Kehä 1 ruuhkat

On luonnollista, että päivittäisestä sadastatuhannesta autoilijasta joku töppää lähes joka päivä, yleensä ajamalla toisen perään. Mutta jos henkilövahinkojakaan ei tule, pitääkö näiden kusipäiden jäädä tukkimaan tunniksi vaikkapa kahdenkymmenentuhannen muun matka muutaman satasen tai tonnin kolarin takia. Jos noiden muiden aika maksaa vaikkapa 20 euroa tunti, voidaan karkeasti laskea menetykseksi melkein puoli miljoonaa euroa! Eikö poliisi voisi hommata puskukonetta jolla romut työnnetään pois tietä tukkimasta, tai muuten patistaa (suuret sakot) noita idiootteja siirtämään autonsa pois. Tässä moitin siis myös poliisia, kun tietä ei saada auki vaikka kymmet tuhannet odottavat.
8410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voi vittu, kun kaikki pitää tunkea sinne kehäkolmosen sisäpuolelle. Ei kovin kauas tarviis mennä, kun olisi jo väljempää. En kadehdi teitä, jotka siellä joudutte päivittäin ajamaan.
Ja kun ajotapoja hieman seuraa, ei tarvi suuremmin ihmetellä, miksi niitä peräänajoja ja muita töppäyksiä sattuu. Ja kyllä se sitten näkyy vakuutusmaksuissakin, stana.
Mutta älä huoli, kohta kun liukkaat alkaa, saat seistä siellä tukoksen takana entistä useammin.
Eipä muuten tänä päivänä voi juuri puhua muutaman satasen vahingoista. Ei tarvi iso kolari olla, kun puhutaan vähintään tuhansista, eikä ala ainakaan ykkösellä.

Äänestä
  • periferialla esim. Lappeenrantaa, niin älä edes viitsi tulla aukomaan mitään pk-seudun ajotavoista. Tunnettu lausehan on, että ei tarvita kuin 10 lappeenrantalaista aikaansaamaan liikenneruuhka. Siellä jos jossain ajetaan kuin k*sipäät.

    Äänestä

  • Jos tarkoitat kirjoitti:

    periferialla esim. Lappeenrantaa, niin älä edes viitsi tulla aukomaan mitään pk-seudun ajotavoista. Tunnettu lausehan on, että ei tarvita kuin 10 lappeenrantalaista aikaansaamaan liikenneruuhka. Siellä jos jossain ajetaan kuin k*sipäät.

    En tarkoita, ei tänne puolta tuntia enempää aja sieltä ruuhkista. Enkä puhunut pk-seudun ajotavoista, vaan ajotavoista yleensä. Fiksuja ja niitä vähemmänkin fiksuja autoilijoita löytyy yhtä lailla Lappeenrannasta kuin sieltä pk-seudulta,
    Ja jos nyt nimittelemään aletaan, niin niitä k*usipäisiä kuskejakin löytyy kyllä pk-seudulta, kuten täältä pk-seudun kehyskunnista. Ei tarvitse lähteä Lappeenrantaan asti, ei se k*usipäisyys asuin- ja autoilupaikkaa katso.

    Äänestä

Miten huono ajaja on sellainen, jota parempia on 99 % kuljettajista? Ei taida olla ajotaidoissa paljon kehumista.

Kehä ykkösellä on liikkeellä tuhat tällaista superkuskia vuorokaudessa. Ihmekö tuo jos sattuu ja tapahtuu.

Äänestä

Tässä voi moittia oikeastaan lähes kaikkia autoilijoita.
Ensinnäkin ne jotka ovat kolaroineet, heidän tulisi siirtää ensi tilassa autonsa mahdollisimman tien sivuun. Toiseksi poliisit toiminnallaan tukkivat kyllä tien totaalisesti, miksi heidän pitää se vilkkumaijansa jättää keskelle tietä.
Ja sitten se yleisin tukkija. Ohi ajavat autoilijat lähestulkoon pysähtyvät tapahtuma paikalle vaikka mitään estettä ei ole.
Tämä tapahtuu myös vastakkaisen suunnan kaistalla ! ÄLÄ JÄÄ tekemään elokuvaa tapahtumapaikalle !

Äänestä
  • Tänään Kehä 1 itään, kolari Vihdintien risteyksessä, silti liikenne kehällä länteen seisoo täysin, koska pitää katsoa toiselle kaistalle mitä tapahtui.

    Äänestä

  • 7+11 kirjoitti:

    Tänään Kehä 1 itään, kolari Vihdintien risteyksessä, silti liikenne kehällä länteen seisoo täysin, koska pitää katsoa toiselle kaistalle mitä tapahtui.

    Niin se pelasi jo 25 vuotta sitten ja mikään ei ole muuttunut...

    Äänestä

No kyllä ne poliisitkin osaa hienosti tukkia autollaan menoa vaikka kolariautot olisikin sivussa ajoradalta.. "työturvallisuus" pitää taaata katsokaas... ja pelastuslaitoksella kestää vaan kauemmin saapua paikalle poliisiauton takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapsa tt150 kirjoitti:

On luonnollista, että päivittäisestä sadastatuhannesta autoilijasta joku töppää lähes joka päivä, yleensä ajamalla toisen perään. Mutta jos henkilövahinkojakaan ei tule, pitääkö näiden kusipäiden jäädä tukkimaan tunniksi vaikkapa kahdenkymmenentuhannen muun matka muutaman satasen tai tonnin kolarin takia. Jos noiden muiden aika maksaa vaikkapa 20 euroa tunti, voidaan karkeasti laskea menetykseksi melkein puoli miljoonaa euroa! Eikö poliisi voisi hommata puskukonetta jolla romut työnnetään pois tietä tukkimasta, tai muuten patistaa (suuret sakot) noita idiootteja siirtämään autonsa pois. Tässä moitin siis myös poliisia, kun tietä ei saada auki vaikka kymmet tuhannet odottavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu