on kuitenkin tärkeämpää kuin raha.

      Aloittajalle ehdotan, että kokeilisit mustan sijalle pehmeitä lämpimiä värisävyjä. Pehmeät värit "lieventävät" laihuutta niin että et näyttäisi kovan kulmikkaalta. Musta sen sijaan lisää kovuutta ja terävyyttä olemukseen. Musta myös korostaa esim. kalpeutta ja huonokuntoisuutta ja on harvalle eduksi. jos viihdyt tummissa, niin etsi sävyjä joissa on lämpöä ja hehkua niin ne saavat sinutkin hehkumaan, esim. punaiseen, vihreään, ruskeaan tai violettiin meneviä. Laihalle en käyttäisi myöskään viileitä sävyjä kuten sinisiä tai valkoisia - niissä saatat näyttää aneemiselta.

      Vältä liisan väljiä tai liian tiukkoja vaatteita. Vältä myöskin laatikkomaisen suoria leikkauksia. Rypytykset ja poimutukset antavat pehmeyttä, esim lyhyt pystyrypytys rintojen välissä lisää hiukan muotoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe