Mistä tahansa seuraavan ajoneuvon hankitte, VÄLTTÄKÄÄ wetteriä.
Minulta veloittivat reilusti ylihintaa korjauksesta joka kaikenkaikkian kesti n. 13 viikkoa. Eivät tulleet vastaan missään ja tai suostuneet mihinkään korvaukseen edes kuluttajariitalautakunnan yksimielisen päätöksen tultua.
http://www.kuluttajariita.fi
Mitä seuraavana? Käräjille?
On varmaan joustavampiakin autoliikkeitä...
EI wetterille!
7
744
Vastaukset
- OK. Käräjille.
Ensinnäkin; Eikö tuollainen Wetteri toimikin Oulussa tai jossain Lapissa?
Lähtökohtaisestikin on päivänselvää, että maksoit ylihintaa vrt. Etelä-Suomen autoliikkeiden pyynteihin.
Korjaamokulut samoin; maksaa sitten varmasti kalliimman kautta...
Toisekseen:
Viittaat kuluttajariitalautakunnan SUOSITUKSEEN, joka on VAIN suositus, ei lainvoimainen päätös.
Sitä joko noudatetaan tai mennään käräjille.
Kysyitkin: "Mitä seuraavana? Käräjille?"
Sinne, jos lompakossasi on tarpeeksi painetta mahdollisesti hävitessäsi.
Ja tasan varmasti on joustavempia ja halvempiakin autoliikkeitä, kuin mainitsemasi liike.
Onnea käräjille, mutta varaudu korjaamokustannuksien lisäksi 5000euron korvauksiin liikkeelle, sekä 2-vuoden käsittelyaikaan. - Ei kannata
Auton vieminen merkkikorjaamoon on hyvin kallista. Varaosavatastoja ei nykyään pidetä Suomessa lainkaan, joten harvoin tarvittavat osat joudutaan tilaamaan. Mikä on ylihinta? Ei sellaista voi määritellä. Nyt sinun kannattaa olla tyytyväinen jos auto on kunnossa ja kestää kallis korjaus. Asian vieminen oikeusistuimiin tuo lisää kuluja, eikä ole ollenkaan varmaa että voitat jutun. Ja voin sanoa, että oikeusjutut maksavat monesti hyvän auton hinnan!
- Julkisuus
Toisaalta nuo kuluttajariitalautakunnan päätöksen ja niiden noudattaminen ja noudattamatta jättäminen on julkista tietoa jota julkaistaan aina säännöllisesti erifoorumeissa.
Kuulemma 80% yrityksistä kunnioittaa noita päätöksiä ja toimii niiden mukaisesti.
Kannattanee katsoa on noita noudattamattajättämisiä wetterillä paljonkin... - Turhavirasto!!
Täytyy olla samaa mieltä että eihän tuollaista virastoa tarvitalainkaan!
Täysin hampaatonta touhua vailla mitään oikeaa määräysvaltaa. - lawmanson
soon silleen että kirlin päätöksen lain voimaisuutta haetaan kam miehen kanssa tuolta http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus/15571.htm sillä saadaan aia maksuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1027037Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4156786SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625062Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien953982Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963911Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723847Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103632Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03340Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil82172Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161749