hei, minulle tarjottiin töitä australiasta, mutta olen jotenkin täysin hukassa.
Mitä minun tulee tehdä eli miten rupean hoitamaan asiaa. marssinko ensimmäisenä kelaan vai verotoimistoon vai mitä???
Minulla ei ole minkäänlaista käsitrystä asiasta??
muutto australiaan, mutta.....??
2
300
Vastaukset
- aölsdkfjakölsdfj
Ihan ensimmäinen askel on hommata ne tarvittavat viisumit ja työluvat kuntoon ja passiin. Eli selvitä siltä tulevalta työnantajaltasi miten se puoli hoidetaan. Sitten kun ne paperit on kunnossa, niin voit ilmoitella Kelalle, että muutat pois maasta.
Jos sinun tarvitsee ensin lähteä sinne Australiaan ennen kuin saat viralliset dokumentit ja maassaololuvan pitempään oleskeluun, niin menet sinne vain turistina. Sitten kun homma on varmistunut, niin ilmoittelet vaikkapa maistraattiin sähköpostilla muuttuneesta tilanteesta ja teet sen maastamuuttoilmoituksen. Ei se mitään vaikeaa ole eikä siihen mitään ihmeitä tarvita. Itsekin tein sen ulkomailta käsin ja hyvin onnistui. - Villi kani
Selvitäpä myös kohdaltasi mahdollinen sairausvakuutus eli matkavakuutus. Oletko vakuutettu sairastumisen varalta Australiassa? Muistaakseni Kelalla on sopimus sosiaaliturvasta Australian kanssa. Onko siinä mahdollinen siirtymäaika? Sairastuessa vakuutusasioiden selvittäminen on myöhäistä.
Ylensä tarvitaan työlupa ja siihen tarvitaan työnantajasi tiedot. Eli asioista todella kannattaa ottaa selvää etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872