Soul Train -dokumentti

Joensuun Rokumentti-tapahtumassa esitettiin 19.11. hieno dokumentti Soul Train: The hippest trip in America. 63 minuutissa esitettiin tiiviissä tahdissa Soul Train -TV-ohjelman historia vuodesta 1970 vuoteen 2006. Tässä pientä referaattia 2009 tehdystä dokumentista.

TV-toimittajana chicagolaisella asemalla toiminut Don Cornelius osti itselleen ohjelmapaikan mustalle väestölle suunnatulle musiikkiohjelmalle, jollaisia ei juuri aiemmin ollut lähetetty. Ohjelma pyöri vuoden ajan vaatimattomissa tiloissa esittäen paikallisten artistien musiikkia (mm. Staple Singers, B.B.King) ja nousevia kykyjä (mm. O´Jays). Cornelius värväsi tanssijoita mm. paikallisista kouluista. Ohjelma sai suuren suosion. Eräs tanssijoista muisteli, kuinka hän joutui kadulla ryöstön uhriksi. Kun ryöstäjät tunnistivat hänet shown tanssijaksi, he antoivat varastamansa rahat takaisin korkojen kera. Ensimmäiseltä vuodelta ei ole tehty nauhoituksia .

1971 ohjelmaa ryhdyttiin tekemään Los Angelesissa, ja sen katselualue laajeni 15 kaupunkiin. Ensimmäisessä jaksossa esiintyi Gladys Knight & the Pips, mutta muuten Corneliuksella oli tiukkaa rahan kanssa ja vaikeuksia saada ohjelmaansa huippunimiä. Ohjelmassa vieraili paljon samoja laulajia kuin ohjelman alkuaikoina. Toisesta valtakunnallisesta kaudesta lähtien tilanne korjaantui. Filmissä näytetään lyhyitä esityksiä, mm. Al Greeniä, Aretha Franklinin "Rock steady", Stevie Wonderin "Superstition", James Brownin "Papa don´t take no mess" ja Jackson 5:n "Dancing machine".

Disko ja hip hop tuottivat Corneliukselle päänvaivaa. Pienen pähkäilyn jälkeen hän kuitenkin päästi ne Soul Trainin ohjelmistoon mukaan. Dokumentissa esitellään myös ohjelman käynnistämiä tanssitrendejä, mm. Jeffrey Danielin kehittelemän backsliden, josta Michael Jackson jalosti moonwalkin. Ohjelmassa kerrotaan myös Shalamar -yhtyeestä, jossa Daniel oli mukana. Ohjelman ensimmäiseksi valkoihoiseksi esiintyjäksi nimetään Gino Vannelli, mutta wikipedia puhuu Dennis Coffeysta.

Soul Train -dokumentti oli informatiivinen ja näyttävä. Täytynee ryhtyä jahtaamaan Soul Train -dvd:itä. Ohjelmalla on edelleen nettisivut: http://www.soultrain.com

1

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soulboner

      Pantiinko siinä ns.lihaa piiloon? Jos ei pantu, niin enpä taida katsoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      133
      9603
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6112
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      172
      5441
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      33
      5387
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4462
    6. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      57
      4337
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      88
      3541
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2981
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      126
      2937
    Aihe