Onko työntekijän pakko osallistua työnantajan järjestämään virkistypäivään, jossa voimistellaan ja jumpataan?
Liikunta työpaikalla?
6
251
Vastaukset
- 21
Jos tapahtuma on sovitun työajan ulkopuolella, niin on selvää ettei paikalle tarvitse tulla. Jos se on työaikana ja työsopimuksesi mukaan tehtäviisi kuuluu voimistelu ja jumppaus, niin se on sitten tehtävä.
- noinkohan1234
Mihin tuo perustuu, ettei muka tarvii osallistua? Pykäliä? lakeja? mitä?
- 20
noinkohan1234 kirjoitti:
Mihin tuo perustuu, ettei muka tarvii osallistua? Pykäliä? lakeja? mitä?
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055
Työsopimuslaki 26.1.2001/55
3 luku
Työntekijän velvollisuudet
1 §
Yleiset velvollisuudet
Työntekijän on tehtävä työnsä huolellisesti noudattaen niitä määräyksiä, joita työnantaja antaa toimivaltansa mukaisesti työn suorittamisesta.
--- --- ---
Oleellista edellä on "toimivaltansa mukaisesti". Toimivalta ulottuu vain niihin työtehtäviin, joita on sopinut tekevänsä. Kun on töihin tullut, niin leikkimään tai muihin pelleilyihin ei tarvitse alkaa.
- juu999999999
Tapahtuma on työaikana tapahtuva koulutuspäivä, jonka tarkoituksena nostaa yhteishenkeä... työtehtäväni ja näin ollen työsopimukseni ei liity millään tavalla liikuntaan.
- 6+2
Muka yhteishenkeä nostamaan. Kuulostaa että teilläkin rivityöntekijät syyllistetään työpaikan ongelmista. Parempi olisi, jos asioille tehtäisiin oikeasti jotain, vaikkapa kouluttamalla johtoa keskiporras mukaan lukien.
- jepulis2345
6+2 kirjoitti:
Muka yhteishenkeä nostamaan. Kuulostaa että teilläkin rivityöntekijät syyllistetään työpaikan ongelmista. Parempi olisi, jos asioille tehtäisiin oikeasti jotain, vaikkapa kouluttamalla johtoa keskiporras mukaan lukien.
Juu. No nyt on virkistyspäivä pidetty ja ne jotka jumpalta poissa olivat vähennetään kahdentunnin palkka, näin esimies ilmoitti....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743477Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1281852Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2971605- 771462
- 771436
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001140Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531136- 631021
- 22997
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois61960