kloorille allerginen...

Yuna

Haluaisin kovasti käydä kylpylöissä ja uimahalleissa, ja niissä aikaisemmin kävinkin tosi ahkerasti, mutta nykyään olen pahasti allerginen kloorille.
Kummassa on vähemmän klooria lämpimässä vai kylmässä? vai molemmissa yhtä paljon.
Tykkään todella uimisesta, joten pystyn uimaan vain mökillä tai uimarannoilla.
Mikä avuksi tuohon kloorijuttuun?

3

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susku

      kannattaa kysellä uimahalleista, muistaakseni ainakin tampereen tesoman hallissa vesi kloorataan vain kerran viikossa, joten loppuviikostahan vesi ei ole enään niin kloorista, ja ainakaan mun ihoani(hieman allerginen kloorille) se ei ärsytä lainkaan.

      • Joo

        Joku sanoi että nykyään uimahallien vesi puhdistetaan otsonilla juuri sen takia kun niin monet on kloorille allergisia. En tosin tiedä pitääkö paikkansa kun itse ainakin saan silmä- ja hengitysoireita jos olen kauan uimahallissa.


      • Ossi
        Joo kirjoitti:

        Joku sanoi että nykyään uimahallien vesi puhdistetaan otsonilla juuri sen takia kun niin monet on kloorille allergisia. En tosin tiedä pitääkö paikkansa kun itse ainakin saan silmä- ja hengitysoireita jos olen kauan uimahallissa.

        Olen tässä miettinyt ;että josko voisi uida koko vuoden lämpimässä merivedessä jossain hallissa .Olisiko tällaisesta tietoa ,missä se voisi olla mahdollista. Tarkoitan nyt tässä lähinnä kuolleen meren suolapitoisuuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe