Meillä ei ole kieltoja

Sääntöjä ei ole

Ei elävässä uskossa ole mitään rajoituksia kellekkään uskovaiselle että mitä ei saa tehdä ja mitä saa tehdä.

8

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+3

      Eikö edes 10 käskyä rajoita mitenkään. Onpa tosi eläväinen ja venyväinen tuo maitisemasi usko.

    • Ompa, jos on esim. televisio erotetaan seurakunnasta...

      • Telkkari on syntiä

        Televisiota ei todellakaan saa hankkia kotiin. Siitä joutuu erotetuksi. Mutta ohjelmia saa vapaasti katsella. Ne ohjelmat eivät siis ole syntiä vaan tv-vastaanotin-laite.


    • 57+45

      Ei kai wehalle käynyt niin?

    • Pikkusyntejä!

      VL-lasten raiskaaminen ainakin on niin pikkusynti, ettei SRK:n pääsihteeri Tuomas Hänninen oikeastaan pidä sitä edes syntinä koska jokainen vl on siihen tilaisuuden tullen valmnis kuin lukkari sotaan!

    • ex-lesta.

      Sen takia tehdäänkin niin sairaita tekoja, kun kukaan ei ennen 2010 niitä kieltänyt. Kaikki muu paitsi hyväksikäyttö oli selvästi kielletty. Ei ihme että pedofiilejä ilmaantuu, kun lampaat seuraa vain sääntöjä.

      Olet ihan pelle, kun moista väität. Eihän seuroissa muusta ouhuta kuin kielloista ja pelotellaan maailmalla, mikä ei ole mikään sen kummempi kuin jokainen yksittäinen ihminen on. Samanlaisia olaan, lestat vaan elää omassa kuplassaan ja harhassaan. Muka ovat muita parempia, vaikka ihan ihmisiä ovat kuin muutkin. Ja harvinaisen helposti höynäytettäviä kun ovat aivopestyjä syntymästään saakka.

    • 36+77

      Minua käy sääli wehaa, kun hän on niin lesta kuin olla voi, mutta häntä ei kuitenkaan hyväksytä lestaksi. KOVA ON MAAILMA ja VIELÄ KOVEMMAT OVAT VL-USKOVAISET!

    • hullukuoro...

      HErrajee. Kuka nyt Wehan kieltäisi? Onko omavanhurskas, vai missä vika? Ei käy henkeen tms?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2171
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1878
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      125
      1646
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      140
      1311
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      184
      807
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      434
      734
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe