Kannattaako parta ajaa vasta- vai myötäkarvaan? Minä en koskaan saa ihan sileäksi parran aluetta. Tuli mieleen, pitäisikö ajaa myötäkarvaan eikä vastakarvaan kutten yleensä teen. Ajan suihkussa parran pulisongeja lukuun ottamatta.
Vasta- vai myötäkarvaan
19
3245
Vastaukset
- ..........
Pitäisi ajaa myötäkarvaan, mutta itselläni on hyvin paksu ja jäykkä partakarva, joten olen huomannut, ettei myötäkarvaan silittely aja täysin sileäksi. Tosin miehen kasvojen ei kai tarvitsisi ollakaan kuin vauvan pylly, mutta pidän siitä, ettei tunnu sormilla sivellessä mitään karheutta.
- höps
Ennen sanottiin että riittää kun laittaa kurrin vaahtoa naamaan, ja kutsu kissan nuolemaan vaahto pois.
- kovaparta
Vastakarvaan ajohan on pelkkää kidutusta!
- Kuin avioliitto
alkuun myötäkarvaan ja lopuksi vastakarvaan...
- hardildo
yhdyn edelliseen kommenttiin! ensin myötäkarvaan koko naamari, sitte uudet vaahdot ja vastakarvaan......höylään kannattaa panostaa vastakarvaan ajamisessa että terän pitää olla HYVÄ! ite en mitää kertakäyttöhöyliä käytä....
- PedoBear69
Entäs kullinkarvat? Nekin vastakarvaan?
- 69
ei taida PedoBear"96" ne vielä kasvaa!??
- )(&¤%¤/%#¤#!##"¤!¤#%
joo ja pitää vetää ainakin 1000 kertaa liikkuvat eteen ja taakse
- neito-
Naisillakin voi olla karvaa kasvoissa, mihin suuntaan se ajetaan. :z
- S. Hulkkonen
Ne puhalletaan pois ja jos ei lähde niin pyyhitään karkealla froteepyhkeellä!
- nainen puusta
Hei kaikki karvaiset naiset,
älkää ajelko karvojanne, kasvavat entistä villimmin (ja tulee sänki).
Epilaattori on kidutusta, kylmävahalla ei lähde kaikki ja sekin voi ärsyttää ihoa karvanpoistoaineiden lisäksi. Nypitään yksitellen pinseteillä?
- höylääjä1
Ei pysty sanomaan, koska parrankasvu on yksilöllistä. Itse ajan leuan alta ensin myötäkarvaan ja sitten vastakarvaan. Muuten jää reilu sänki. Kokeile kunnon sähkökonetta höylän sijasta.
- varattu nimimerkki
Kun sitä partaa kasvaa joka suuntaan, on ajotkin suoritettava sen mukaisesti. Ja vain höylällä olen saanut suht siedettävän lopputuloksen. Samallavaivalla menee päänkin höylääminen :D
- rantarosvo
Tee niin kuin "kuin avioliitto" ja "hardidlo" neuvovat ja laadukkaalla höylällä, niin hyvä tulos on taattu.
- lapin jätkä
ajo vastakarvaan saunan jälkeen kun parta on pehmeä
- miäss
Ajan aina ensin myötäkarvaan sitten vastakarvaan,sitten tulee sileää.
Itselläni myös vahva ja jäykkä partakarva eli hyvä höylä ainut vaihtoehto:)sähkökoneilla en tee mitään,ne vaan repii ja silti jää sänki!
ajan yleensä joka toinen päivä,jos ajan joka päivä iho ärtyy pahasti,kun joutuu sitä lyhyttä todella vahvaa sänkeä ajamaan!
Lähinnä naurattaa miehet,jotka ajaa sähkökoneella minuutin ja parta lähtee...siis eihän niillä mitään parrankasvua voi ollakaan:)Onneks naiset tykkää miehistä joilla on vahva parran kasvu! - todellisuudenluonne
Randomisti joka suuntaan!!
- partainenmies
Minulla on ns.viisikko terä höylä niin ajan vastakarvaan,neljä terää repii partakarvoja ulos ja se viides katkaisee,katkaistu partakarva pakenee syvälle ihoon,tulee pehmoinen leuka,eikä tarvi olla heti ajamassa uudelleen! Hieno keksintö se viisikko terä.
- Muija44
Miehellä on myös vankka parrankasvu, ja ajaa paljon mainostetulla kalliilla käsihöylällä, joka on ainoa vempele, jolla saa kunnon tuloksen. Eli ensin myötä-ja sitten vastakarvaan. Ja vaahdon pitää olla myös laatumerkkiä,mikään pirkka ei käy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352226
- 841303
- 561288
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361226- 631171
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39884Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122769- 31721
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21572Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565