Radion liikennetiedotukset tms..

Mikä varsinainen hyöty on jos vaikka jorma soittaa radio novalle ja kertoo että paikassa x on onnettomuus?

Kuinka moni oikeasti lähtee vetämään jotain kiertotietä? Vielä tälläisellä säällä jossa sivuteiden kunnostakaan ei ole mitään tietoa?

Ihan "kivahan" niitä on kuunnella, mutta ei ne kyllä tähän päivään mennessä ole ainakaan omaan autoiluun, ajoreittiin tai perille pääsyyn vaikuttanut pahemmin..
8138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tiedotteet ovat mahdollisuus. Itse kuljettajan on kuitenkin tehtävä päätökset.

Jos sinua ei kiinnosta, jotakuta muuta kiinnostaa. Eikä pelota teiden kunto niin ettei viitsisi kiertää jos odotettavissa on pari kilometriä seisovaa jonoa.

Äänestä

Liikennetiedotukset ovat hyödyllisiä ja sen on saanut itsekin kokea. Tiellä, jolla aamuisin ajan sattuu kolareita aika usein ja niistä tiedotetaan riittävän hyvin. Tietää mitä ja missä on tapahtunut, kun jono seisoo. Usein myös kerrotaan lähin kiertotie, ettei tarvitse sumpussa istua.

Liikennetiedotuksia annetaan myös ennakoivasti, kuten esim. isot tietyöt ja räjäytystyöt, jolloin liikenne on useita minuutteja poikki. Joskus aiemmin tuli seistyä samalla tiellä mennen tullen 10 10 minuuttia ja se jurppi aika paljon. Liikenneradiota kuunnellessa tietää jo ennalta tieliikenteessä olevat poikkeamat ja osaa kiertää toista kautta.

Ajeltiin kahteen otteeseen Kuopioon päin ja molemmilla kerroilla oli matkan varrella muutoksia liikenteessä. Molempien muutosten syinä oli ilmavoimien lentoharjoitukset. Joroisen ja Lusin kohdalle oli tehty kiertotiet, joista jo hyvissä ajoin ilmoitettiin radiossa. Mikäpä siinä ajellessa, kun ajoreittimuutoksen tiesi etukäteen. Oli muuten makeita flygareita, kun ne lenteli ja laskeutui. Long Live Finnish Airforces! :-)

Äänestä

Muualla Euroopassa tiedotteet tulevat suoraan navigaattoriin ja navigaattori ehdottaa kiertoteitä onnettomuus- ja liikenneruuhkapaikkojen ohi. Tiedotteet tulevat varotusmerkkeinä joten ne ovat kielestä riippumattomia ja näkyvät ajettavalla reitillä eikä ajajalta vaadita paikallistuntemusta.
Tiedotteiden välittäminen toimii TMC (Trafic Message Control) järjestelmän avulla joka on useimmissa autoihin tehtaalla integroiduissa järjestelmissä ja lisälaitteena jälkiasennetttaviin. Suomessa kansallinen järjestelmä myytiin Destialle ja se on kryptattu eikä toimi yleiseti muissa kuin erikseen ostetuissa suomiversioissa.

Äänestä

Tiedotteen tarkoitus on ilmoittaa muille autoilijoille missä kulloinkin on katsomisen arvoinen tapahtuma, sinne kaikki sitten nokka kohisten pällistelemään tapahtumaa ja voivottelemaan. Tuonkin onnettomuuden aiheutti lepuuttajapelle, olisi vaan pysynyt kotonaan.
Tärkeämpää olisi ilmoittaa missäpäin lepuuttajapellen ei missään nimessä tulisi peikkoilla. Varsinkin näin vaihtelevien sääolosuhteiden vallitessa.

Äänestä
  • Plussa "oikeat talvirenkaat" aluosalle. Loppuosalle pitkä miinus

    Äänestä

Mietin samaa aamulla. Ne on tehty etenkin kaupallisissa radioissa vähän niinkuin viihteeksi. Ylellä sentään asiallistakin touhua.

Äänestä

Turhasoittaa Novalle, soittakaa Destialle tms joka pystyy lähettämään tiedotteen radion TMC- ja TA.-palveluun

Äänestä
  • Destian palvelu toimii vain ns. TMC:n suomiversioissa. Eli Suomesta ostetutussa autossakaan autoon tehtaassa integroidussa navigaattorissa toiminne ei toimi ainoastaan (vaikka TMC valo palaa vihreänä). Suomessa vaikka lähes kaikissa muissa Euroopan maissa se toimii. Suomesta puuttuu kansallinen TMC palvelu koska sillonen tiehallinto möi/luovutti palvelun Destialle. Destia on kryptannut Suomversion joka on saatavissa vain muutamassa navigaattorimerkissä eikä edes rahalla kaikkiin.
    Liikennetietoa kerätään sadoilla liikennekameroilla ja sääasemilla mutta sen jakamista autoihin ei ole pidetty tärkeänä Suomessa. Täällä riittää autoilijoiden informoinniksi muutama valotaulu ja radion tiedotteet jotka edellyttävät paikallistuntemusta.
    Tietoa on, mutta tyhmät autoilijat eivät sitä ilmeisesti tarvitse riittää kun niitä rahastetaan.
    Novalta nyt saa sentään jotain hyödyllistäkin tietoa kunhan vaan tunnistaa paikat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeps.. kirjoitti:

Mikä varsinainen hyöty on jos vaikka jorma soittaa radio novalle ja kertoo että paikassa x on onnettomuus?

Kuinka moni oikeasti lähtee vetämään jotain kiertotietä? Vielä tälläisellä säällä jossa sivuteiden kunnostakaan ei ole mitään tietoa?

Ihan "kivahan" niitä on kuunnella, mutta ei ne kyllä tähän päivään mennessä ole ainakaan omaan autoiluun, ajoreittiin tai perille pääsyyn vaikuttanut pahemmin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu