Olen valittanut Vakuutusoikeuteen haittaluokastani liittyen astmaani/ammattitautiini(kosteusvauriomikrobit). Sain tietää, että valitusasiani on Vakuutusoikeuden lääkärijäsenen käsittelyssä ja tiedustellessani lääkärijäsenen nimeä, niin sain tietää... lääketieteen tohtori H. V:llä, joka toimii vakuutusoikeudessa sivutoimisena lääkärijäsenenä. H. V:n erikoisalana ovat sisätaudit ja gastroenterologia.
Toteutuuko ns. oikeusturvani Vakuutusoikeudessa?
29
603
Vastaukset
- kurjajuttu
Näin se menee.
- hurja juttu
Voimia taisteluusi oikeuksien puolesta.
"Toteutuuko ns. oikeusturvani Vakuutusoikeudessa?"
- Ei toteudu, ks. lainaus:
Lääkärijäsenten toiminnan läpinäkyvyyttä parannettava vakuutusoikeudessa
Lääkärien osallistuminen tuomioistuimen kokoonpanoon on suomalainen erityispiirre eikä vastaavaa järjestelmää lainkaan tunneta Euroopan muissa maissa, sanoo EOK:n toiminnanjohtaja Jarmo Juntunen.
Vakuutusoikeus ratkaisee vuosittain 6000 sosiaaliturvaan liittyvää valitusasiaa, joissa ratkaisu olennaisesti riippuu lääketieteellisestä asiantuntemuksesta. Vakuutusoikeuden kokoonpanoon kuuluu lääkärijäseniä mutta se voi pyytää tuomioistuimen ulkopuoliseltakin asiantuntijalta lääketieteellisen lausunnon. Lääkärien osallistuminen tuomioistuimen kokoonpanoon on suomalainen erityispiirre eikä vastaavaa järjestelmää lainkaan tunneta Euroopan muissa maissa, sanoo Juntunen.
Järjestelmän suurimpana puutteena on pidetty sen sulkeutuneisuutta ulkopuoliselta arvioinnilta siksi, että lääkärijäsenten lausunnot asiaa ratkaistaessa ovat neuvottelusalaisuuden piirissä. Asianosainen ei voi koskaan tietää, mitä lääkärijäsen on hänen terveydentilastaan lausunut, toteaa Juntunen.
Varsinaiseen ratkaisukokoonpanoon kuuluva lääkärijäsen voi ennen lausuntoaan valittajan terveydentilasta pyytää konsultaatiota muilta vakuutusoikeuteen kuuluvilta lääkärijäseniltä. Näidenkin antamia lausuntoja pidetään vakuutusoikeuden vakiintuneessa käytännössä neuvottelusalaisuuteen kuuluvina. Lääkärijäsenten keskinäinen, asianosaisilta salaiseksi jäävä yhteistyö loukkaa räikeästi Euroopan ihmisoikeussopimuksen 6 artiklassa turvattua oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin periaatetta, jonka loukkaamisesta Suomi on saanut lukuisia langettavia tuomioita, huomauttaa Juntunen.
Vakuutusoikeuden lääketieteellisten asiantuntijoiden kannanotot on tultava asianosaisten tietoon, vaatii Juntunen. Varsinaisen lääkärijäsenen mielipiteen pitää tulla ymmärrettävästi ja selvästi näkyviin tuomion perusteluista. Muiden asiassa konsultoivien lääkärijäsenten kannanotot on esitettävä niin, että asianosaiset voivat niitä arvioida ja tarvittaessa antaa niistä lausuntonsa, Juntunen lisää.
Lääkärijäsenten sidonnaisuuksia ei nykyisin selvitetä ennen nimitystään vakuutusoikeuteen. Mahdollinen esteellisyys vakuutusoikeuden ratkaistessa valitusasiaa ei koskaan tule asianosaisten tietoon, huomauttaa Juntunen. Esteettömän kokoonpanon turvaamiseksi on perustettava julkinen rekisteri, jossa lääkärijäsenten sidonnaisuudet ilmoitetaan kattavasti, ja jota päivitetään vähintään kolmen kuukauden välein, ehdottaa Juntunen. Rekisterissä on oltava tiedot myös niiden asiantuntijalääkärien osalta, jotka antavat vakuutusoikeuden pyynnöstä mahdollisesti lausuntoja sen ratkaistavissa asioissa, jatkaa Juntunen.
Toiminnanjohtaja Jarmo Juntusen mukaan vakuutusoikeuden toiminnassa epäkohtana pidetään myös suullisten käsittelyjen vähäisyyttä. Suullisen käsittelyn lisääminen vakuutusoikeudessa olisi erityisen tärkeätä silloin, kun käsitellään vaativaa ja tulkinnanvaraista lääketieteellistä asiaa, Juntunen sanoo.
Lakiin tulisi kirjata säännös pakollisesta suullisesta käsittelystä vaativia ratkaisutilanteita varten, jotta oikeusturvaodotukset voitaisiin turvata tasapuolisesti kaikkien niiden valittajien kesken, jotka eivät käytä lainopillisen koulutuksen saanutta avustajaa, vaatii Juntunen.
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=461&Itemid=65"Lääkärien osallistuminen tuomioistuimen kokoonpanoon on suomalainen erityispiirre eikä vastaavaa järjestelmää lainkaan tunneta Euroopan muissa maissa, sanoo EOK:n toiminnanjohtaja Jarmo Juntunen."
- Käytännön suomettuneisuutta. Ks. myös:
http://www.sanasinko.net/viewtopic.php?p=2724#2724
- ..on viekas vilppi..
..onneksi ei ollut eläinlääkäri-ainakaan tällä kertaa! Ja muka oikeusvaltio!
- ....
Ei toteudu. Joku jo hienosti totesikin, että onneksi ei ole eläinlääkäri arvioimassa sitä lääketiteellistä osuutta. Suomessa tehdään jatkuvasti ihmisoikeusrikkomuksia ja niistä valitetaan EIT:hen, jossa asia vasta sanktioidaan. Kärkimaita Suomi siis tällä saralla, eräänlaista korruptiota tämäkin, joka ei eilen julkaistulla korruptiolistalla näkynyt johtuen korruption tarkastelukulmasta. On siis näkyvää ja piilokorruptiota.
- Homeherkkä#
"Toteutuuko ns. oikeusturvani Vakuutusoikeudessa?
hyvin huolestunut 1.12.2011 12:39
Olen valittanut Vakuutusoikeuteen haittaluokastani liittyen astmaani/ammattitautiini(kosteusvauriomikrobit)."
Astman aiheuttama haitta luokitellaan välillä 0-20.
Astman aiheuttamasta haitasta haetaan korvausta keuhkolääkärin kirjoittamalla E-lausunnolla ensin työnantajan tapaturmavakuutusyhtiöstä ja mikäli tapaturmavakuutusyhtiö hylkää haittaluokituksen, niin seuraava valitusaste on Tapaturmalautakunta ja mikäli Tapaturmalautakunta hylkää valituksen, niin valitusta käsittelee seuraavaksi Vakuutusoikeus.
Eli kertoisitko E-lausunnostasi ilmenevän keuhkolääkärisi määrittelemän astmasi haittaluokka-asteen suuruuden lääketieteellisine perusteineen?
Kun työantajasi tapaturmavakuutusyhtiö ja Tapaturmalautakunta ovat hylänneet E-lausunnostasi ilmenevän haittaluokan, niin mikäli et ole toimittanut uutta E-lausuntoa VO:lle, joka tukisi haittaluokkasi alenemaa paremmin, niin VO:n päätös tulee olemaan yhtäläinen niin tapaturmavakuutusyhtiösi kuin myös Tapaturmalautakunnan antaman päätöksen kanssa, joten turhaan VO:n tulevasta päätöksestä on olla "hyvin huolestunut".
Kun kertomasi mukaan sinulla on todettu AMMATTITAUTINA astma, ja kun STM:n päätöksellä VAIN TTL:llä on vuodesta 1995 lähtien ollut oikeus todeta ns. kosteusvasuriomikrobialtistusAMMATTIastma, niin kertoisitko minä vuonna TTL totesi sinun astmasi ammattiastmaksi ja minkälaisin lääketieteellisin faktaperustein?- toinen totuus
Sivullisena totean vain....kirjoittelet näköjään itsestään selvyyksiä ja pääosin asian vierestä. Tässähän oli kyse siitä, kun Vakuutusoikeudessa asiaa arvioi tuomarin ominaisuudessa henkilö (lääkäri), jolla ei ole tämän alan erityispätevyyttä. Kuinka hän voi mahdollisesti kumota uusimmat, oikeuteen toimitetut, keuhkotautien erikoislääkärien kannanotot haittaluokan suuruudesta.
- VO
toinen totuus kirjoitti:
Sivullisena totean vain....kirjoittelet näköjään itsestään selvyyksiä ja pääosin asian vierestä. Tässähän oli kyse siitä, kun Vakuutusoikeudessa asiaa arvioi tuomarin ominaisuudessa henkilö (lääkäri), jolla ei ole tämän alan erityispätevyyttä. Kuinka hän voi mahdollisesti kumota uusimmat, oikeuteen toimitetut, keuhkotautien erikoislääkärien kannanotot haittaluokan suuruudesta.
Juuri näin! Millä lääketieteellisellä oppineisuudella vakuutuslääkäri, joka ei ole keuhkotautien erikoislääkäri voi ylipäänsä kumota pätevämmän lääkärin lausunnon. Helpostihan se näyttää käyvän pelkällä ei sanalla ja ilman mitään lääketieteellistä tutkimustulosta einsä perusteeksi.
- lääkkeetön fakta
Tarkoitatko, että on turhaan olla "hyvin huolestunut" VO:n tulevasta päätöksestä, koska se on sama kuin edeltäjiensä? Miksi aina haluat, että tänne yleiselle saitille, joku kirjoittaisi tarkkoja terveystietojaan? Mikä on pätevyytesi arvioida niitä?
- kummastuttaakin
Juuri näin! Eihän tämä foorumi ole tarkkojen terveystietojen julkaisupaikka, joten todella outoa edes kysellä ja kalastella niitä?! Täällähän pohditaan vain ja ainoastaan yleisellä taholla ongelmia mm. oikeusturvan toteutumisessa. Kukahan tämä homeherkkä oikein on...
- On kerrottu
kummastuttaakin kirjoitti:
Juuri näin! Eihän tämä foorumi ole tarkkojen terveystietojen julkaisupaikka, joten todella outoa edes kysellä ja kalastella niitä?! Täällähän pohditaan vain ja ainoastaan yleisellä taholla ongelmia mm. oikeusturvan toteutumisessa. Kukahan tämä homeherkkä oikein on...
" Kukahan tämä homeherkkä oikein on... " Nisuiisu on sen palstalla kertonut. Kaiva esiin tiedot.
- Homeherkkä#
"lääkkeetön fakta 2.12.2011 20:05
Miksi aina haluat, että tänne yleiselle saitille, joku kirjoittaisi tarkkoja terveystietojaan? Mikä on pätevyytesi arvioida niitä?"
Jos sinun mielestäsi tämä palstan tarkoitus on olla "yleinen saitti", niin silloin kun tämä palsta perustettiin, tämän palstan alkuperäinen tarkoitus oli olla homealtistuksesta ammattitautilaissamme mainittuihin sairauksiin sairastuneiden vertaistukipalsta koskien mm. homesairauksiin liittyvää diagnostiikkaa, lääkitystä kuin myös homesairaiden oikeusturvaan liittyvää tiedonvaihtoa.
Jaa ettäkö miksi minä kyselen terveystietoja?
Kyselen siksi, että aloittajalla täytyy olla apunaan keuhkolääkäri, joka tätänykyä suostuu kirjoittamaan ammattiastmasta jopa E-lausunnon haittakorvauksen hakemista varten työantajan tapaturmavakuutusyhtiöltä, kun läheteniukkuus jo ammattiastmatutkimuksiin vaivaa keuhkolääkäreitämme yhä enenevässä määrin.
Kyselen myös oletuksella, että mikäli aloittaja ei vastaa homesairauksia koskeviin normikysymyksiin, eli ei anna apuvinkkejä oikeusturvan ajamista varten muille homesairastuneille, niin minä luokittelen aloituksen tiettyjen tällä palstalla oleilevien vakipalstakirjoittajien luomaksi kuplahahmoksi.
Eli mitä aloittajaan tulee, niin hänen haittaluokka-asteensa koskien hänen ammattiastmansa haittaluokitusta on arvioinut ensimmäisenä hänen työantajansa tapaturmavakuutusyhtiön lääkärijäsen,Tapaturmavakuutuslautakunnan jäsenet, jotka oikeusasteet ovat hyläneet hänen haittaluokka-anomuksensa.
Ammattiastmaa koskevat haittaluokkakriteerit löytyvät esim. Keuhkosairaudet-kirjan sivulta 645, joita kriteereitä niin tapaturmavakuutusyhtiön, Tapaturmalautakunnan kuin myös VO:n tulee ratkaisuissaan noudattaa. - Homeherkkä#
On kerrottu kirjoitti:
" Kukahan tämä homeherkkä oikein on... " Nisuiisu on sen palstalla kertonut. Kaiva esiin tiedot.
"On kerrottu 4.12.2011 15:56
" Kukahan tämä homeherkkä oikein on... " Nisuiisu on sen palstalla kertonut. Kaiva esiin tiedot."
Tarkoitat kai, että nimimerkkiä "hyvin huolestunut" käyttäjän pitäisi kaivaa esiin tällä palstalla nimimerkillä "nisuiisu" esiintyneen kirjoitukset koskien kosteusvaurion aiheuttamaa ammattiastmaa?
Mikäli aloittaja paneutuisi "nisuiisun" tällä palstalla oleviin kirjoituksiin, niin hänelle selviäsi tuota pikaa "nisuiisun" sanelemana: "Kosteusvaurio ei aiheuta astmaa" kuin myös se, että "nisuiisun" mielestä kaikki TTL:n vuodesta 1995 lähtien TTL:n käyttöönottamilla kolmella luonnonhomealtistuksella todetut ammattiastamdiagnoosit ovat väärin perustein tehtyjä.
Eli mikäli "nisuiisuun" on uskominen, niin aloittaja on täysin väärässä kirjoittaessaan, että hänellä on todettu työpaikan mikrobialtistuksen aiheuttamana ammattiastma. - Arvi. OOX VOE
Homeherkkä# kirjoitti:
"lääkkeetön fakta 2.12.2011 20:05
Miksi aina haluat, että tänne yleiselle saitille, joku kirjoittaisi tarkkoja terveystietojaan? Mikä on pätevyytesi arvioida niitä?"
Jos sinun mielestäsi tämä palstan tarkoitus on olla "yleinen saitti", niin silloin kun tämä palsta perustettiin, tämän palstan alkuperäinen tarkoitus oli olla homealtistuksesta ammattitautilaissamme mainittuihin sairauksiin sairastuneiden vertaistukipalsta koskien mm. homesairauksiin liittyvää diagnostiikkaa, lääkitystä kuin myös homesairaiden oikeusturvaan liittyvää tiedonvaihtoa.
Jaa ettäkö miksi minä kyselen terveystietoja?
Kyselen siksi, että aloittajalla täytyy olla apunaan keuhkolääkäri, joka tätänykyä suostuu kirjoittamaan ammattiastmasta jopa E-lausunnon haittakorvauksen hakemista varten työantajan tapaturmavakuutusyhtiöltä, kun läheteniukkuus jo ammattiastmatutkimuksiin vaivaa keuhkolääkäreitämme yhä enenevässä määrin.
Kyselen myös oletuksella, että mikäli aloittaja ei vastaa homesairauksia koskeviin normikysymyksiin, eli ei anna apuvinkkejä oikeusturvan ajamista varten muille homesairastuneille, niin minä luokittelen aloituksen tiettyjen tällä palstalla oleilevien vakipalstakirjoittajien luomaksi kuplahahmoksi.
Eli mitä aloittajaan tulee, niin hänen haittaluokka-asteensa koskien hänen ammattiastmansa haittaluokitusta on arvioinut ensimmäisenä hänen työantajansa tapaturmavakuutusyhtiön lääkärijäsen,Tapaturmavakuutuslautakunnan jäsenet, jotka oikeusasteet ovat hyläneet hänen haittaluokka-anomuksensa.
Ammattiastmaa koskevat haittaluokkakriteerit löytyvät esim. Keuhkosairaudet-kirjan sivulta 645, joita kriteereitä niin tapaturmavakuutusyhtiön, Tapaturmalautakunnan kuin myös VO:n tulee ratkaisuissaan noudattaa.Entä mikä olikaan se pätevyytesi laita?
- haitaton astma
Homeherkkä# kirjoitti:
"lääkkeetön fakta 2.12.2011 20:05
Miksi aina haluat, että tänne yleiselle saitille, joku kirjoittaisi tarkkoja terveystietojaan? Mikä on pätevyytesi arvioida niitä?"
Jos sinun mielestäsi tämä palstan tarkoitus on olla "yleinen saitti", niin silloin kun tämä palsta perustettiin, tämän palstan alkuperäinen tarkoitus oli olla homealtistuksesta ammattitautilaissamme mainittuihin sairauksiin sairastuneiden vertaistukipalsta koskien mm. homesairauksiin liittyvää diagnostiikkaa, lääkitystä kuin myös homesairaiden oikeusturvaan liittyvää tiedonvaihtoa.
Jaa ettäkö miksi minä kyselen terveystietoja?
Kyselen siksi, että aloittajalla täytyy olla apunaan keuhkolääkäri, joka tätänykyä suostuu kirjoittamaan ammattiastmasta jopa E-lausunnon haittakorvauksen hakemista varten työantajan tapaturmavakuutusyhtiöltä, kun läheteniukkuus jo ammattiastmatutkimuksiin vaivaa keuhkolääkäreitämme yhä enenevässä määrin.
Kyselen myös oletuksella, että mikäli aloittaja ei vastaa homesairauksia koskeviin normikysymyksiin, eli ei anna apuvinkkejä oikeusturvan ajamista varten muille homesairastuneille, niin minä luokittelen aloituksen tiettyjen tällä palstalla oleilevien vakipalstakirjoittajien luomaksi kuplahahmoksi.
Eli mitä aloittajaan tulee, niin hänen haittaluokka-asteensa koskien hänen ammattiastmansa haittaluokitusta on arvioinut ensimmäisenä hänen työantajansa tapaturmavakuutusyhtiön lääkärijäsen,Tapaturmavakuutuslautakunnan jäsenet, jotka oikeusasteet ovat hyläneet hänen haittaluokka-anomuksensa.
Ammattiastmaa koskevat haittaluokkakriteerit löytyvät esim. Keuhkosairaudet-kirjan sivulta 645, joita kriteereitä niin tapaturmavakuutusyhtiön, Tapaturmalautakunnan kuin myös VO:n tulee ratkaisuissaan noudattaa.Katsopa sieltä s.645 keuhkosairaudet kirjasta mitkä ehdot täyttyvät kakkosen kohdalla, sillä vakuutuslääkärit sen myönsivät.
Haittaluokkien tulkinnassa muutos 1.1.2010 alkaen, onko keuhkosairauksien kirjassa tämä huomioitu? - asian veirestä...huh
Homeherkkä# kirjoitti:
"lääkkeetön fakta 2.12.2011 20:05
Miksi aina haluat, että tänne yleiselle saitille, joku kirjoittaisi tarkkoja terveystietojaan? Mikä on pätevyytesi arvioida niitä?"
Jos sinun mielestäsi tämä palstan tarkoitus on olla "yleinen saitti", niin silloin kun tämä palsta perustettiin, tämän palstan alkuperäinen tarkoitus oli olla homealtistuksesta ammattitautilaissamme mainittuihin sairauksiin sairastuneiden vertaistukipalsta koskien mm. homesairauksiin liittyvää diagnostiikkaa, lääkitystä kuin myös homesairaiden oikeusturvaan liittyvää tiedonvaihtoa.
Jaa ettäkö miksi minä kyselen terveystietoja?
Kyselen siksi, että aloittajalla täytyy olla apunaan keuhkolääkäri, joka tätänykyä suostuu kirjoittamaan ammattiastmasta jopa E-lausunnon haittakorvauksen hakemista varten työantajan tapaturmavakuutusyhtiöltä, kun läheteniukkuus jo ammattiastmatutkimuksiin vaivaa keuhkolääkäreitämme yhä enenevässä määrin.
Kyselen myös oletuksella, että mikäli aloittaja ei vastaa homesairauksia koskeviin normikysymyksiin, eli ei anna apuvinkkejä oikeusturvan ajamista varten muille homesairastuneille, niin minä luokittelen aloituksen tiettyjen tällä palstalla oleilevien vakipalstakirjoittajien luomaksi kuplahahmoksi.
Eli mitä aloittajaan tulee, niin hänen haittaluokka-asteensa koskien hänen ammattiastmansa haittaluokitusta on arvioinut ensimmäisenä hänen työantajansa tapaturmavakuutusyhtiön lääkärijäsen,Tapaturmavakuutuslautakunnan jäsenet, jotka oikeusasteet ovat hyläneet hänen haittaluokka-anomuksensa.
Ammattiastmaa koskevat haittaluokkakriteerit löytyvät esim. Keuhkosairaudet-kirjan sivulta 645, joita kriteereitä niin tapaturmavakuutusyhtiön, Tapaturmalautakunnan kuin myös VO:n tulee ratkaisuissaan noudattaa....homeherkän kirjoittelussa ei ole päätä eikä häntää!
- oikeus ja kohtuus
Oikeus ja kohtuus olisi, että niin Vakuutusoikeuden kuin myös muualla viranomaisissa asiaasi käsittelevän vakuutuslääkärin koulutus olisi korkeinta tasoa siitä taudista/sairaudesta, jota sairastat. Näinhän ei ole ja siksikin on outoa, että menettely on hyväksytty maassa, joka pitää itseään sivistysvaltiona. Tilannehan on oikeastaan sama kuin korvalääkäri toimisi gynekologina tai toisinpäin.
- ?
Ongelmat tiedossa vuosikymmeniä,ja jotkut jopa yrittäneet ajaa asiaa Eduskunnassa asti,mutta tulokset aika laihanlaiset.paljon kirjoittelua,vähän tekoja
http://www.oikeusturva.info/eduskunta/eduskunta.htm,
http://www.ktl.fi/attachments/suomi/julkaisut/kansanterveyslehti/pdf2007/kansanterveys407.pdf
täällä taitaa olla ne pahimmat jarrut homesairauksien taistelussa
http://www.oikeusturva.info/vol/lista.htm - :-OOO
- tästä tietoa?
Jopa tuhansia suomalaisia on testattu turhaan homeilla
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Jopa tuhansia suomalaisia on testattu turhaan homeilla/1135257741838- .........
TTL:n homealtistuksista sai haitallisia reaktioita. Ei minkäänlaista korvausvelvollisuutta edes silloin, kun sai henkeä uhkaavan reaktion. Jos vakuutusyhtiön vaatimuksesta näitä eläimellisiä ihmiskokeita suoritettiin, niin aika selvää on, kuka on lopullisen haitan korvaaja.
- *24"
":-OOO 14.8.2012 20:53
- tästä tietoa?
Jopa tuhansia suomalaisia on testattu turhaan homeilla"
Hesarin Janne Toivonen ei näytä tietävän, että Kaiken aikaa lähes kaikki suomalaiset ovat hometestauksen piirissä.
Betonielementtirakennuksista puolet ovat homeessa, samoin omakotitaloista ja julkisen vallan rakennuksista reilusti yli puolet.
- haista home
Olen todella pahoillani, ei taida oikeus tapahtua sinunkaan kohdallasi. Vakuutuslaitokset ovat sopineet, etta kaikista homeen aiheuttamista ammattitaudeista maksetaan haittaraha alimman, eli haittaluokan 2 mukaan. Itsellani oli TTL:n toteamana 2 homeen aiheuttamaa ammattitautia. Minulla oli myos hoitavan laakarini ( TTL:n keuhkotautien erikoislaakarin Ritva Piiparin ) todistus. Tama lausunto perustui ammattitautieni kolme vuotta kestaneeseen seurantaan ja sen mukaan "homeastman" ja homealveoliitin minulle aiheuttama haitta-aste oli noin 65%. Mikaan valitusaste ei muuttanut haittaraha luokkaa.
Ja mita tapahtui vuosia kestaneesta melkein maksimaalisia kortisoni - tablettien seka hengitettavien kortisonien ottamisesta. Minulla on todettu osteoporoosia ja tein uuden haittaraha hakemuksen. Sen seurauksena haittaraha nostettiin 3 haittaluokkaan. Eika todellakaan naurata. Lonkissa sarkya ja kavellessa kipua ja kuntoani hoidan paivittain samoin kuin otan kaikki mahdolliset homeopaattiset ym. muut osteoporoosia auttavat laakkeet seka syon terveellisesti.
Onnea kasittelyysi! - Romni
http://www.homepakolaiset.fi/tyoterveyslaitos_audienssipyynto_harri_vainio_9.9.2011.html
Hallinnointi edustaa pimeyden ydintä. - Hanhinen 33
Toivottavasti tuo audienssi järjestyy ja siitä saatava tieto leviää Homepakolaiset ry:n kautta kaikille sitä tarvitseville. Sitten vielä vakuutusoikeuteen.
"Tyytymättömyys vakuutuslääkäreihin on yksi toimitukseemme tulevien vinkkien kestoaiheista. Tero Koskinen, tuottaja, 45 minuuttia"
-Vakuutusoikeuden ylilääkäriys ei houkuttele-
http://www.facebook.com/45minuuttia
Kuka näki ja osaa kommentoida jakson antia?- fakta
sehän on laillistettua mafiaa!
Hyvät veljet hyväksyivät Finnairin johdon asuntokaupatkin.
- iso kysymys
Suomalaiset LÄÄKÄRIT, miksi ette ole suomalaisten ihmisten puolella. Kenen puolella olette? Iso kysymys, pettyneiltä, sairastuneilta, ja meitä on PALJON.
- ei vastauksia?
yksi mahdollinen vinkki kuuklettamalla ----> vakuutuslääkärilista 2012
ihmeelliseltä vaikuttaa kokonaisuus - WÄÄRYYDENTEKIJÄT
heillehän maksetaan siitä etteivät ole ihmisten puolella, ovat mafioosoja ja eivät edes käsiteltävän asian erikoislääkäreitä -PALAKOOT HELVETIN TULESSA; KUNHAN ENSIN JOKU TAPPAA PARI MALLIKSI:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1283583EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2252568Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2142005Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta641857Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b531212Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu671027Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva211003- 109899
Koulussa puukotus
Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p28835Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty73798