kloorille allerginen...

Yuna

Haluaisin kovasti käydä kylpylöissä ja uimahalleissa, ja niissä aikaisemmin kävinkin tosi ahkerasti, mutta nykyään olen pahasti allerginen kloorille.
Kummassa on vähemmän klooria lämpimässä vai kylmässä? vai molemmissa yhtä paljon.
Tykkään todella uimisesta, joten pystyn uimaan vain mökillä tai uimarannoilla.
Mikä avuksi tuohon kloorijuttuun?

3

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susku

      kannattaa kysellä uimahalleista, muistaakseni ainakin tampereen tesoman hallissa vesi kloorataan vain kerran viikossa, joten loppuviikostahan vesi ei ole enään niin kloorista, ja ainakaan mun ihoani(hieman allerginen kloorille) se ei ärsytä lainkaan.

      • Joo

        Joku sanoi että nykyään uimahallien vesi puhdistetaan otsonilla juuri sen takia kun niin monet on kloorille allergisia. En tosin tiedä pitääkö paikkansa kun itse ainakin saan silmä- ja hengitysoireita jos olen kauan uimahallissa.


      • Ossi
        Joo kirjoitti:

        Joku sanoi että nykyään uimahallien vesi puhdistetaan otsonilla juuri sen takia kun niin monet on kloorille allergisia. En tosin tiedä pitääkö paikkansa kun itse ainakin saan silmä- ja hengitysoireita jos olen kauan uimahallissa.

        Olen tässä miettinyt ;että josko voisi uida koko vuoden lämpimässä merivedessä jossain hallissa .Olisiko tällaisesta tietoa ,missä se voisi olla mahdollista. Tarkoitan nyt tässä lähinnä kuolleen meren suolapitoisuuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      277
      2509
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1344
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      92
      1155
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1022
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      927
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      880
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe