Kertokaas ihmiset mitä mieltä olette progressiivisesta metallista? Olen kuvan saanut ettei ole kovin tunnettua/suosittua, mutta itse diggailen kovasti. Onko kyseessä joku nu-metal tyylinen vihattu suuntaus vai vaan tuntemattomampi tyyli? Alla kaksi erityylistä kappaletta Opethilta.
http://www.youtube.com/watch?v=Cb9C1u8HsR8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Tow0lLfUg5E&feature=related
Progemetalli
8
859
Vastaukset
- Clash hsalC
itse diggailen enemmän Rush, Dream Theater ja Symphony X tyylisestä progeilusta. Mutta lasketaanhan nykyinen Amorphis tuotantokin progeksi....
- EnttiX
Washington Times julkaisi juuri melko ylistävän atikkelin Billboard-debytantti Theocracystä, jota verrattiin juurikin Dream Theateriin ja Symphony X:ään. Tuore levy sai sikamaisen hyvät arvostelut. Kannattaa tutustua. Erityisesti biisi I Am on todella massiivisa tykitystä, josta tulee hiukka mieleen myös Nightwish.
- Erich Zann
Kuinkas progressiivinen thrash?
http://www.youtube.com/watch?v=S_yEbZVqBWU&feature=related - Pikkukissa
En komment outoja kysymyksiä,mut käytän tilaisuutta ja laitan tähän sen,mihin k.o.Kotisivul ei paikkaa: Tuhannesti taas kiitoksia,Mikael ja muu Opeth.On kai mul ne kaik,mut Heritage nosti teidät ihan eri luokkaan.Ja livenä kokenu kymmeniä kertoja,vaativuuteni kasvaes kasvamistaan..silti saitte äskenHelsingin ja kaik vuosikymmenet näyttämään ihan erilaisilta kuin ennen..rakastan teitä.
- progeilija
Suuri yleisö tykkää Sallkareista ja Anssi Kelasta. Proge on tyylisuuntana vaikeampaa omaksua, mutta sitten kun kolahtaa, niin kolahtaa kunnolla. Itse olen saanut laajennettua musiikkigenreäni progen kautta funkiin ja souliin. Progessa on myös uskomatonta taitoa. Suosittelen ehdottomasti kuuntelemaan Liquid tension experimenttiä ja mielellään live videopätkiä. Ja ei proge mikään uusi tyylisuunta ole. Uskomattomalla 70- luvulla oli paljon progehenkistä musaa, ensimmäinen progebändi lienee ollut King Grimson. Suomalaisista bändeistä Wigwam oli lähellä lyödä itsensä läpi kansainvälisestikin. Oma suosikkini kotimaisista on Jukka Tolonen, joka tekee "hieman" toisentyylistä musaa nykyään.
- Anonyymi
No dream theaterillä on yks hyvä klassikko kuten images amd words, kyl mää tykkään jos on omaan mieleen. Rushista en oikein tykkää, ääni liian ku munista puristettas
- Anonyymi
Metallican progemetalli tekee vaikutuksen ja Amoralin progemetalli kuin myös. =)
- Anonyymi
Lisään dream theaterin ja Toolin. Tool on sikahyvä progemetallibändi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.546269Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652733Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181854- 1461826
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1351708Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181690Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281470- 1021457
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411196Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163