poskeni punoittavat hieman, talvella enemmänkin joten onkohan punoitusta vähentäviä voiteita? myös jonkinlaista ratkaisua haluan todella punaisille nenänpielilleni joita olen kyllästynyt peittämään.
couperosaa vähentäviä voiteita?
woop
4954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kannattaa kokeilla apteekin Bepanthol -voidetta, toimii ainakin mulla
saako ihan ilman reseptiä? ja onko minkä hintasta?
Kärsin couperosa ihosta eli poskipäät ja nenän pielet ovat punaisen kirjavat. Olen kokeillut kaikenlaisia rasvoja, parhaimpia on nanoelin ja gatineau sarjojen voiteet- rauhoittaa ihoa. Arbutinia voi myös käyttää mutta minulla ei ollut mitään vaikutusta ja pieni purkki maksaa paljon. Nanoelin voide on hinta laatu suhteeltaan ok.
Kosmetologi on sanonut ettei couperoosaa voi poistaa sen punoitusta voi vain lieventää ja estää sen leviämistä.
Itselläni auttaa Grimasin Gamouflage-peiteväri (vihreä) sekä päälle saman sarjan meikkivoidetta. Ovat todella edullisia verrattuna esim. Joe Blascon tuotteisiin. Kosteusvoiteena käytän apteekista saatavaa Avenen voidetta, en muista tarkkaa nimeä, jotain kesä-juttua kuitenkin. Grimasin tuotteita voi tilata netistä osoitteesta www.meikkitaide.fi