ajattelet kun näet telkkarista, että linnan juhlissa tanssii miespari?
Olen sitä miltä, että siinä ei ole mitään outoa.
Itse tanssin kuminuken kanssa.
He-hee! :-)
Olen sitä miltä, että siinä ei ole mitään outoa.
Itse tanssin kuminuken kanssa.
He-hee! :-)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nykyaikaa ja avoimuutta. Linnajuhlat sen sijaan on ikivanha jäänne. Voisvat keksiä jotain koko kansaa hyödyttävää huvia tollekin päivälle. :-)
Nekin juhlarahat voitas pistää (ainakin iso osa) huonompiosaisien auttamiseen, niin ei tarttisi kirstujen kanssa köyhän kerätä toiselta köyhältä. :-)
Mut kun ei älytä ei.
Ne jotka haluaa niitä linnanjuhlia, ne vois omasta kukkarostaan nyyttäreinä vaikka järjestää ne juhlat. Onhan niillä rahaa millä juhlia. :-) Toisilla sen sijaan ei ole edes ruokaa, saati kattoa pään päällä. Niin tyhmää ja noloa, että en periaatteestakaan katso linnanjuhlia juuri tuosta syystä.
Jätetään juhlat pois ja laitetaan se raha sinne missä sitä oikeesti tarttetaan. Sit siinä hommassa ja itsenäisyyspäivässä rupeis olemaan jotain järkeäkin, hoidetaan itsenäisesti omaa kansaa. Ja juhlitaan vasta sitten kun on aihetta juhlia, että kaikilla on asiat hyvin. On sapuskaa ja koti jne.
Minusta tuo on pölhöpopulismia. Kansan suuri enemmistö kuitenkin arvostaa itsenäisyyttä ja haluaa juhlistaa sitä. Sitä paitsi yksien juhlien hinnalla ei paljon sosiaalista eriarvoisuutta tästä maasta poistettaisi. Muutamalla kymppitonnilla kun ei miljardiluokan epäkohtia korjata, vaikka moni hyväntahtoisesti niin itselleen uskotteleekin.
Pienistä puroista syntyy silti isoja jokia. :-) Jospa eduskunnassa näytettäs mallia, kuinka omasta hyvästään tinkimine voi auttaa jotain toista, eikä odoteta että tavis duunari tai työtön sen tekee. :-)
Rikkaan on huomattavasti helpompaa luopua isosta määrästään, kun köyhän ainostaan.
Mutta rikkaathan on saitoja. Siinä vika. :-)
Meinaatko, että kaikki ilo ja juhla pitäisi lakkauttaa ja käyttää eriarvoisuuden poistamiseen? Sinäkin voisit jättää joululahjat ostamasta läheisillesi ja pistää rahat joulupataan.
"Rikkaan on huomattavasti helpompaa luopua isosta määrästään, kun köyhän ainostaan." Jo raamatun rustanneet satusedät tiesivät tuon asian olevan juurkin päin vastoin.
Ei minunkaan ollut vaikeaa opiskeluaikana antaa viimeisestä kaksikymppisestä puolta sotaveteraanien keräykseen. Mutta nyt ei tulisi mieleenkään pistää puolta liksasta johonkin keräykseen, vaikka minulle silti jäisi paljon enemmän jäljelle kuin köyhänä opiskelijana. Ihmisluonto vain on sellainen eikä muuksi muutu.
En meinaa. Mutta ilon ja juhlan ei tarvi kohdistua vain kermalle. Varsinkaan millään koko kansalle tarkoitetuista rahoista. Eli verovaroista. :-)
Mistäs sä tiedät mihin mä rahani olen laittanut? Ja olenko lahjoja ostanut? ja kuinka paljon mä eläissäni olen lahjoittanut köyhille omistani?
Niin, köyhä luopuu sydämellisyyttään, rikas ei ahneuttaan. Se on tosiaan aina tiedetty jo raamatun syntyaikoihin. :-)
Ja se pätee yhä edelleen.
No sä et varmaankaan ollut linnanjuhlissakaan? Eli et ole mitenkään suomen kermaan kuuluvaa sakkia. Voit olla hiljaa. ;-)
Niin vai yritätkö Ratikka sanoa, että sä olet rikas josta mä puhun tässä? :-)
Ihan sivusta nyt huutelen, että mä en näe asiaa niin, että Linnan juhlat olisi jollekin "kermalle". Siellä on edustamassa ihmisiä aika monelta eri elämän alalta. Omia tuttujakin olen sieltä bongannut: opettajia, (pien)yrittäjiä, politiikassa mukana olleita, eri alojen taiteilijoita, jotka on kenties saaneet jonkun pystin yhdestä työstään tms. Ei mitään "rikasta" väkeä, todellakaan. Sellaisia, jotka on olleet ihmeissään, mistä raha Linnan juhlien mekkoon (onneksi on ompelijayhstävät ja vintage-kaupat).
Tämä huomautus vaan siitä syystä, kun aina hoetaan tosta "kermasta"..
Kermaksi lasketaan ns. parempi väki. Kerma ei välttämättä ole vain rikasta väkeä, vaan rikkaiden suosiossa olevaa väkeä. Etuoikeutettuja. :-)
Minusta ihan hyvin voitaisiin seuraavat 10-20 vuotta jättää linnajuhlat väliin ja sijoittaa se summa mikä juhlien pystyttämiseen menee, kurjien ja perseaukisten kassaan. Kellä ei ole varaa juhlia omilla rahoillaan, on juhlimatta. Niin se menee meidän kaikkien kohdalla normaalistikin. :-)
Ja niin olen minäkin bongannut omia tuttujani sieltä. Ihan tavis työntekijöitä. :-) Kyse on nyt periaatteesta. Jos mä saisin kutsun sinne, mä en menis. Tai sitten mun avecina tulis joukko perseaukisia mukana. Näitä joilla ei ole kotia eikä sapuskaa. :-)
Miten niin rikkaiden suosiossa? :D Oliskin, voisin kuvitella niiden nyt mun tuttujen nyt sanovan. Se nyt vain on sellainen kunnianosoitus vaikkapa jotain työhön liittyvää saavutusta kohtaan, Joku ala tai asia saa vähän huomiota ja arvostusta osakseen ja tulee ehkäpä suuren yleisönkin tietoon, kun jonkun vaikka harvinaisen/unohdetun alan/lajin/ihmisryhmän edustaja tulee Linnan juhliin. Linnan juhlathan saavat paljon mediahuomiota.
Mä en menisi Linnan juhliin ehkä avecina, mutta jos saisin oman kutsun menisin, koska todennäköisesti haluaisin edustaa sitä asiaa, jonka vuoksi sen kutsun saisin. Luultavasti menisin silloin yksin, koska en usko, että mä saisin mukaani avecia, koska hänellä on sama periaate :D Kutsun haluaa saada syystä, ei siksi että hengaa jonkun kanssa..
Eikö ne asiat sitten muuten saa riittävästi arvostusta? Minusta sillanalla asujaakin pitäisi arvostaa, kutsumalla juhliin. Onhan se sentään aika karu äijä tai muija joka talvellakin siellä sillan alla makaa ja roskia syö. :-) Kuinka moni juhlavieraista pystyisi samaan?
Toista se on meidän työssä käyvien ja liiton etuuksia nostavien. Palkka ja liitot ajaa meidän työn kunnioitusta. Ehkä mediassa ei pääse jokapäivä säteilemään, mutta onko se nyt edes itse työn kannalta oleellista?
Mä taas en pidä itseäni niin paljon oikeutetumpana, kun muut. Itsellenihän mä työtäni teen tai jos olisin taiteilija, niin mitä erityistä kiitosta mä omista töistäni tarttisin? Oma asiansa jos tekee jotain. Kiitoksella tai ilman.
Että melko varmasti jättäisin menemättä ellen voisi menemällä juhliin auttaa jotain sellaista väkeä, jotka ei muuten ole huomioituja riittävästi.
No kyllähän se varmaan persujen ja muiden kaappihomojen sydänalassa saa värinää aikaiseksi. Muistuttaa ilkeästi hävettävästä himosta toisia miehiä kohtaan. Oinonenkaan ei uskaltanut mennä linnaan vaan jäi kotiinsa hivelemään sepalustaan homoja telkkarista himoiten.
katseltavaa homojen touhut
Siinäpähän tanssii, ei se mua haittaa.
Hyvä etteivät heitelleet voltteja ja kärrynpyöriä.. joku roti sentään.
Nyt tärkeämpiin aiheisiin...
Huomasitko, että Marko Bjurströmillä oli mustan puvun kanssa ärtsynpunaiset kengät ? Mitäs siitä ajattelet, sopiiko ne asuun?
Eikö lesbot päässeet tänävuonna linnaan?
mieleeni tulee, et niistä olis tullut kunnon spartalaisia.
spartalaisen ajattelun mukaan mies taistelee paremmin ku rakkain taistelee siinä rinnalla.
homoseksuaalisuus oli hyvin yleistä spartalaisten keskuudessa.
että ovatko vili ja mämmi päässeet linnaan.