A- ja B-naiset

Naiset voi niin netissä kun tosielämän puolella jakaa karkeasti ottaen a- ja b-luokkaan. Kaunistellusti voi sanoa "kelpaa tai kelpaisi vakavaan, pitkäaikaiseen parisuhteeseen ja lasteni äidiksi" ja sitten "käy enintään tapailuun, muttei vakavaan seurusteluun". Määrätyssä mielessä voidaan ajatella myös c-luokkaa: "ei voi kuulua missään muodossa sosiaalisen elämän piiriin, livenä tai netissä".
Ennenkun pää punaisena alatte siellä kirjoittamaan niin oma jako menee suurinpiirtein näin. B-luokkaan kuuluu esimerkiksi yksinhuoltajat, nalkuttajat, huutajat/tavaroiden paiskojat, lihavat, kevytkenkäiset ja joko aktiiviset tai evp "yleiset", lievät mt-ongelmaiset (pystyy toimimaan normaalisti mutta esim. lääkitys päällä tai avohoidossa), laiskat, yksinkertaisesti tyhmät, päihteiden käyttäjät ja rikolliset. Tämä karsii jo perin suuren osan naisista pois, sillä merkittävä osa pitää täysin normaalina esimerkiksi nalkuttamista ja huutamista.
Vain a-naisilla on ihmisinä minun kanssa mahdollisuus vähäistä suurempaan arvostukseen, ja vain a-naisella on mahdollisuus olla lasteni kasvattaja ja esikuva. Jos käy niin hassusti että b-nainen synnyttää lapseni niin otan sen siltä pois ja hankin paremman äitipuolen.
31899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ongelma sinulla on siinä, että sinun täytyy saada nämä a-luokan ladyt huomaamaan erinomaisuutesi. Hekin kun tapaavat olla aika nirsoja ja kirjoituksesi pohjalta tehdyn pikaisen karkean luonneanalyysin pohjalta sanoisin, että a-luokan ladyt eivät ehkä kiinnostu helposti kaltaisestasi nipottajasta.

Totta. Kaikki haluavat a-luokan puolison, vaikka itse ovat vähän niinkuin..sanotaan nyt a-luokkaa vain omasta mielestään.
Tämähän pätee niin mies- kuin naispuolisiinkin parinetsijöihin.

Äänestä

Uuh... Minä olen siis se b-luokan nainen. Yh ja pidän seksistä, vaikken sitä nyt olekaan tarjolla.

Erotessani lasteni isästä yllätyin tuntemastani häpeän tunteesta. Minusta tuli yh ja eronnut nainen. En ollut koskaan ajatellut asiaa noin, mutta kun se tuli omalle kohdalle häpeä kasvoi suureksi mustaksi pilveksi. Olin myös nauttinut seksistä, jonka suhteen mieheni oli kyltymätön - kotona ja kodoin ulkopuolella. Avioliiton myötä menetin kiinteän seksikumppanin.

Nykyään ajatellen niin, että olen aika loistavasti kyennyt kasvattamaan ja elättämään lapseni ilman isän osallistumista. Saan olla kiitollinen keskimääräistä korkeimmista tuloistani, ilman tätä etuoikeitusta olisi ollut todella raskasta.

Mutta seksiä kaipaan. Jatkuvaa nautinnollista seksiä halukkaan miehen kanssa. Mutta nyt se selvisi. Olenkin B-luokan nainen, eli en kelpaa. Eli tämän tiedon pohjalta jään yksikseni koristamaan Joulua ja poimimaan kesällä päiväkakkaroita. Kukapa nyt rantasaunaa lämmittäisi B-luokan naisen kanssa.

Äänestä
  • Voi kyllä sinunlaisellesi B-luokan naiselle vielä löytyy kysyntää!
    Onhan meitä B-luokan eronneita isiä riittämiin, vaikka et A-maajoukkue jääkiekkoilijaa enää kiinnostaisikaan.

    Äänestä

  • Jos B-luokka olet hyvännäköinen,ei ole väliä oletko yh vai et.
    Itse aikoinaan yh:na sain karistella miehiä pois ympäriltä,koska olin nätti likka ja kolmenkymmenen.
    Valitsin sitten parhaimman päältä,jonka kanssa olen nyt naimisissa ollut jo yli kymmenen vuotta.:)

    Äänestä

  • Huomioi:
    "kelpaa tai kelpaisi vakavaan, pitkäaikaiseen parisuhteeseen ja lasteni äidiksi" ja sitten "käy enintään tapailuun, muttei vakavaan seurusteluun".
    S-seuraa voisi kuvitella löytyvän, eikä b-nainen ole tässä tapauksessa poissuljettu vaihtoehto. Varsinkaan jos kyse ei olisi avoimesta suhteesta.

    "Saan olla kiitollinen keskimääräistä korkeimmista tuloistani, ilman tätä etuoikeitusta olisi ollut todella raskasta."
    Tuossa olet oikeassa. Useimmat yksinhuoltajat voi elää hyvinkin pienten tulojen kanssa. Hyvä jos sulla on asiat paremmin, onnittelut siitä. Sydämelliset onnittelut jos todellakin olet omalla työlläsi menestynyt, etkä perinyt tai saanut omaisuutesi avioerossa.

    "nyt rantasaunaa lämmittäisi"
    Riippuu. Puu vai sähkö? Sähkösaunaan en menisi, vaan jos minun kotiini sellainen tulisi niin purkaisin sen ja käyttäisin tilan fiksummin.

    Äänestä

  • dagens husis kirjoitti:

    Huomioi:
    "kelpaa tai kelpaisi vakavaan, pitkäaikaiseen parisuhteeseen ja lasteni äidiksi" ja sitten "käy enintään tapailuun, muttei vakavaan seurusteluun".
    S-seuraa voisi kuvitella löytyvän, eikä b-nainen ole tässä tapauksessa poissuljettu vaihtoehto. Varsinkaan jos kyse ei olisi avoimesta suhteesta.

    "Saan olla kiitollinen keskimääräistä korkeimmista tuloistani, ilman tätä etuoikeitusta olisi ollut todella raskasta."
    Tuossa olet oikeassa. Useimmat yksinhuoltajat voi elää hyvinkin pienten tulojen kanssa. Hyvä jos sulla on asiat paremmin, onnittelut siitä. Sydämelliset onnittelut jos todellakin olet omalla työlläsi menestynyt, etkä perinyt tai saanut omaisuutesi avioerossa.

    "nyt rantasaunaa lämmittäisi"
    Riippuu. Puu vai sähkö? Sähkösaunaan en menisi, vaan jos minun kotiini sellainen tulisi niin purkaisin sen ja käyttäisin tilan fiksummin.

    Minä olenkin nirso, kun satunnainen seksi ei sytytä - ja vielä B-luokkaa. Nautinnollinen seksi kun muodostuu luottamuksesta ja sitoutumisesta. Joten se sitten siitä.

    Ja mitä muuten tulee tähän b-kansalaisen rooliin, niin oikeasti olen kiitollinen että olen joskus jahkaantunut alalle, jonka palkalla kykenen huolehtimaan itsestäni, lapsistani ja elintasostamme. Sanomattakin lienee selvää ettei lasten isää motivoi osallistua lastensa elinkustannuksiin. Aivan sama kun kerran ilman sitäkin pärjätään. Tetty olisi upeaa, jos rahaa olisi tipahtanut jostain ekstraa, siis vaikka siitä perinnöstä tai mieheltä. Mutta ei ole perintöä ja avioliitossakin mies kulutti omat tulonsa itseensä. Ei lapsiin, kotiimme, ruokaan tms. Joten oikeasti kuluni laskivat aikanaan eron myötä, kun tarviste enää miehen arkikulustusta maksaa.

    Ja sauna... puilla tietenkin.

    Äänestä

Olet oikein miettinyt asiaa....niin fiksun ja pohdiskelevan miehen kirjoitus. Miten maailmasta löytyykin noin syvällisiä ja ajattelevia ihmisiä! Hyvää Joulun odotusta Sinulle!

Äänestä

Noh, tuolla perusteella olen A-luokan nainen. Ainakin omalle miehelleni olen paras mahdollinen nainen minkä hän voisi saada, kuulemma.
Tietysti saattaisin olla sinun tai jonkun muun mielestä jotain muuta, mutta ei sen väliä. Olen löytänyt oikean puoliskoni ja unelmieni A-luokan miehen (minun mielestäni hän on A-luokkaa).

Aika karusti sanottu, että ottaisit lapsen pois B-luokan naiselta. Monet yksinhuoltaja äidit ovat parempia kasvattajia kuin lastensa isät.

Äitini on entinen yksinhuoltaja, viisi lasta kasvattanut hienosti. Isä kun sattui olemaan oikea C-luokan edustaja, juoppo naistenmies. Siinä tapauksessa isä ei huoltajuutta saanut vaan vain tapaamisoikeuden vloppuisin.

En luokittele äitiäni B-luokan naiseksi sillä hän on menestyvä alallaan ja onnellisesti naimisissa nykyisen miehen kanssa.
Mutta mielipiteet kullakin..

Äänestä

Sellaista luokkaa ei taida ollakaan, mihin aloittaja kuuluu. Menee nimittäin jo niin alas, että luokituskin loppuu.

Äänestä

moni a-luokan nainen saattaa muuttua b-luokan naiseksi sinun kanssasi elettyään ;)

Äänestä
  • oivallettu :D

    Äänestä

heh eheh vai lajittelet sinä naisia kuin autoja eri ominaisuuksien mukaan eri arvoisiksi. Jos löytyy pieni virhe, kuten masennus tai viisi kiloa ylipainoa ja suttuinen tukka, eikun vaihtoon. Vaan voi, kun sellaista täydellistä autoa...eikä varsinkaan naista olekaan, jokaisella on omat puutteensa ja kehitettävää löytyy. Tulet olemaan hyvin yksin, jos vertailet lista kädessä suurennuslasin kanssa naisia. Jokainen A-luokan nainen on niin ylivoimaisen viisas että kiertää tuollaisen itsestä liikoja luulevan koltiaisen kaukaa nauraen.

Onneksi et ole maailman ainut mies. Miehiä on maailmassa järjettömän suuri määrä naisiin nähden joten naisilla on kyllä mistä valita.

Mitähän meinasit sitten jos löytäisitkin sen a-naisen. Lähtisikö vaihtoon kun tulisi ikää ja selluliittia, ryppyinen iho ja alzheimer. Niinhän autolle kävisi varmasti.

Äänestä

"Jos käy niin hassusti"-täh, oikeastiko kuvittelet joskus pääseväsi kokemaan lihallisia nautintoja? Kirjoituksestasi paistaa läpi seksuaalinen epävarmuutesi-karsit naisia lähinnä sen takia, että tosipaikan tullen lerpahtaisi se vähänenkin varsi.

Äänestä
  • En ole epävarma, vaan tiedän millaisen naisen haluan ja millaiseen seuraan en missään nimessä sekaannu. Ennenkaikkea olen valmis hyvinkin määrätietoisiin toimenpiteisiin jos tarvitaan.
    Varsi ei ole vähäinen, vaan joudun käyttämään normaalia isokokoisempia kortsuja, ja se toimii perin hyvin.

    Äänestä

Nythän on niin, että täytyy sanoa, että perin selvästi isokaluisen mutta tunnekylmän ja empatiakyvyttömän aloittajan täytyy tulla jätetyksi ja menettää ehkä lapsensakin. Tällöin korkeammat voimat ovat hänelle ehkä kyenneet opettamaan sen läksyn mitä hän nyt tarvitsee.

Äänestä
  • En ole tunnekylmä enkä empatiakyvytön. On muodostunut perin selkeä käsitys siitä millaista seuraa en missään nimessä halua, ja pidän siitä tiukasti kiinni.

    Äänestä

  • dagens husis kirjoitti:

    En ole tunnekylmä enkä empatiakyvytön. On muodostunut perin selkeä käsitys siitä millaista seuraa en missään nimessä halua, ja pidän siitä tiukasti kiinni.

    Husikselle. A-ryhmäsi on siis "Haluan mutta en saa iskettyä" ja B-ryhmä "saisin mutta ei kelpaa". Jos olisit kaikinpuolin parasta A-ryhmää itse, perehtyisit parhaillaan lastenhoito-oppaisiin kauniin vaimosi seurassa etkä täällä kirjoittelisi halventavia kommenttejasi naisista.

    Äänestä

Määrittelit B luokan silleen aikas kattavasti........sanos millainen on A luokan.......

Äänestä

Aloittajalle : Voi, sinä et tunnu olevan lähelläkään A-ryhmää, etkä edes tuota B-ryhmää! Itse kuulun masennukseni takia tuohon sinun niin sanottuun B-ryhmään.. tästä iso kiitos kuuluu ex-miehelleni!
Oletko tullut ajatelleeksi sitä että miksi nämä niin sanotut B naiset, nalkuttavat, tai esim. sairastuvat masennukseen? Tai miksi heistä tulee yksinhuoltaja äitejä? Monesti siihen ovat syynä juuri tuollaiset miehet kuin sinä... Ja aina ei ole naisen vika että hän jää yh-äidiksi, monesti hänelle on vain sattunut hyvin munaton mies josta ei ole hoitamaan isän velvollisuuksiaan. Jos todella luokittelet naisia tuolla tavoin, kuinka luulet ikinä pystyväsi pitämään ns. A- luokan naisen itselläsi? Voin kertoa että tuskin koskaan pystyt, jopa noin lyhyen teksin jälkeen jonka olet kirjoittanut, näkee läpi kuinka sinussa on narsistin vikaa. Todella, juuri sinunlaisesi miehet tekevät "A" luokan naisista, "B" luokan naisia! Joten tee kaikille palvelus, jos törmäät tällaiseen A naiseen, jätä hänet rauhaan äläkä pilaa hänen elämäänsä... Ja mene hieman itseesi, ja ajattele asioita hieman laajemmassa mittakaavassa, mieti mikä näiden B naisten piirteiden taustalla on... Jos sen joskus oivallat sinulla on ehkä vielä toivoa saada rinnallesi joku upea nainen jota et edes halua luokitella!

Äänestä

"Jos käy niin hassusti että b-nainen synnyttää lapseni niin otan sen siltä pois ja hankin paremman äitipuolen."

Etpä ole ottanut kantaa tähän kaksinaismoralistiseen lausumaasi vielä. Eli miksi ihmeessä se "a-luokan" nainen rupeaisi kasvattamaan sinun äpäröitäsi kun sinäkään et rupeaisi niitä "b-luokan" mukuloita kasvattamaan? Jos sinä menet tekemään lapsen huonon naisen naisen kanssa niin sinustakin tulee b-luokan mies.

Äänestä
  • Jonkinlainen lainopillinen ja käytännöllinen ongelma on myös " otan siltä lapseni pois" suunnitelmassa.

    Suomessa tunnetusti isän asema on heikko huoltajuuskysymyksissä. Jos kysyjämme aikoo perustella huoltajuuttaan " äidin B-ryhmällä ja omalla A-ryhmällään ", sosiaaliviranomaiset saattavat ottaa kielteisen kannan kysyjän huoltajuuteen.

    No kaikkea sitä joristaan aikansa kuluksi. Även på svenska.

    Äänestä

Olen A-luokan nainen ja olen ehkä naispuolinen vastine sinulle. En tiedä kuinka vanha olet, mutta itse olen 29vee ja edelleen sinkku, koska tuollaista A-luokan kunnollista miestä on äärettömän vaikea löytää.

Ei riitä, että B-luokan ominaisuuksia ei omaa, vaan sen lisäksi pitäisi olla hauska ja elämässään jollain tasolla aktiivinen ja omata vieläpä positiivinen elämänkuva. Tämänkin lisäksi pitäisi tuntea sielunveljeyttä ja yhteenkuuluvuutta, ja olla ulkoisesti silmää miellyttävä. Arvomaailman pitäisi täsmätä melko hyvin.

Miinuksia on kaikilla, jokaiseen luokkaan kuuluvilla. Täydellinenkään ei saa olla, vaan niitä säröjäkin pitää olla, mutta niiden pitää olla siedettäviä. Kaikenlisäksi miehen pitäisi asua lähellä tai vähintään olla valmis muuttamaan tänne.

Ei se ihme, että olen edelleen yksin :D Kerran jo luulin löytäneeni A-luokan miehen, mutta se olikin vain suuri valhe...se olikin C-luokkaa hyvin naamioituneena. Ei kuitenkaan saanut horjutettua omaa A-luokkaisuuttani kuin hetkeksi. Kaikesta selvitään ;)

Äänestä
  • "Kaikenlisäksi miehen pitäisi asua lähellä tai vähintään olla valmis muuttamaan tänne."
    Tuosta tulee mieleen että jos et sinä ole valmis muuttamaan niin miksi sitten miehen pitäisi olla?

    Äänestä

  • dagens husis kirjoitti:

    "Kaikenlisäksi miehen pitäisi asua lähellä tai vähintään olla valmis muuttamaan tänne."
    Tuosta tulee mieleen että jos et sinä ole valmis muuttamaan niin miksi sitten miehen pitäisi olla?

    Voin muuttaa tällä seudulla muualle ja hieman kauemmaksikin, mutta en halua luopua työstäni, joten miehen on silloin oltava se muuttava osapuoli, jos asuu kaukana ja haluaa olla kanssani.

    Äänestä

Kappas kummaa, dagens husis ei ole löytänyt naista. Hänellä on vanhapoika mentaliteetti :) Mä en ainakaan haluaisi miestä joka on kirjoituksen perusteella elänyt pumpulissa koko elämänsä ja jolla ei ole kykyä empatiaan. Kiva että olet niin täydellinen itse. Esim. jos joku nainen joskus tekee sulle jotain paskaa, muista että et nalkuta, muuten sijoitut B-miehiin. Elämä opettaa.... mä en jaksa alkaa opettaa keskustelupalstalla toivottomille tapauksille elämää.

Aloituksen on pakko olla joko provo tai vähä-älyisen kirjoittama.

Äänestä
  • Jäin ihmettelemään, mitähän aloittaja tarkoittaa kevytkenkäisellä?

    Tässä tapauksessa aloittaja saattaa hyvinkin määritellä naisen kevytkenkäiseksi, jos hänellä on ollut yksikin yhden illan juttu. Right?

    Äänestä

  • En ole vähä-älyinen...
    Kykenen empatiaan, mutta sen kohteet valikoin vähän...

    Äänestä

  • 8947rcxm kirjoitti:

    Jäin ihmettelemään, mitähän aloittaja tarkoittaa kevytkenkäisellä?

    Tässä tapauksessa aloittaja saattaa hyvinkin määritellä naisen kevytkenkäiseksi, jos hänellä on ollut yksikin yhden illan juttu. Right?

    Mitä nyt kevytkenkäisellä tarkoitetaan näin yleensä. Miettikää sitä.

    Äänestä

Mitäs empatiaa se sellainen on - vähä-älyinen dagens husis, kysympä vaan.

Se että tarttee julistaa tollasta keskustelupalstalla kertoo aika paljon vaan susta ihmisenä. Kyllä mullakin oli kriteerejä sinkkuaikoina, ne on ihan ok, jokaisella voi niitä olla. Mutta tuo mentaliteetti et sä jaat ihmiset tollaset luokkkiin kertoo vaan sun arvomaailmasta niin paljon.

Mä toivon sun vuoksesi että sä olet joku parikymppinen, sen ikäiset vielä oppii ja kehittyy ihmisenä. Mut jos sä oot kolmekymppinen tai enemmän, peli on jo menetetty, sen ikäisenä asenteet ja arvot alkaa olla aika fiksaantuneita.

Mä esimerkiksi tunnen erään yksinhuoltajan joka just jäi yksin kahden pienen lapsen kanssa. Sen mies ei piitannut lapsistaan ja lähti. Mä olen nähnyt läheltä niitä lapsia ja niitten elämää ja mun täytyy sanoa että mua v ituttaa että täällä tulee joku vähä -älyinen kertomaan jostain a-ja b-luokista yhtään mitään. Senkus et et yksinhuoltajien kanssa, EI KETÄÄN KIINNOSTA OLETKO, ihmisiä ärsyttää toi sun asenteesi kuinka sä lokeroit ihmisiä.

Tulee vaan mieleen että joku on sulle nalkuttanut ja paiskonut tavaroita, oot ehkä itte ärsyttänyt ko. naista tai tehnyt jotain, ja sitten kun et ole nähnyt itsesssäsi mitään syytä tilanteeseen, olet pienessä maailmassasi lokeroinut ko naisen nalkuttajaksi.

Mitä tulee vaikka "lievät mt-ongelmaiset"..... sä et varmaan koskaan ole ajatellut että on olemassa lapsia jotka joutuu katsomaan kun isä pahoinpitelee äitiä tai joku käyttää seksuaalisesti hyväksi. Sitten kun aikuisena siitä oireilee lievästi tai käy asian selvittämässä psykologin luona sä lykkäät sellaisen ihmisen johonkin b-kategoriaan, koska maailma vaan on sulle niin yksinkertainen koska sä olet yksinkertainen, sä et ymmärrä monimutkaisempia yhtälöitä elämässä. Mistä sä tiedät vaikka jonkun yritysjohtqajan yksityiselämästä, yritysjohtaja on varmaan sun mielestä cool, sillä voi olla sellaisia kokemuksia taustalla.

Ihmiset eivät ole pelkästään hyviä tai pahoja, tai huono ja tai hyviä. Ihmiset ei ole a, b tai c luokkiin kuuluvia. Elämä on paljon monimutkaisempaa ja ihmiset jotka tarvitseva tuollaista lokerointia ovat tarpeeksi vähä-älyisiä tarvitakseen sellaista lokerointia. Maailmaa on helmpompi hahmottaa tollaisten lokeroiden perusteella kuin että voisi hallita kaaosta joka tulee siitä että ymmärtääkin sen että juurikaan mitään, varsinkaan ihmisiä ei voi laittaa noin yksinkertaisiin lokeroihin.

Jos sä menet sun elämäsi läpi tolla asenteella että sä kelpuutat vaan jotain täydellisiä ihmisiä sä jäät yksin. Sä todennäköisesti et rakasta itseäsi tarpeeksi tai sua ei ole lapsena hyväksytty sellaisena kun sä olet. Mä voin kuvitella sun elämän eteenpäin...... löydät täydellisen naisen joka sitten parin vuoden päästä ilmeneekin ei täydelliseksi ja sä lähdet. Ihmiset jotka etsii täydellisyyttä toisista ihmisistä jää aina viimekädessä yksin, täydellisiä ihmisiä ei ole etkä säkään ole eikä sulla ole mitään varaa laittaa ihmisiä tollaisiin lokeroihin, sä et ole niin paljon parempi ihminen. Ainiin, mut et sä tajua tätä.

Ainut mitä sun kannattaisi oikeasti miettiä on se että, älä tee lapsia. Sä voit pelleillä omassa elämässäsi tai tehdä millaisia parisuhteita vaan..... mut lapset on viattomia aikuisten sotkuihin. Mun mielestä sellaise


Mä voisin jatkaa tätä listaa.

Sit on nämä joilla ei ole elämää ja jotka tulevat tänne keskustelupalstalle provoilemaan. Kirjoittavat jonkun ihan älyttömän jutun ja kun jotkut uskoo todeksi niin sitten tää provoilija on mielestään tosi älykäs kun keksi provon...... tulee mieleen ala-asteen pilailut.....

Äänestä

varmaan Ö- luokkaa

Äänestä

ihan urpoa vastata näille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dagens husis kirjoitti:

Naiset voi niin netissä kun tosielämän puolella jakaa karkeasti ottaen a- ja b-luokkaan. Kaunistellusti voi sanoa "kelpaa tai kelpaisi vakavaan, pitkäaikaiseen parisuhteeseen ja lasteni äidiksi" ja sitten "käy enintään tapailuun, muttei vakavaan seurusteluun". Määrätyssä mielessä voidaan ajatella myös c-luokkaa: "ei voi kuulua missään muodossa sosiaalisen elämän piiriin, livenä tai netissä".
Ennenkun pää punaisena alatte siellä kirjoittamaan niin oma jako menee suurinpiirtein näin. B-luokkaan kuuluu esimerkiksi yksinhuoltajat, nalkuttajat, huutajat/tavaroiden paiskojat, lihavat, kevytkenkäiset ja joko aktiiviset tai evp "yleiset", lievät mt-ongelmaiset (pystyy toimimaan normaalisti mutta esim. lääkitys päällä tai avohoidossa), laiskat, yksinkertaisesti tyhmät, päihteiden käyttäjät ja rikolliset. Tämä karsii jo perin suuren osan naisista pois, sillä merkittävä osa pitää täysin normaalina esimerkiksi nalkuttamista ja huutamista.
Vain a-naisilla on ihmisinä minun kanssa mahdollisuus vähäistä suurempaan arvostukseen, ja vain a-naisella on mahdollisuus olla lasteni kasvattaja ja esikuva. Jos käy niin hassusti että b-nainen synnyttää lapseni niin otan sen siltä pois ja hankin paremman äitipuolen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu