Mies pystyy helposti käyttämään hyväksi ulkonäkönsä suomaa valtaa. Jos sitä näköä on siis siunaantunut. Komea mies on naisten silmissä usein auttamattomasti myös pätevä. Kauniit naiset sen sijaan joutuvat usein todistelemaan pätevyyttään. Heidän pitää ansaita se valta, mutta jos sen saavuttaa, niin se voi olla vielä sitäkin suurempaa. Komeilla miehillä ja todella kauniilla naisilla voi olla paljon valtaa. Jos osaa hyödyntää tämän suoman lisäarvon. Ulkonäkö on suurin ja voimakkain vallankäytön väline oikein käytettyvä, koska vähemmän hyvännäköinen tuntee aina alemmuutta paremmannäköisen rinnalla.
Ulkonäköön liittyvä valta
powerlook
10162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Kauniit naiset sen sijaan joutuvat usein todistelemaan pätevyyttään. "
Tätä en allekirjoita.
Muuten samaa mieltä.
Muuten hyvä mutta vaihda naisen ja miehen paikkaa. Se on nimittäin niin että juuri miehen pitää suorittaa ja päteä ja todistaa kyvykkyyttään, kun taas kaunis nainen on haluttu ihan itsessään.
Tässä ei puhuttu nyt haluttavuudesta vaan uskottavuudesta ja pätevyydestä. Tosin hyvännäköinen nainen on varmaankin "muodollisesti pätevä".
No jos puhutaan vaikka työpaikkahaastattelusta, niin ulkonäkö on vain eduksi naiselle siinäkin. Uskottavuuskysymys saattaa tulla jossain vastuullisemmissa duuneissa, mutta siinä sitten aletaan naiseltakin kysymään CV:tä ja referenssejä.
Miehiltä niitä on kyselty jo alusta asti.
Miehethän ne oikeat työt yleensä tekevätkin, naisien tarkoitus on olla silmänilona ja piristeenä miehille.
En ole oikeastaan käyttänyt valtaa, mutta luulen sen vaikuttaneen siihen miten olen työtä saanut ja luulen että paikkani tulee vakinaistumaan osittain siitä syystä. Tai no epäilen, en ole varma. Ei se minua tosin haittaa, kun ei tuo pomo nyt mitään ole yrittänytkään.
Harva ulkonäössä alemmalla tasolla oleva uskaltaa todella kyseenalaistaa paremmannäköisten pätevyyttä. Se pohjautuu joskus jopa tiedostamattomaan alemmuuskompleksiin.
"vähemmän hyvännäköinen tuntee aina alemmuutta paremmannäköisen rinnalla."
-Itse sanoisin, että tuo pätee sellaisiin ihmisiin, joille ulkonäkö on yleensäkkin keskeinen asia. Kyse on siis arvoista. Monet nimittäin eivät välitä ulkonäköasioista tipan vertaa, vaan katsovat ihmisen luonnetta ja käyttäytymistä, kokonaisuutta. Sekä sitä, mitä mielessä liikkuu ja mitä puhuu.
Olet pyörinyt hyvin pinnallisissa piireissä, mikäli todella uskot tuohon väittämääsi.
Ei tietenkään kokonaan ratkaise asiaa, mutta jos kahdella ihmisellä on samat henkiset avut ja kyvyt, niin lopulta paremmannäköinen vetää aina pidemmän korren.
Minäkin voisin väittää, että esimerkiksi työnantajana en palkkaisi ns. paremman näköistä henkilöä töihin, koska luultavasti hän viettää liikaa kallisarvoista työaikaa peilin edessä, eikä töissä. Eikä ulkonäöllä ole hittojakaan väliä työssä suoriutumisen kannalta. Sanotaan sitten, että kyseessä on asiakaspalvelutyö: Ajattelen edelleen, että asiakkailta menee huomio hänen ulkonäkönsä tiirailuun hänen asiansa kustannuksella. ...Joten vetääkö tässä pidemmän korren?
Parisuhdeasioista taas ajattelen, että ns. Hyvännäköisellä on suurempi riski pettää kumppaniaan, ja hänen kumppanillaan suurempi riski tulla petetyksi, kun tämä jatkuvasti kohtaa uusia ehdokkaita. Ja tuntee tietysti kiusausta pettämiseen, mikäli ei ole korkean moraalin omaava henkilö.
...Joten vetääkö tässäkään asiassa pidempää kortta? Ei välttämättä.
Nämä oli siis vain esimerkkejä.