siiis juu ooon tyhmä ite odotin et olin 14 mut... http://www.tinostattoo.fi/piercing.html ja on muitaki...
Lävistyksiä saa jo 12v..
kdkdkdkd
13257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joo-o, mutta mun mielestä on se parempi odottaa se pari vuotta kuitenkin. Eikä toi päde kaikissa paikoissa. Mun mielipide niistä paikoista, joissa läväreitä tehdään alle 15-vuotiaille on se, ettei ne ole kovin ammattimaisia. Huom! mielipide, älkää vetäkö siitä keilapalloa nenään.
Toi on mun lävistäjä, helevetin ammattitaitoinen ja mukava kaveri.
http://www.larypiercing.fi/info/ikarajat/
järkeä ottaa reikä naamaan kakarana ja itkeä sitä sitten parin vuoden päästä? ja olen itsekkin vasta kakara joten älkää tulko itkemään :)))
Mun mielestä se on ihan hyvä juttu, että niitä tehdään jo tuon ikäisille, jos sitä lävistystä niin paljon haluaa..
Lävärit menee umpeen ajan kanssa jos sen haluaa ottaa pois, joten ei siitä haittaakaan ole jos ottaa teininä lävistyksiä ja haluaa ne aikuisena pois, eihän siinä mene edes kauaa kun ne menee umpeen, n. 1-12 kk. ja ainahan sen voi peittää meikillä sinä aikana kun odottaa sen umpeenkasvamista. Ihan hyvä vaan jos saa nuorena lävistyksen, kunhan haluaa sitä oikeasti.
no perhana, tein sen virhee ja otin seittemännelläluokalla kakarana siis madonnan. arvatkaapa onko vieläkään ummessa. EI =) ja monta vuotta ollu ilman korua. ja helvetin ruma jälki on. että ne suosittele ainakaan naama lävistämään syvällä kokemuksen rintaäänellä!
mun isosiskolla on ollu silmien välissä läväri. Se piti sitä niin kauan et ku se otti sen pois nii jäi reikä!! Mut ei helvetti kiinnosta mä haluun lävärin ja sillä selvä! HUOM! olen vasta 12v. ;)
Ja sen kyllä huomaa kielenkäytöstä päätellen. Tollanen pentu oo mitään läväreitä ansainnu :)
Mä saan madonnan jouluna ja nenälävärin 13.v. : nä ;))!! Onnex mun äiti ei oo sellain paskiainen joka ei anna ottaa mitää ei ees korvixii tai lisää niitä! ;)
Mä sain huulikorun 12v :DDD
Huulikorusta kertovalle. Oot vielä niin nuori älä näplää ja imeskele huulikoruasi kokoajan. Minulla useampi kaveri murrosiässä teki noin ja joutuivat huulikorun poistattamaan ja ei aina ollut helppoa sekään turvotuksien ja kipujen takia.
Mun äiti antaa ottaa ny täs kuussa 23 päivä monroen ja otan! Sekään ei ole paskainen :*! ♥
Läväreistä sen verran, että ammattitaitoinen lävistäjä vaatii huoltajan mukaan alaikäisillä ja hän puhuu kaikista vaaroista ja jostain syystä yrittää myös nuoret ja huoltajan saada ns. käännytettyä odottamaan vielä. Sillä tapaamisella harvoin sitä lävistystä saa ja sitä voidaan miettiä rauhassa uudestaan kotona. Jos kuitenkin huoltaja ja lapsi on sitä mieltä, että halutaan lapselle se lävistys, no tekeehän hän sen, mutta siinä vaiheessa vastuussa on vanhempi, vaikka hoito-ohjeet kerrotaan ja annetaan kirjallisessa muodossa.
Itse olen 13-vuotias ja oon pitkään etsinyt kulmalävistyksestä tietoa. Kaikki huonot puolet / vaarat, tulehtumiset & hoitamiset oon "oppinut" (: Mä en tiedä mistä yht'äkkiä sain päähäni, et - Joo, mä haluun kulmalävärin! Mä oon kysynyt mun vanhemmilta asiaa joskus ennemmin ja äiti vastas, et sen luvalla saisin vaikka tatuoinnin 15-v. Mut nyt kun tiedän asiasta paljon enemmän, niin ajattelin, et pitäiskö oikeesti odottaa vielä se muutama vuosi. Mun isältähän en noista tatuoinneista / lävistyksistä kysynyt ja se saattais järkyttyä :D
Samoin mietin mitä muut mun sukulaiset, kaverit yms. sanois jos mulla oliski sellanen naamassa ku tulisin vaikka kouluun :D Toisaalta lävistyksistähän ei ole sellaista "harmia" kuin esimerkiksi tatuoinneista. Sen saa aina pois jos haluaa tai jos se alkaa uloskasvamaan. Mun mielestä ei oo yhtään väärin jos esim. 12 v. saa lävärin. Tälläsiä mielipiteitä mulla ! (:
Mitäs mieltä muuten ootte tuleeko tytölle sellanen vähä "äijämäisempi" olemus jos ottaa kulmakorun? Omasta mielestä kyllä ! (: