Olen jäämässä kirkon virasta eläkkeelle. Huomasin, että virkaehtosopimuksessa on aukko, jonka kautta työnantaja voi viimeisenä työvuonna antaa eläkkeelle siirtyjälle jopa kahdenksan päivää lyhennetyn loman. Tämä toteutuu, jos jää eläkkeelle 1.4. Silloin koko edellisen vuoden loma on tulkinnan mukaan erääntymätöntä. Kesä-heinäkuulla eläkkeelle jäävä menettää vain yhden lomapäivän erääntymättömänä. Näin ollen voi runsaan kuukauden toista nuorempi saada viimeisen vuoden palkan seitsemän päivää lyhyemmällä työvuodella kuin tuo toinen.
Asiaa olen kysellyt ammattiliitolta, joka pitää sopimusta huonona, mutta ei puutu omaan sopimukseensa. Työnantajan kannan ymmärtää. Työsuojelupiiri ja eduskunnan oikeusasiamies ovat jättäneet asian toisten käsiin. Oma työnantaja on sidottu sopimustekstiin, eikä näe omaa rooliansa laintulkitsijana.
Kenellä on valta tällainen tutkia?
Asiaa olen kysellyt ammattiliitolta, joka pitää sopimusta huonona, mutta ei puutu omaan sopimukseensa. Työnantajan kannan ymmärtää. Työsuojelupiiri ja eduskunnan oikeusasiamies ovat jättäneet asian toisten käsiin. Oma työnantaja on sidottu sopimustekstiin, eikä näe omaa rooliansa laintulkitsijana.
Kenellä on valta tällainen tutkia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko pakko jäädä eläkkeelle juuri maaliskuun lopussa ja ilman että voi ennen eläkkeelle jäämistä pitää pois kaikki kertyneet 38 lomapäivää? Vai tarkoitatko sellaisia, jotka on sinnitelleet töissä 68-vuotiaaksi ja joiden on pakko jäädä eläkkeelle juuri huhtikuun alusta lukien ilman, että voivat pitää kertyneet lomat lomana?
Sopimustekstejä voi muuttaa aina kun neuvotellaan uudet virka- ja työehtosopimukset eli seuraavan kerran kahden vuoden kuluttua. Nyt ei kannata unohtaa tätäkään ongelmaa vaan pitää sitä seuraavat kaksi vuotta esillä ja olla aktiivisesti yhteydessä oman ammattiliiton päättäjiin ja toimistoon ja vielä ehkä suoraan neuvottelujärjestön neuvottelijoihin, jotta ongelman korjaaminen on seuraavissa vestes-neuvotteluissa toivelistan huipulla.
Tuohan ei ole laitonta, koska kirkon kirvestessin mukainen lomakorvaus työsuhteen päättyessä ei ole pienempi kuin vuosilomalain mukainen.
Sitä paitsi ongelma on jo poistunut. Kirkon uudessa sopimuksessa ei ole enää B-taulukkoa http://www.jhl.fi/portal/fi/edunvalvonta/kirkko/kirkon_uutiset?bid=1571
Kiitos vaan terveisistä. Eipä meidän luottamusmies tiennyt moisesta. Tekstimuutosta ei myöskään löytynyt työnantajamme nykyisestä sopimusversiosta
Lauri Mattila