MERCEDES 190 2.5D

Auto ei sammu avaimesta, kaikki alipaineletkut on kiini joten onko sammuttimen kalvossa vika? ja millä nimikkeellä tätä osaa uskaltaa lähteä tiskiltä kysymään?
9696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tuollainen on W124:ssa. motonet ei tuntenut W201-malliin tuollaista, kuitenkin siellä on samanlainen kun konekin sama.

Sammutinkello MB-W124D 23-8314 W124 Moottorin sammutusalipainekello yleensä 1 427 133 094 [1985 - 1995] 29.90 €

Äänestä

Tarkista myös Strombergin alipainekalvo. Se voi olla revennyt.

Äänestä
  • ei dieselkoneessa mitään kaasaria ole

    Äänestä

selvä tapaus. auto käy moottoriöljyllä, huohottaa kampikammioon.

Äänestä
  • Juuh niin on tyyppivika, alkaa vaivaamaan pahemmin siinä vaiheessa kun autolla on ajettu sellaiset 1,5 miljonaa kilometriä.

    Äänestä

Yleensä sieltä pettää se alipainepuoli.Moottorihan on tunnetusti Fordin suunnittelema.Tämä 2.5 l suora viitos diesel oli alunperin tarkoitus laittaa Granadaan,mutta osoittautuessaan melkoisen ongelmalliseksi mm.kestävyydeltään,sen lisenssit myytiin Mercedekselle.Mersun tehdas maksoi hirveän summan Fordille tästä.

Mercedes sitten asetti tämän koneen keskiluokkaansa mm.w124 koriin ja Fordin hämmästykseksi osa näistä koneista saattoi kestää jopa 200-300 tkm avaamatta.Mersulla tästä toki oltiin erittäin mielissään.

Mersun insinöörit olivat todella iloisia moisesta yllätyksestä,kiittivät Fordin tehdasta niin,että suunnittelivat kuuluisan 1.8 l turbodiesel moottorin,jota on käytetty mm.Escortissa.Tämä 1.8 l diesel ei sitten ollutkaan kovin kestävä ja tästä syystä päättyi Fordin ja Mercedeksen yhteistyö.

Tässä myös syy,miksi mersun laatu huononi vuosi vuodelta,he eivät pärjänneet ilman Fordin mahtavia innovaatioita.

Äänestä

enpä ole huononpaa autoa ajanut kun mersua tai sen kestävyys aivan perseestä ja huolto yms...


nykyään volkkairi ei mitään onkelmia

Äänestä
  • olet huono provosoimaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meerkeedes kirjoitti:

Auto ei sammu avaimesta, kaikki alipaineletkut on kiini joten onko sammuttimen kalvossa vika? ja millä nimikkeellä tätä osaa uskaltaa lähteä tiskiltä kysymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu