Minun mielestäni abortti on naisen oma valinta. Esimerkiksi jos nainen tietää ettei pysty huolehtimaan tai antamaan sitä adoptioon, pitäisi naisella olla silloin mahdollisuus tehdä abortti raskauden alkuvaiheessa. On järjetöntä ajatella että jotkut uskonnot/kulttuurit kieltävät sen naiselta.
Saako nainen valita lapsen syntymästä?
N&N
37148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Sivistysvaltioissa abortointi sallitaan yleensä vain terveyssyistä ja mikäli synnyttäjä on selvästi kuolemanvaarassa. Sivistysvaltio myös huolehtii niin äidin kuin lapsenkin toimeentulosta. Ellei näin tapahdu, kyseessä ei ole sivistysvaltio, eikä sivistynyt yhteisö lainkaan.
Abortti ei ole koskaan pelkästään naisen oma valinta, sillä asiaan liittyy useita muitakin toimijoita. Asia on kokonaan toinen, jos nuo toiset toimijat sysäävät kaiken vastuun synnyttäjän niskoille. Mutta kuten sanottu, kyse ei silloin ole sivistyneestä yhteisöstä, eikä sivistysvaltion kansalaisesta.
Sairaustapauksissa ilmeisesti lääkäri yhdessä potilaan kanssa tekee päätöksen mahdollisesta abortista. Mikäli synnyttäjä on täysin tolkkua vailla, silloin vastuu seurauksista kaatuu lääkärin niskoille. Kyseisen tapauksen kohdalla voidaan kysyä, onko raskautettu ollut lainkaan syyntakeinen laittautuessaan raskaaksi?
Mikäli taas raskaana oleva on terve ja itsenäinen päättäjä, niin ilman päteviä perusteluita abortti on rikos. Se on rikos varsinkin, jos hän ajautuu puoskarin käsiteltäväksi. Rikos taas ei ole koskaan yksilön "oma asia". Näin ollen, abortti ei ole missään tilanteessa pelkästään naisen oma asia, vaan mukana ovat ainakin partneri, suku, lääkäri ja viime kädessä viranomainen.
Otappa nyt huomioon, että sinä syyllistät naisia. Itse tein abortin. Olin yli 40 vuotias. Lapsen isä oli looseri ja huijari. Minun äitini lähenteli 50 vuotta, kun minä synnyin. Äiti ei koskaan ollut minun tukenani. Oli vaihdevuosiongelmia, sairautta jne. Olin koulussa koulukiusattuna 9 vuoden ajan. Talvitakistani, kun kakarat repivät napit,, ei kukaan ommellut niitä takaisin. Onneksi oli tuplanapitus. leikkasin saksilla reikiä takkiin ja sain takin pysymään taas kiinni. Ja äiti kirkui.
En halunnut lapselleni samaa, minkä minä kokea sain. Abortti oli helppo päätös minulle. Vain hyvä mies ja suhde olisi, Ehkä saanut minut saanut toisiin ajatuksiin.
Naisella on Oikeus päättää omasta kehostaan myös. Älä syyllistä. Sikiö ei ole valtion omaisuutta.
Alkuperäinen väite on siis se, että abortti on (pelkästään) naisen oma valinta. Kertomuksesi kuitenkin osoittaa sen, että teettämäsi abortti oli kaikkea muuta kuin oma valintasi. Annat nimittäin ymmärtää, että esimerkiksi "hyvä mies ja hyvä suhde" olisivat ehkä saaneet sinut toisiin ajatuksiin. Näin ollen luovuit omasta päätöksestä ja työnsit asian toisten päätettäväksi, vaikka kuvittelet sitä omaksi valinnaksi. Ts. valinnan tekivät nuo perusteluihisi sisältyvät seikat.
Annat ymmärtää, että myös äidilläsi oli suuria vaikeuksia elämässään. Olisiko myös hänen pitänyt silloin sinun tapaasi päätyä aborttiin? "Omaa valintaa" vastaan kertoo myös se tosiasia, että ihminen on läpeensä sosiaalinen olento. Siten myös ihmisen syntyminen on sosiaalinen tapahtuma, jossa on mukana monia toimijoita. Nuo kaikki toimijat osallistuvat päätösten tekoon joko suorasti tai epäsuorasti. Tällöin myös syyllisyys jakautuu sosiaalisesti.
Perustelet myös "valintaasi" sillä, että et halunnut lapsellesi samaa kuin mitä olet itse kokenut. Mistä tiedät, mitä lapsesi olisi kokenut ja halunnut, kun tätä ei saatettu edes maailmaan. Kuvitteletko todella, että lapset ovat synnyttäjänsä klooneja, joiden elämä kulkee samaa rataa? Ihmisen mieli, tajunta ja tietoisuus on subjektiivista. Jokainen ihminen näkee ja kokee maailman eri tavalla. Saattaa aivan yhtä hyvin olla, että lapsesi olisi kokenut maailman aivan toisella tavalla kuin sinä. Ehkäpä hän olisi jopa iloinnut ja ollut onnellinen, että sai syntyä tähän maailmaan. Mutta sitähän me emme saa enää koskaan tietää.
Minä en työnnä vastuuta kenellekkään. Ymmärrät tahallasi väärin. Se oli minun päätökseni. Ja olisiko äitini pitänyt tehdä abortti?
Vastaus on edelleen. Kyllä.
Jos ei ole mahdollisuutta olla lapselleen tukena. On abortti silloin oikea päätös.
Vaikka äitisi ei jostain syystä päätynyt kohdallasi aborttiin, niin vielä ei ole myöhäistä. Voit matkustaa maahan, jossa eutanasia on laillistettua arkipäivää. Silloin pääset helposti eroon tuosta elon kurimuksestasi. Samalla me toiset pääsemme eroon yhdestä aborteilla mässääjästä.
Eutanasian mahdollistavia lakeja tupsahtelee maailmalla lisää ja lisää. Viimeksi Belgiassa lapset saivat "ystävänpäivälahjaksi" mahdollisuuden tulla "eutanoiduiksi".
Abortointi ja eutanasia etenevät lainsäädännössä nyt samaa tahtia kuin etenivät natsien aikana Saksassa 30-luvulla. Vaikka prosessiin ei liitykään lippujen liehuttelua ja rotuhurmosta, sama asia on silti sama asia, vaikka kuorrutus olisi eri!
"sama asia on silti sama asia, vaikka kuorrutus olisi eri! "
Asia ei ole sama. Nyt periaatteena on ihmisarvon ja ihmisen oman tahdon kunnioittaminen, natsien aikaan taas ihan muut asiat.
murha on murha, vaikka ympäristönä olisi natsisaksa tai kommarineukkula.
Abortti on täysin naisen oma valinta eikä siitä päätä kukaan muu kuin nainen itse, ei valtio, ei uskonto, ei täällä vastaaninttäjät.
Valtiot ja uskonto harrastavat mielivaltaa yksilöitä kohtaan, se on nähty läpi historian.
Mikäli abortti ei omassa maassa onnistu, matkusta muualle se tekemään.
Ja katso ketä presidentiksi äänestät. Aborttia vastustavat ainkin kristillinen Essayah ja perussuomalaisten Soini.
Siltä vaikuttaa että inhimillisyys todella puuttuu. Narsistisesti vain MINÄ ITSE päätän kaikesta muista välittämättä.
Miksi nainen ajattelee vain itseänsä, eikä lasta?
Tervejärkinen nainen ei hyväksy aborttia minkään syyn takia.
Kyllä ne ihmisoikeudet kuuluvat lapsellekin, vaikka hän ei kohdussa ollessaan vielä kykene puolustamaan itseään.
Entä jos kohdussa oleva lapsi voisikin itse ilmaista näkemyksensä aborttiin, niin ei ole epäilystäkään hyväksyisikö hän sen vai ei!
Ei ole sikiö syy, jos nainen ei pysty huolehtimaan hänestä tai antamaan adoptioon. Kyllä lapselle aina hoitopaikka löytyy. Ei sen takia tarvitse ketään lasta murhata äitinsä kohtuun.
Abortti on aina murha tehtiinpä se millä perusteella tahansa.
Ei ole. Heittele sinä kiviä lampeen.
"Miksi nainen ajattelee vain itseänsä, eikä lasta?"
Onko väärin ajatella vain itseään? Niinhän miehetkin tekee. Miksi se on kiellettyä naisilta?
Tuo on niin totta. On kummallista, että Suomi 24 palstoilla paasataan jostakin musliminhuivista ja kuitenkin naista edelleen syyllistetään Suomessa. Entä miehen vastuu? Missä kortsu? Minä En suosittele aborttia ehkäisynä, jokka siitä valitettavasti on tulossa nuorison keskuudessa. Suosittelen pitämään kortsua mukana ja jos ei ole ehkäisyä. Silloin ei ole seksiäkään. Turha syyllistää naista. Naisella on OIKEUS päättää.
Miksi helvatissa sitä pitää olla niin takapuoli notkollaan jenkkilän suuntaan. USA eniten tehnyt rikoksia ihmisyyttä vastaan. Hei, haloo? Soiniko pienen ihmisen asialla? Älkäää naurattako!
Mietippä sinä narsistiksi haukkuja siellä,jos nainen on tullut vaikka raiskatuksi...onko ihmisoikeuksien mukaista että nainen joutuisi synnyttämään ja huolehtimaan lapsesta joka muistuttaa häntä joka päivä siitä kuinka kamala asia hänelle on tehty...tottakai lapsellakin on ihmisoikeudet mutta onko oikein lastakaan kohtaan tuoda hänet maailmaan,jotta hän saisi elää äitinsä vihan kohteena??? EI!
teiniraskauksien määrä on toki suuri,eikä abortti missään nimessä ole ehkäisy keino,mutta se on vaihtoehto
tällaisen ei toivotun raskauden sattuessa... nuorten raskauksien syynä kun yleensä on painostus ym. ikävät tekijät.
Kuka on väittänyt, että joissakin erikoistapauksissa, kuten esim. raiskaus, nainen ei saisi pohtia raskauden lopettamista? Palstan alun mukaan, onko aborttipäätös yksin naisen valinta? Vastaus on, että ei ole, sillä eihän hedelmöittyminenkään ollut naisen oma valinta.
Mistä tiedät, että lapsen saattaminen maailmaan, olisi nimenomaan lapsen kannalta katsoen väärin? Oletko kenties käynyt tiedustelemassa tuon syntymättömän lapsen omaa mielipidettä? Miksi muuten lapsen täytyisi jäädä synnyttäjänsä vihattavaksi? Muitakin vaihtoehtoja on olemassa.
eikohan suomessa ole jo ihan tarpeeksi naita sossun rahoilla elavia....minusta naiset,jotka tekevat abortin,koska tietavat etteivat pysty huolehtimaan lapsesta itse ajattelet muita paljon enemman kuin naiset,jotka hankkivat lapsia ja jattavat ne muiden huostaan.
Järkevä kannanotto. Ja samalla, kun näitä tulevia häiriköitä tuetaan. Jopa Joulurahaa sossu kuulemma myöntää, mutta kitistään, kun sossu ei maksa joulupukkia. Eikö se yksi pukki ollutkaan tarpeeksi. Jätetään vanhukset. Jotka ovat jo työnsä tehneet ja veronsa maksaneet. Makaamaan yksinään sairaaloihin paskavaipoissa. Ja jopa ilman ruokaa. Raha on suunnattava sinne, missä sitä Oikeasti tarvitaan.
nainen saa valita lapsennsyntymästä
en tajua mitä sinä kuivapillu siellä yrität sössöttää, tajuatko että eletään 2000 lukua , herää naine!
vaihtoehtojan tosiaan ei ole kovinkaan montaa,ensinnäkään yhteiskunnan varat kun eivät ihan kaikkeen riitä. Ja eiköhän meillä ole jo tarpeeksi nuita lapsi parkoja joilla ei ole äitiä ja isää... adobtio on tietysti vaihtoehto,mutta kuten sanottu jo keskustelun alussa kaikki eivät sitä voi tehdä, eikä se ole lapsellekkaan kovin helppoa hyväksyä sitä myöhemmin että biologiset vanhemmat eivät halunneet pitää häntä.eli voin kuvitellakki että lapsi valitsisi itsekkin abortin kuin eläisi onnettoman elämän...! en tietenkään sano etteikö adobtio vanhempien kanssakkin voisi elää onnellisen elämän,mutta biologiset vanhemmat kuitenkin vaikuttavat koko elämän ajan.
Vetoat siis yhteiskunnan varattomuuteen. Eikö tuolloin olisi parasta steriloida suurin osa naisista? Silloin nuo mainitsemasi "huono-osaiset" lapset eivät tulisi kärsimään huonossa yhteiskunnassa, jota olet itse ollut omalta osaltasi rakentamassa. Siis vain varakkaat ja hyväosaiset saisivat lisääntyä? Niinkö ajattelet? Itse et taida kuulua tuohon parenpiosaisten ryhmään? Ehkäpä yhteiskunnan kannalta katsoen olisi ollut parempi, että äitisi olisi tehnyt kohdallasi abortin tai jopa, että hänet olisi steriloitu jo nuorella iällä. Yhteiskunta-ajattelusi on melko heikolla pohjalla.
Vanhemmuutta on kahta lajia. On biologiset vanhemmat ja sosiaaliset vanhemmat. Oletan, että hyvät sosiaaliset vanhemmat ovat lapselle huonoja biologisia vanhempia parenpi vaihtoehto. Kuvittelullasi jostain "lapsen parhaasta", peilaat vain omaa narsistista mielipidettäsi ja vallantahtoasi. Luulet omaavasi jonkinlaisen yliluonnollisen kyvyn tietää, mikä on toisille ihmisille parasta, olkoot ne sitten syntymättömiä, syntyneitä tai kuolleita.
Voi, jos se vain olisi ollutkin nuoruudessani mahdollista. Sterilisointi. Tuhannet naiset varmasti silloin ja nykyäänkin olisivat lopettaneet maapallon saastuttamisen lisääntymisellään ja hankkineet oman uran. Ainakin kunnollisen työpaikan. Sen sijaan, että jäi ukkonsa siivelle ja esim. Suomessa yhteiskunnanvaroilla kitistelemään ja katselemaan, kuinka lasta Kiusataan koulussa.
Halusit saada itsellesi miehen alistaaksesi hänet omaan tahtoosi, elättämään itsesi ja tyydyttämään kaikkinaiset tarpeesi. Niinpä laittauduit raskaaksi vedotaksesi hänen vastuullisuuteen ja velvollisuuden tuntoonsa.
Mies ei kuitenkaan langennut asettamaasi ansaan varsinkaan huomattuaan, millainen oikeasti olet. Liioin tämä ei välittänyt sen enempää sinusta kuin sikiöstäkään.
Siitä turhautuneena laitoit tuhovoimat liikkeelle, jonka jälkeen aloit syyttämään asiasta kaikkia muita. Kaikkein eniten omaa äitiäsi. Teit todellakin kaikissa tapauksissa omat valintasi, joten turha syyttää muita.
Tyypillinen tapaus
Minua hävettää mitä kirjoitat, tuskin tuota kasvotusten sanoisit.
joku ottaa tilanteen hieman henkilökohtaisesti....anteeksi vaan mutta elän helvetin hienoa elämää, en ole rikas mutta elän hyvin ja ennen kaikkea olen ihan saatanan onnellinen ,siinä sinulle!!!!! vanhempani huolehtivat minusta joten en ole mikään yhteiskunnan elätti..minulla on läheisiä jotka välittävät minusta ja pitävät minusta huolta ja vielä lisäksi että ei tosiaan ole suunnitelmissa hankkia lasta ,koska olen itsekkin vielä yhteiskunnan mukaan lapsi! osaan itse huolehtia niin hyvin asioistani että tuskin tulee tarvetta hakea apua yhteiskunnalta siinä vaiheessa kun niitä lapsia on,kun joku tajuaa hoitaa elämänsä järjestykseen ennen niiden hankkimista nimim. opiskelut menossa ja tämäkin erästä koulujuttua varten oleva tutkimus kuinka ihmiset alkavat syytellä ja haukkua muita.... ei mitään kunnioitusta muita kohtaan ja muiden mielipiteitä. voin ihan kertoa myös että olen itse nähnyt muutamienkin ihmisten elämää joilla vanhemmat eivät voineet huolehtia,eikä nämä ihmiset ole onnellisia ainakaan vielä,heiltä puuttuu jotain..nimittäin rakkautta.poikkeuksia tietysti löytyy etten sitä kyllä väitä,mutta on myös niitä jotka eivät ole onnellisia. ps kannattas varmaan vähän alkaa opetella tota mielipiteiden perustelua,koska toisten elämän mollaamisella ei pitkälle pötkitä!
Syytät toisia mollaamisesta, mutta et huomaa omaa mollaamistasi lainkaan. "Enhän minä, vaan te toiset". Peräät myös ihmisoikeuksia aborttia tekevälle naiselle, mutta kiellät mieheltä ihmisoikeudet kokonaan. Syrjäytät miehen aborttikysymyksistä, vaikka tämä on yhtä asianomainen. Vaikka alussa väität aborttia kokonaan naisen omaksi asiaksi, niin myöhemmin toteat, että yhteiskunnallakin voi olla jotain osaa asiassa. Olethan muka huolissasi yhteiskunnan varoista. Mikä ristiriita.
Mielipiteesi on selvästi vulgäärimaterialistista marxilaista äärifeminismiä. Roikut tuossa aatteessa kiinni, vaikka se on jo ajat sitten kuollut ja haudattu. Tuon aatteen mukaisesti mies on teille vain pelkkä esine, vallan kohde, siitos- ori ja naimakone, jonka ihmisarvo ja mielipiteet voidaan oitis sivuuttaa ja uhrata. Ei ihme, että suomalainen mies katsoo entistä useammin puolisoa muista kulttuureista. Toivonkin tuon katsomisen lisääntyvän entisestään.
N&N, en ota kantaa asiaan millääntavoin.
Mutta täällä on asiallisia neuvoja ja erittäin epäasiallisia.
Jaksamista.
kenties meidän pitikin laittaa asiat tänne aika kärkevästi(tehtävän anto) että saadaan mielipiteet herätettyä, koska tarkotus oli ihan testata sitä kuinka ihmiset lähtee tähän mollaamiseen mukaan ja selkeesti yks sit lähti...ja voin tosiaan kertoo että tunge sinä ne feministi aattes sinne ja syvälle...nimittäin ihan minä olen miestenki puolella ja arvaa kaikkein parasta tässä onki että siinäs vaan suomipoika kattoo naista muualta ,kato ku itekki voin kattoo miestä muualta vallan mainiosti!:D elä sinä vaan sillä 1800-luvulla...ite elän nykypäivää..ja ei ole aina mahdollista kysellä miehen mielipidettä, ku ei niitäkään aina kiinnosta... kiitos kuitenkin sinulla eri mielipiteestä,toit mukavasti väriä tähän meidän kouluprojektiin...onneksi kuitenki suurin osa on meidän kanssa samaa mieltä että naisella on oikeuksia päättää omasta kropastaan, eikä se ole muiden päätöksen alla... ja yhteiskunnan asiat vaikuttavat siihen mitä nainen tekee, eli sillä tavalla on mukana päätöksessä...jos ymmärrät.
Jaaha, että sitä leikitään nyt sitten suurta tutkijaa. Ja liikenteeseen on lähdetty aivan tutkijan avoimella asenteella. Ilmeisesti myös tutkimustuloksiksi on saatu ennakkoasenteiden mukaisesti juuri ne ainoat oikeat. Lopuksi "tutkimuskohteiden" mielipiteet leimataan epäilyttäviksi aatteiksi ja toivotetaan ne sinne syvälle meneviksi. Että sellaista "tutkielmaa" tällä kertaa. Teillä taitaakin olla suuri "tutkijan" tulevaisuus edessä. Kunhan vielä osaatte erottaa kysymys- ja väitelauseet toisistaan, sekä asettaa lauserakenteet kohdalleen, niin siitä se suuri tutkijan ura urkenee.
Pitkin matkaa on ollut selvää, että palstan avaaja on aikuista leikkivä, todellisesta elämästä vieraantunut, hemmoteltu, pumpulissa pyöritelty pullamössöteini. Tuollaisiin koppaviin, narsistisiin, omahyväisiin ja mieleltään useisiin persoonallisuuksiin jakautuneisiin kaksinaismoralisteihin saa nykyään törmätä joka käänteessä. Että tässä nyt sitten lisää aineistoa siihen suureen, etevään ja nerokkaaseen tutkimusoivallukseenne. OLKAA HYVÄ.
Hienoa että huomasit lahjakkuuden...! mutta ihan totta kuka normaali aikuinen ihminen tulee tänne haukkumaan nuoria päivästä toiseen, eikä osaa muotoilla mielipidettään asiallisesti (niinkuin moni muu kuitenki on kyennyt tekemään) meidän osalta oisi voinut kuvitellakkin lapsellisempaa käytöstä, tollaisen haukunnan jälkeen, mutta ei kyllä se lapsellisin käytös tulee ihan sinulta! Tunnemme suura myötätuntoa sinun selkeästikkin paskaa elämää kohtaan,kenellä onnellisella ihmisellä on tarvetta tulla tänne mollaamaan muita................ voin kertoa että minä en tänne tule enää toista kertaa eksymään,en edes vaikka koulussa käskettäisiin...sairasta!
Voi huhhuh miten joku "aikuinen" jaksaa hakkua toisia täällä lapsellisiksi, vaikka itse sellaiseksi heittäytyy. En näe näiden nuorten kirjoutuksessa mitään suurta tutkijan sävyä, vaan perinteisen mielipiteen esittämistä. Ihan tiedoksi vain, ei kovin asiallista tekstiä sinultakaan heille ole tullut, niin miten kuvittelet heidän suhtautuvan? Ei kenenkään tarvitse kuulla, edes netissä, että heidät äitinsä olisi pitänyt tehdä abortti ettei heitä olisi olemassa. Vaikka oletkin erimieltä kuin he, enkä itsekkään sanoisi että kannataisin aborttia, ja Suomessa on sananvapaus sekä omia mielipiteitä saa esittää, mutta ASIALLISESTI! Ja mitä on tämä lauserakenteiden haukkuminen? Etkö tosiaan keksi enää enempää? Hävettää...
No annan teille nyt kunnollisen mielipiteeni tästä oikeasta asiasta ja toivottavasti tämä auttaa teitä koulutyönne ohella. En kannata aborttia, muuten kuin ääritilanteissa (esim juuri raiskaus tai nainen ei jonkin sairauden takia kestäisi raskautta). Mielestäni abortin sijaan, jos lapsesta ei voi huolehtia ,voisi lapsen antaa adoptioon. Aina löytyy ihmisiä, jotka toivovat lasta, mutteivat itse sitä saa. Tällöin he tarjoaisivat lapselle hyvän, rakastetun ja onnelisen elämän. Tietenkään en tuomitsisi jos lähimmäiseni tekisi abortin siksi, että olisi liian nuori tai ei vain pystyisi huolehtimaan lapsesta, mutta kunhan ensikerralla ei ajautuisi samaan tilanteeseen. Sitä en hyväksy ollenkaan että jotkut naiset tekevät abortteja kokoajan!
Toivottavasti ymmärrätte tekstiäni, koska en ole mikään maailman paras kirjailija, eikä kukaan ota huonoista lauserakenteistani nokkiinsa. Toivottavasti teille oli tästä apua
Aivan oikein. Suomessa on todellakin mielipiteen vapaus. Tai ainakin niin pitäisi olla. Mutta mielipiteen sisällöstä taidetaan olla eri mieltä. Teille, Arja-ystäväni, omasta mielipiteestä poikkeava mielipide näyttääkin olevan haukkumista. Ettekö todellakaan kestä minkäänlaista omasta mielipiteestä poikkeavaa käsitystä mistään asiasta?
Mitä tulee itse aborttikysymykseen, niin jos todella kannattaa aborttia, varsinkin niin jyrkässä mielessä, mitä keskustelun avaaja esittää, niin silloin olisi myös hyväksyttävä sekin mahdollisuus, että hän itse olisi estetty syntymästä tähän maailmaan. On todella itsekästä ja suvaitsematonta ajatella, että potentiaalisia ihmisiä voidaan estää elämästä, kunhan minä itse olen selviytynyt tähän maailmaan ja jopa oikein hyväosaiseksi sellaiseksi. Huono-osaisista ei abortin intomielisten mukaan näytä olevan niin väliä.
Koska kirjoituksiani on häikäilemättömästi vääristelty, niin toistettakoon vielä kerran, että en tuomitse aborttia niissä tapauksissa, kun se on perusteltua. Mutta silloin, kun sen takana on puhtaasti naisen, tai hänen taustavaikuttajiensa itsekkäät tarkoitusperät, suhtaudun siihen erittäin kriittisesti.
Jos kerta ei kestä näillä sivuilla esitettyjä, omasta poikkeavia mielipiteitä tai ottaa ne henkilökohtaisina, niin silloin on todellakin syytä pysytellä täältä poissa. Liioin näitä anonyymisti kirjoitettuja tekstejä ei kannattaisi ottaa liian vakavasti. Täällä ei persoonat kiistele keskenään, vaan asiat. Ei näitä vakavanakin pidettyjä asioita tarvitse ottaa noin haudan vakavasti. Relatkaa hieman. Jos ette pysty mistään muusta iloitsemaan, niin iloitkaa ainakin siitä, että olette selviytyneet ehkäisyyksien ja aborttien muodostamasta kujanjuoksusta ehjänä tähän maailmaan.
Voikun olisikin pelkät asiat taistelleet,joku siitä vaan teki typerän kiistan.... " palstan avaaja on aikuista leikkivä, todellisesta elämästä vieraantunut, hemmoteltu, pumpulissa pyöritelty pullamössöteini" sinua lainaten.Oliko tämä sinunkaan mielestä välttämätöntä tämän asian kannalta,mielestäni et tällä mollaamisella kuitenkaan onnistunut perustelemaan näkökantaasi kovinkaan uskottavasti ja asiallisesti........ Ja tämän mollaamisen kun on selkeästi huomannut myös aikuinen ihminen,joka on myöskin sanonut sinulle että meidän mollaaminen on turhaa,ei meidän tarkoitus ollut tänne mitään tutkijoita tulla esittämään, nimenomaan kerrotaan vaan mielipiteemme ,mutta aika kärjistetysti,jotta saataisiin ihmisten mielipiteet heräämään. Ja kertoakseni sen myös sinulle ,että yksikään sinun väitteistäsi ei osunut oikeaan,joten älä sinäkään yritä esittää ihmistuntijaa,kun et sitä selkeästikkään ole,niin en minäkään tule tänne esittämään tutkijaa ,joka ei siis todellakaan ollut edes meidän alkuperäinen tarkoituksemme.
"......voin kertoa että minä en tänne tule enää toista kertaa eksymään, en edes vaikka koulussa käskettäisiin ... sairasta"
Mutta tulit sittenkin? No, terve tuloa sitten vaan..
Ja edellä kirjoitit myös seuraavaa; "kenties meidän pitikin laittaa tänne aika kärkevästi (tehtävän asettelu) että saadaan mielipiteet herätettyä, koska tarkoitus oli ihan testata sitä kuinka ihmiset lähtee tähän mollaamiseen mukaan ja selkeesti yks sit lähti..."
Siis missä tämä oikeen tökkii ja mikä siinä maksaa? Toteat itse alkaneesi tarkoitushakuisesti mollaamaan ihmisiä. Siis herättääksesi erilaisia mielipiteitä. Eikö tuo "testi" sitten onnistunutkaan? Vai tapahtuiko niin, että kun mielipiteitä alkoi satelemaan, niin homma ei tuntunutkaan enää kivalta, kun nuo mielipiteet poikkesivat radikaalisti omistasi, eivätkä siten olleet lainkaan odotustesi mukaisia? Näin ollen, sait mitä tilasit, joten pidä vaan mölyt mahassasi.
Toisekseen, onko yhtään juolahtanut mieleesi, että ehkä minäkin esitin omat mielipiteeni ja kärkevät väitteeni testausmielessä? Kai mulla on siihen samat oikeudet kuin sullakin?
"Minun mielestäni abortti on naisen oma valinta."
Minusta taas abortti on murha. Paitsi äärimmäisen harvoissa poikkeustapauksissa.