Tappaminen ilman rangaistusta?

Eikö olisi samantekevää vaikka ihmisen tappamisesta ei tulisi mitään seuraamuksia? Ihmishenkeä ei voi takaisin saada enää. Nykyiset rangaistukset ihmishengen riistämisestä ovat jo hyvin lähellä tyhjää.
175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Rangaistukset ovat varoittava esimerkki muille ihmisille. Ne myös opettavat tapon tekijää kenties katumaan ja ymmärtämään tekojensa seuraukset. Rangaistus myös rauhoittaa tapetun mahdollisten omaisten mieltä koska he tietävät että tapon tekijä kärsii edes hieman.

Siitä olet oikeassa, että Suomessa rangaistukset ovat kaikin puolin aivan liian pieniä. Kun Suomessa saa sakot jostain asiasta, esim. Teksasissa on hyvä kun ei ole jo saanut kuolemantuomiota. Rangaistusmuodoissa meillä on vielä opittavaa muilta mailta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eimitäänjärkeä. kirjoitti:

Eikö olisi samantekevää vaikka ihmisen tappamisesta ei tulisi mitään seuraamuksia? Ihmishenkeä ei voi takaisin saada enää. Nykyiset rangaistukset ihmishengen riistämisestä ovat jo hyvin lähellä tyhjää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu