Olenko ainoa keski-ikäinen Suomessa, joka inhoaa ylikaiken kauluspaitoja? En ymmärrä, miten moinen viritelmä, jossa on nappeja, laskoksia ja taitoksia on pitänyt pintansa läpi vuosikymmenien. Kaulus ei yksinkertaisesti sovi mielestäni kenellekään, koska se peittää kaulan lyhentäen sitä ja useimmiten kaulus jää ikävästi monilla käyttäjillä hinkkaamaan leukaperää.
Jos on pakko kaulaa jollakin peittää tai suojata, niin käyttäkää huiveja tai muotoilkaa kaula-aukko uusiksi! Itselläni on tasan yksi paitapusero vaatekaapissani ja en ole sitä käyttänyt kuin muutaman kerran ja silloin, kun olen käyttänyt, niin olen tyylitellyt puseron niin, ettei kaulusta ole juuri huomannut. Yök, kauluspaita!
Kamala paitapusero!
5
291
Vastaukset
- Nimimerkkkki
itse olen mies kylläkin mutta pidän sopivista kaluspaidoista ja olen pitkäkaulanen sanoisin aina kiinni rumiin rakenteesta mikä sopii samoin kun materiaalien kanssa kaikki ei käy kaikille. minä taas inhoan lyhyillä hihoilla olevia t-paitoja.
- mikävaivaa
no kyl on ogelmat.. mailmas on suurempiikii ongelmii!
- Nainen 34
Jokaisella varmasti on joku ylitsepääsemätön inhokki vaateparsi, ei siihen tarvitse sekoittaa maailman ongelmia joukkoon. :) Minä vain halusin sanoa oman mielipiteeni näin ja ehkä keskustella myös paitapuseron historiasta, muuttumisesta vuosikymmenien aikana, jne.
- N028
En ole itse keski-ikänen vielä hetkeen, mutta inhoan kyllä noita paitoja ihan yhtä lailla. Koskaan en ole sellaista omistanut ehkä aio tulevaisuudessakaan. Onneksi kaupoista löytyy muitakin siistejä vaatteita, eikä tuota viritelmää ole pakko käyttää ainakaan tällä hetkellä työn puolesta:).
- Kujakolli
Näin miehen näkökulmasta paitapusero voi olla naisen yllä hyvin seksikäs, tyylikäs ja viekoitteleva, jos se vain on hyvin istuva, ja tyylikäs.
http://www.flickr.com/photos/neoblouse8/
Sen sijaan en ymmärrä lainkaan naisten tapaa roikottaa kaulassa sitä kirottua huivia joka paikassa, siis sisälläkin ollessa, eikös se ole jopa epämukavaa, kun huivi hankaa kaulaa? Ymmärrän että kun on ulkona viileää tai kylmää, niin silloin on huivi paikallaan, mutta kun tullaan sisälle ja riisutaan päällysvaate pois, niin silloin huivikin pois, eikä jätetä sitä kaulaan se on jopa huvittavan näköistä, kun naiset on sisälläkin huivi kaulassa, luulee helposti, että jättikö tuo päällysvaatteiden riisumisen kesken, vai onko se paikalla vain hetken aikaa, eikä viitsinyt sen takia huivia riisua.
Sitäpaitsi huivi kaulassa on myös aika epäseksikäs näky.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1234401- 1563727
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033486Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392839- 1351780
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381582Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk181228Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi201202Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421150