Paljon on mediassa viime aikoina ollut jehovan todistajien karttamis menettelystä juttua. Suomalaisten mielipiteet ovat voimakkaasti tuollaista karttamista vastaan.
Tämä tulee varmasti näkymään ovityössä kansalaisten mielipiteen ilmaisuina ja yhä harvemman suostumisena päästämään todistajia sisälle tutkimaan raamattua.
Karttaminen voi painostaa useita todistajia pysymään seurassa läheisten menettämisen pelossa mutta se samalla myös vähentää uusien todistajien rekrytointia merkittävästi. Epäinhimillinen karttaminen siis on kääntynyt seuraa itseänsä vastaan. Koska todistajat seuran manipuloimina karttavat eronneita ja erotettuja, tulevat myös yhä useammat "maailmalliset" karttamaan jehovan todistajien seuraa vastalauseena tälle epäinhimilliselle käytännölle.
Tämä tulee varmasti näkymään ovityössä kansalaisten mielipiteen ilmaisuina ja yhä harvemman suostumisena päästämään todistajia sisälle tutkimaan raamattua.
Karttaminen voi painostaa useita todistajia pysymään seurassa läheisten menettämisen pelossa mutta se samalla myös vähentää uusien todistajien rekrytointia merkittävästi. Epäinhimillinen karttaminen siis on kääntynyt seuraa itseänsä vastaan. Koska todistajat seuran manipuloimina karttavat eronneita ja erotettuja, tulevat myös yhä useammat "maailmalliset" karttamaan jehovan todistajien seuraa vastalauseena tälle epäinhimilliselle käytännölle.
Vastaukset 6
Vanhimmat
se karttamis-sääntöhän äänestettiin brooklynissä vuonna 1981. tarvitaan 2/3 osan äänet eri päätöksiin seurassa. mielenkiintoista tossa on se, että seuran johdossa on vain voideltuja, joten on ristiriitaista että nämä voidellut voivat äänestää eri tavalla.
jumalan ohjauksessa äänestyksen tulos olisi aina 100% samaa mieltä äänestettävästä asiasta, mutta näinhän ei aina ole.
jos nämä brookylynin "voidellut" olisivat äänestäneet karttamista vastaan, olisi moni todistaja ja eronnut jäänyt kokematta suuria traumoja ja kriisejä. myös seuran maine olisi parempi.
karttaminen uskonnollisen mielipiteen takia on jotain niin syvältä olevaa ettei tajua.
Karttaminen on pääsääntöisesti hyväksyttyä toimintaa suomalaisessa yhteiskunnassa. Näin kerran dokumentin jossa kerrottiin Tattariperheistä, ohjelmassa tuli mielenkiintoinen asia esiin, heidät hyväksyttiin varauksetta suomalaisiksi noin sata vuotta tänne ilmaantumisensa jälkeen. Tähän kannattaa myös verrata suvaitsevaisuuden päivänä julkaistua tutkimusta siitä kenet haluaa sukuunsa tai naapurikseen. Karttaminen on monelle meistä sisäsyntyistä.
Mitä voidaan sitten sanoa karttamisesta perheen sisällä. Minulla on itselläni ollut ilo seurata Pohjalaisen sukuni elämää, en muista sellaista vuotta ettei joku suvun osa olisi ollut vihoissa jonkun toisen kanssa ja järjestelmällisesti, yleensä vuosikausia vältellyt ja karttanut toisia. Siihen en osaa sanoa mitään etät onko tämä vain Pohjalainen ominaisuus vai esiintykö sitä myös muissa Suomen heimoissa, mutta minun kokemusteni perusteella karttaminen on osa normaalia suomalaista mielenlaatua eikä missään nimessä rajoitu pelkästään Jehovan todistajiin.
karttamiseen on joskus syitäkin. esimerkiksi kännissä jatkuvasti sekoilevaa ja riehuvaa ihmistä on syytä karttaa. tai muuta pahantekijää. esimerkiksi murhaajia kannattaa karttaa.
kokonaan toinen asia on uskonnollisen lahkon määräys ja opetus karttamisesta pelkästään mielipiteen takia. jos et usko enää kuten seura opettaa, tulet tuomituksi yksinäisyyteen läheisten taholta jotka on seurassa. tämä on puhdasta henkistä väkivaltaa ja pahan tekoa eikä tätä voi puolustella mitenkään.
"Siihen en osaa sanoa mitään etät onko tämä vain Pohjalainen ominaisuus vai esiintykö sitä myös muissa Suomen heimoissa, mutta minun kokemusteni perusteella karttaminen on osa normaalia suomalaista mielenlaatua "
Karttaa saa jos haluaa. Kyse on siitä että aktiivisesti vaaditaan karttamaan.
uskonlahkon karttaminen-sääntö on aivopesun tulosta, ei mitenkään Pohjalaasteen välien symmetriaa....
kuka vanhempi esimerkiksi oikeasti alkaisi karttamaan vaikka 18 vuotiasta kotoaan pois muuttanutta nuorta seurasta eronnutta lastaan pelkästään siksi ettei lapsi usko samalla tapaa? tuskin kukaan karttaisi ellei vt-seura siihen painostaisi paratiisipaikan menettämisen pelossa. sairas lahko