Jos laitat ilmoituksen ja haet oikeasti uusia ystäviä laita yhteystiedot myös!
Samoin, jos olet laittanut ilmoituksen ja sulle vastataan ole ystävällinen ja vastaa takaisin!
Olet todella pinnallinen ihminen, jos et sen vertaa viitsi vaivautua... ja toivonkin, että sellaset perseenpeiät saa maistaa omaa lääkettään!
Samoin, jos olet laittanut ilmoituksen ja sulle vastataan ole ystävällinen ja vastaa takaisin!
Olet todella pinnallinen ihminen, jos et sen vertaa viitsi vaivautua... ja toivonkin, että sellaset perseenpeiät saa maistaa omaa lääkettään!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielestäni on myös ihan päteviä syitä olla vastaamatta, ainakin nämä:
* Vastaus on paljon mitäänsanomattomampi kuin ilmoitus eikä siihen ole hyvää syytä. Tähän luokkaan kuuluu viestit tyyliin "moi, jos etsit vielä ystävää niin kerro lisää itsestäsi, tahtoisin tutustua paremmin".
* Vastaus on tyly, vaativa tms. tai vastaaja on selvästi henkisesti häiriintynyt. En vastaisi esim. sellaiseen esittelyviestiin, jonka kirjoittaja kertoo vihaavansa länsimaista elämäntyyliä, pitävänsä koko suomalaista yhteiskuntaa läpimätänä ja nauttivansa elävien eläinten kiduttamisesta tehtyjen videoiden katselusta.
* Ilmoituksen jättäjä tunnistaa vastaajan ainakin todennäköisesti paikkakunnan pahimmaksi juoruilijaksi, omaksi pomoksi tms., jolle vastaamisesta voi seurata helposti hankaluuksia tai muuten vaan tukala tilanne.
Mä sain syksyllä yhden vastauksen, joka oli lähetetty yli 10 eri mailiosoitteeseen samalla kertaa. Kirjoittaja kertoi siinä kesäsuunnitelmistaan tavalla josta selvisi, että se oli kirjoittanut sen jo keväällä. Jäin miettimään, kuinka monelle se oli sen saman viestin ehtinyt laittaa? Tuskin kukaan sille vastasi ja syy on selvä, vaikka se ei sitä ehkä itse tajuakaan.
Vähän aikaa sitten joku nainen kirjoitti kolme riviä jossa kertoi pituuden, painon, muutamia harrastuksia ja etsii poikaystävää ja hiukan kehui mua vielä. Itse vastasin asiallisesti noin 70 rivillä kertoen monipuolisesti itsestäni. No eipä se akka enään vastannut. Naiset ovat ihan pers..eestä kun ei sit takas viitsi vastata