Jäykkäkouristusrokotus

En tiedä nyt kuuluuko tänne MUTTA: en muista millon viimeksi sain jäykkäkouristusrokotteen. En edes muista missä mut rokotettiin hehheh, koulussa kai viimeksi? Voinkohan hakea nyt rokotteen vaikka siitä ei olisi kulunut 10 vuotta? Niin tavallaan voin alkaa nyt sitten seurata rokotuksiani. Kun vanhempi ja viisaampi olen. Vai pitääkö olla se 10 vuotta odotettu seuraavaa? JA kyllä voin kysyä lääkäristäkin, mutta näin olisi helpompaa jos joku sattuu tietämään :)

Kiitos!
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla tetanus viivästyi vajaan vuoden aikanaan, joten yhtä kauan pitää kulua terveydenhoitajan mukaan ennen seuraavaa rokotetta täyskymmensynttärien jälkeen, vaikka haluaisi aikaisemmin. Sillooinen kotipaikkakuntani sanoi näin.

Varmista kunnaltasi asia. Veikkaan, että on paikkakuntakohtaisia eroja. Minun edellisessä kotipaikkakunnassa kunta antoi tetanuksen vain työntekijöilleen, ei kaikille asiakkailleen täyskymmensynttärien vuosina. Yksityisiltä lääkäriasemilta saat varmasti!

Äänestä

Turhia piikkejä kannattaa välttää! Itse en ole ottanut 19 vuoteen. Hengissä olen ja tulen pysymäänkin. Se on vain "terveydenhuollon mantraa" : 10 vuoden välein täytyy ottaa jne. Ei mitään faktapohjaa miksi?? Valitettavasti Suomalaisia viedään kuin pässiä narussa, mutta tiedoksi: Omien aivojen käyttö on sallittua, jopa suotavaa.

Äänestä

Jotkut piikit voivat olla enemän tai vähemän turhia, mutta jäykkäkouristuspiikissä rokotteen mahdolliset haitat ovat huomattavasti vähäisemmät verrattuna itse infektion todennäköisyyteen ja vaaroihin.

Äänestä

Euran arvauskeskus ei antanut minulle tetanusta viime täyskymmenvuonna. "Sinun pitää olla kunnan työterveyshuollossa", he sanoivat. Hain yksityiseltä lääkäriasemalta tuolloin. Tosin hoitajat ihmettelivät kunnan mielisairasta asennetta.

Äänestä

Tetanus kurkkumätä ovat voimassa 10 v. Ja sanon , että kannattaa ottaa, seurasin läheltä, kun vanha isäni sairastui jäykkäkouristukseen . On meinaan kauhea tauti. Mutta onneksi isäni selvisi siitä ja oli silloin 80 vuotias, kun tauti tuli. Nyt 81 vuotias ja käy vieläkin kuntoutuksessa sen jäljiltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuuuvaaa kirjoitti:

En tiedä nyt kuuluuko tänne MUTTA: en muista millon viimeksi sain jäykkäkouristusrokotteen. En edes muista missä mut rokotettiin hehheh, koulussa kai viimeksi? Voinkohan hakea nyt rokotteen vaikka siitä ei olisi kulunut 10 vuotta? Niin tavallaan voin alkaa nyt sitten seurata rokotuksiani. Kun vanhempi ja viisaampi olen. Vai pitääkö olla se 10 vuotta odotettu seuraavaa? JA kyllä voin kysyä lääkäristäkin, mutta näin olisi helpompaa jos joku sattuu tietämään :)

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu