Testit ennen kuparikierukkaa?

Mä olen 22-vuotias synnyttämätön nainen ja olen vakaassa parisuhteessa neljättä vuotta.

Ennen olen syönyt pillereitä, montaa eri merkkiä parin vuoden ajan mutta pillereiden myötä minusta kuoriutuu esin ihan kamala hirviö ja kaikkia muita ikäviä sivuoireita. Suomessa kävin gynellä viimeksi pari vuotta sitten ja gyne ehdotti vain uusia pillereitä. Sen jälkeen muutettiin mieheni kanssa ulkomaille ja lopetin pillereiden syönnin ja ollaan käytetty nyt kortsua parin vuoden ajan ja ei oikein nähdä kondomia pitkäaikaisena ehkäisynä meille. Mutta kun en haluaisi yhtään ylimääräisiä hormoneitakaan kehooni pumpata.

Nyt sitten olen lueskellut netistä paljon hyviä kokemuksia kuparikierukasta ja päätin sitten että nyt on aika mennä gynelle ja kysyä vähän tästä kuparikierukasta. Olin valmistunut vastustelevaan lääkäriin mutta kun sanoin lääkärille tästä niin hän sanoi että tässä maassa ei mennä gynekologille kuin viimeisessä hädässä ja ehkäisy ei todellakaan ole pätevä syy gynekologille menemiseen ja jos haluan kuparikierukan niin laitetaan se vaikka heti. Ja hän kirjoittikin mulle heti reseptin että saan kierukan käydä hakemassa apteekista ja soittaa uuden lääkäriajan kun seuraavat menkat että laitetaan kuparikierukka saman tien. Eli ei mitään papakokeiden ottoa ei mitään?

Tässä maassa on vähän tapana ettei lääkäreille mennä ja suurin osa ystävistäni jotka ovat jo lähempänä kolmea kymppiä sanovat ettievät ole koskaan käyneet gynekologilla, ei edes raskaana ollessaan, kotilääkäri on aina ollut tarpeeksi.

Haluaisin vain kuulla että mitä gynet ovat yleensä sanoneet Suomessa teille kun olette kyselleet kuparikierukasta ja mitä testejä tai operaatioita ennen kireukan laittoa on täynty tehdä ja millaisia asioita varmistaa? Onko kenelläkkäön kierukkaa asentanut lääkäri joka ei ole gynekologi?

Ja kuparikierukka joka minulle laitetaan on multiload cu375 ja ihan tavallinen lääkäri sen asentaa ja kuulemma viikon jälkeen pitää käydä sairaalalla ultraäänessä jossa tarkistetaan että kierukka on siellä missä pitää.

Kiitos jo etukäteen vastauksista :)
Vähän vaan suomalaisena huolestuttaa tällaiset asiat ja ajattelin kysyä aikaa johonkin check upiin jos on tarpeen ja vaatia sitä.
113322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eri maissa on erilaisia käytäntöjä. Suomessa esimerkiksi seulotaan papaa tiuhasti, jotta mahdolliset solumuutokset saataisiin seurattavaksi ja vältyttäisiin kohdunkaulansyöviltä. Kaksi eri asiaa ovat joukkoseulonnat ja ehkäisyn yhteydessä lääkärin ehdottamat tutkimukset.

Jos epäilet, että olet voinut saada kondylooman tai jonkun sukupuolitaudin, niin toki varmaan sinunkin kohdemaassasi asia tutkitaan.

Suomessa ei ole mitenkään tarpeen käydä gynekologilla. Raskaana olevia naisia seuraa pääasiassa terveyskeskuslääkäri tai useimmat neuvolakäynnit ovat terveydenhoitajan vastaanottoja.

Äänestä

Hmm.. No riipuu tosiaan varmaan maasta.. Minulta otettiin (Suomessa siis) papa-näyte, ennen kuin gynekologi laittoi kuparikierukan..

Äänestä

joo no kai se pitäisi sitten uskaltaa ja heittää huolet romukoppaan ja antaa lääkärin laittaa kierukka ilman mitään tarkastuksia :D

Ihmetyttää vaan että kun menen kysymään lääkäriltä pääsisinkö gynekologille hän vain nauroi ja ihmetteli miksi ihmeessä joku voi haluta gynekologille.
Kerroin että tulen vähän erilaisesta kulttuurista ja itsekin kävin ekaa kertaa gynellä 16-vuotiaana ja olen kasvanut sellaisessa ympäristössä jossa on sanottu että on ihan normaalia käydä gynekologilla kun aloittaa sukupuolielämän. Lääkäriä nauratti hervottomasti ja sitten hän vakavoitui ja ihmetteli miten kukaan edes kakskymppinen voisi haluta gynekologille saatika nuorempi ja mitä tauteja muka kellään voisi olla ja jos jotain on vialla niin eiköhän sen huomaa ihan itse ja sitten voi mennä ääkärille.

äsh...ärsyttää joskus nämä kulttuurierot mutta kaipa tämä tästä

Äänestä

Ei Suomessakaan kyllä mitään gynekologilla käymisen kulttuuria ole. Paitsi netistä voi saada sellaisen kuvan. Se vain ei ole se todellisuus, sillä monet naiset kirjoittavat harhaanjohtavasti käyneensä gynellä, vaikka tarkoittivat, että lääkäri teki heille sisätutkimuksen. Puhumattakaan siitä, että vain pieni osa naisista kirjoittaa netin keskustelupalstalle.

Täälläkin päin käydään omalääkärillä kaikissa vaivoissa (joko terveyskeskus tai työterveyshuolto) ja hän sitten laittaa erikoislääkärille, jos vaiva on sitä laatua, että tarvitaan erikoislääkäriä.

Jos lääkärisi ohjeisti sinut toimimaan noin, niin toimi. Maassa maan tavalla. Suomen malli ei tod. ole se ainoa oikea tai paras.

--------
"Haluaisin vain kuulla että mitä gynet ovat yleensä sanoneet Suomessa teille kun olette kyselleet kuparikierukasta ja mitä testejä tai operaatioita ennen kireukan laittoa on täynty tehdä ja millaisia asioita varmistaa? Onko kenelläkkäön kierukkaa asentanut lääkäri joka ei ole gynekologi?"

Minut lähetettiin _poikkeuksellisesti_ gynekologille kierukan asennukseen. Muuten sen olisi asentanut ihan tavallinen yleislääkäri. Gynekologille lähetettiin, koska kohdunkaulani on erikoisempaa mallia joten tarvtiaan gynen lausunto voiko kierukkaa ylipäätään asentaa uusintapapaan (oli jotain häikkää edellisessä, johon siihenkin tarvittiin sitten gynen lausuntoa). Gynekologi kysyi normaalit gynentutkimukseen kuuluvat kysymykset ja tutki kohdun. Sitten papa ja asennettiin kierukka.

Minustakin nainen huomaa kyllä itse, jos joku on vialla. Täytyy vain oppia luottamaan kehoonsa ja tuntemaan sen. Olet vielä hyvin nuori, joten varmasti kehityt tässä suhteessa lähivuosina kunhan pääset tuosta turhasta medikalisoitumisesta pois :) Enkä tosiaan sano pahalla, vaan vain omasta kokemuksestani ystävien suomasta viisaudesta. Minulle kierukka oli hyvä ratkaisu, mutta tuosta multiload mallista en tiedä tuon taivaallista.

Nauti niistä kulttuurieroista (ja varmaan teetkin jo niin)! Jonain päivänä tajuat elämästä paljon enemmän, kun sinulla on käytössä kahdessa kulttuurissa asumisen tuoma viisaus.

Äänestä

Kyllä ennen kierukan laittoa on hyvä tehdä papat ja muut testit.
Suomalaiset ehkisten gynet on....
Yksityiset on kalliita, mut Suomen ongelma on jumalalliset lääkärit. Varsinkin gynet. Ne leijailee jossain svääreissä ja aliarvoi asiakkaan mielipiteet. Just tuollalailla, että annetaan resepti käteen, mitään miettimättä.

Kuparikierukkka on ihan hyvä hormoniton vaihtoehto. Suomessa tyrkkäävät ehkiksellä Nova T:tä jos et osaa kysellä asiasta mitään. Se ei ole paras...eikä sovi kaikille. Suomessa on myynnissä toinenkin, uudempi Flexi T ja se on paremmin siedetty.
Menkat voi olla pari ensimmäistä kuukautta kovemmat, mutta ne voi hyvinkin tasottua siitä. Itselläni ne tasoittui muutamassa kuukaudessa ja nyt ne jo jopa niukemmat kuin ns luomut. Kierukka on ollut alle vuoden.

Ensimmäinen tarkastus oli muistaakseni noin pari kuukautta asetuksen jälkeen. Kohtu saattaa työntää sitä ulos alkuun (vieras esine). Sitten se tottuu ja asettuu. Ne lankojen päät: voi tökkiä kaveria alkuun. Niitä voi lyhentää, muttei pidentää. Ne yleensä kääntyy ajan mittaan ylöspäin, ettei pistele kaverin..päätä enää. Ota pari särkylääkettä kun menet asetukseen ja yritä rentoutua siellä. Toisilla asetus sattuu, toisilla ei.

Mitkään hormoni valmisteet eivät käyneet, meinasin päästä hengestäni niiden kanssa ja tavan ea- tai tk- lääkärit ei tiedä niiden sivuvaikutuksista Suomessa yhtään mitään. Eikä näköjään sydänlääkäritkään. Väittivät, että mulla on sydämessä vikaa, kun pillerit aiheuttivat voimakkaita rytmihäiriöitä. Sain beeta-salpaajia ja verenpainelääkkeitä. Eli en koske edes hormonikierukkaan enää. Suomen lääkärit ei osaa auttaa, jos tulee ongelmia.

Äänestä

Mulle laitettiin juuri tuo uudempi Flexi-t, ja hyvin on mennyt.. Melkein väki29sin piti vaan vaatia se suomalaiselta gyneltä.. :(

Äänestä

okei no se on helpottavaa tietää ettei kaikkea ehkäisyynliittyvää tarvi gynen kautta pyytää.

En varmaan muuten ollenkaan olisi näin epäileväinen tämän testaamattomuuden kanssa mutta nyt kun on ollut viime vuosina niin paljon terveysongelmia, mm. puolen vuoden aikana mulla oli virtsatientulehdun neljä kertaa. Kertaakaan ei multa otettu pissakoetta ei mitään vaan lääkäri kirjoitti suoraan reseptin antibioottiin. Kaipa se sitten oli pissatulehdus kun aina meni ohikin antibioteilla.

Nykyään vaan on kauheesti alkanut mietittää että mistäköhän se vois johtua, lääkäri sanoi että varmaan stressistä. Itse olen tällaisena kauheana huolestujana alkanut miettimään kaikenlaisia sairauksia... no onneksi nyt muutamaan kuukauteen ei ole tulehdukset vaivanneet ja joka kerta kun on ollut tuloillaan niin olen yrittänyt pysytellä lämpimän viltin alla enkä ottaa yhtään kylmää itselle

Suomessa asuessani en ole rehellisyyden nimissä kyllä ihan kauheasti lääkäreillä juossut, kun ei ole ollut mitään suurempia tarpeita.
Nyt kun tuntuu et täällä on niin hankalaa tämä terveydenhuolto ja tulee hyvin ristiriitainen olo kun vertaa tätä siihen mistä tuttavani ja sukulaiset kertovat Suomesta. Mutta eipä kai sitä kannata kaikkea netissä kirjoitettua uskoa :D

Äänestä

Klamydiatesti kuulemma vaaditaan ihan kaikilta (YTHS:llä kävin) ennen kuparikierukan asennusta, minullekin sen tekivät, vaikka vakuutin, että olen terve. Johtuu siitä, että klamydian aiheuttama tulehdus voi olla tosi raju kuparikierukan kanssa.

Äänestä

Ai. Mulle asennettiin yths:llä kierukka eikä mitään klamydiatestiä tehty. Ainoa mikä otettiin oli papa ja sekin koska edellisestä oli 2 vuotta aikaa.

Äänestä

Kävin gynellä viime viikolla. Otettiin papa. Hän sanoi, että kierukan saa apteekista ilman reseptiä. Ja sitten tulla sen kanssa, niin asennetaan. Laitto maksaa yksityisellä 160€.

Äänestä

Mielestäni kuuluu jokaisen naisen omaan terveydenhuoltoon käydä edes 5 vuoden välein gynekologilla. Ihan jo sen vuoksi, että synnytyselimissä voi tapahtua muutoksia, joita ei itse välttämättä huomaa (esim. nyt vaikka kohdunkaulan syöpä:( )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


--huolestunut* kirjoitti:

Mä olen 22-vuotias synnyttämätön nainen ja olen vakaassa parisuhteessa neljättä vuotta.

Ennen olen syönyt pillereitä, montaa eri merkkiä parin vuoden ajan mutta pillereiden myötä minusta kuoriutuu esin ihan kamala hirviö ja kaikkia muita ikäviä sivuoireita. Suomessa kävin gynellä viimeksi pari vuotta sitten ja gyne ehdotti vain uusia pillereitä. Sen jälkeen muutettiin mieheni kanssa ulkomaille ja lopetin pillereiden syönnin ja ollaan käytetty nyt kortsua parin vuoden ajan ja ei oikein nähdä kondomia pitkäaikaisena ehkäisynä meille. Mutta kun en haluaisi yhtään ylimääräisiä hormoneitakaan kehooni pumpata.

Nyt sitten olen lueskellut netistä paljon hyviä kokemuksia kuparikierukasta ja päätin sitten että nyt on aika mennä gynelle ja kysyä vähän tästä kuparikierukasta. Olin valmistunut vastustelevaan lääkäriin mutta kun sanoin lääkärille tästä niin hän sanoi että tässä maassa ei mennä gynekologille kuin viimeisessä hädässä ja ehkäisy ei todellakaan ole pätevä syy gynekologille menemiseen ja jos haluan kuparikierukan niin laitetaan se vaikka heti. Ja hän kirjoittikin mulle heti reseptin että saan kierukan käydä hakemassa apteekista ja soittaa uuden lääkäriajan kun seuraavat menkat että laitetaan kuparikierukka saman tien. Eli ei mitään papakokeiden ottoa ei mitään?

Tässä maassa on vähän tapana ettei lääkäreille mennä ja suurin osa ystävistäni jotka ovat jo lähempänä kolmea kymppiä sanovat ettievät ole koskaan käyneet gynekologilla, ei edes raskaana ollessaan, kotilääkäri on aina ollut tarpeeksi.

Haluaisin vain kuulla että mitä gynet ovat yleensä sanoneet Suomessa teille kun olette kyselleet kuparikierukasta ja mitä testejä tai operaatioita ennen kireukan laittoa on täynty tehdä ja millaisia asioita varmistaa? Onko kenelläkkäön kierukkaa asentanut lääkäri joka ei ole gynekologi?

Ja kuparikierukka joka minulle laitetaan on multiload cu375 ja ihan tavallinen lääkäri sen asentaa ja kuulemma viikon jälkeen pitää käydä sairaalalla ultraäänessä jossa tarkistetaan että kierukka on siellä missä pitää.

Kiitos jo etukäteen vastauksista :)
Vähän vaan suomalaisena huolestuttaa tällaiset asiat ja ajattelin kysyä aikaa johonkin check upiin jos on tarpeen ja vaatia sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu