Viimeisen e-pillerin otosta on kohta kulunut kuukausi. Viimeisen kahden viikon sisällä paino on noussut 6kg. Turvotukset ovat suoraansanottuna aivan järkyttävät. Sormus ei lähde sormesta vaikka kuinka saippualla yms yrittänyt ja tänäkin aamuna heräsin niin koko kehossa painaumat vaikka koskaan ei tämmösiä oo ennen jääny ja samoin löysistä yösukista oli jääny myös painaumat.
Onko kenelläkään samanlaisia kokemuksia että olis tullu hirveet turvotukset ja jätti pillerit pois? Muuhun en osaa tätä yhdistää...
Onko kenelläkään samanlaisia kokemuksia että olis tullu hirveet turvotukset ja jätti pillerit pois? Muuhun en osaa tätä yhdistää...
Vastaukset 1
Vanhimmat
Samanlaisia kokemuksia viime kesältä kun jouduin olemaan reilun kuukauden ilman pillereitä. Hukkasin pillerireseptin muuton yhteydessä ja uuden saaminen kesti. Turposin tuona aikana reilut 3 kg, mikä näkyi eniten kasvoissa. Lisäksi iho kuivui ja poskiin nousi ihmeellistä pientä näppylää. Onneksi turvotus laski melko nopeasti kun taas alotin pillerit ja finnit katosi.
Nyt sitten pitäisi kuitenkin vaihtaa pillerimerkkiä, koska olen kärsinyt viimeisen vuoden aikana migreenikohtauksista aina "kuukautisten" yhteydessä. Lääkäri kirjoitti reseptin minipillereihin. Pelottaa, että miten niiden kanssa käy... Jos taas turpoan kuin pieni possu ja kasvot alkaa kukkia niin en tiedä mitä teen.....