Tänään ilma ei todellakaan ole kuin morsian. Sää on harmaa, synkkä ja pöpperöinen koko maassa.
Ilmatieteen laitoksen päivystävän meteorologin Eveliina Tuovisen mukaan lumisade jatkuu koko maassa huomiseen asti. Etelä-Suomessa lämpötila on nollan tuntumassa ja hieman plussan puolella eli taivaalta voi tulla sekä lunta, räntää että vettä.
- Sunnuntaina lumisateet väistyvät itään. Lunta voi sataa vielä Itä-Suomessa ja Kainuussa, mutta muualla on kohtuullisen poutaista, Tuovinen kertoo.
Ilmatieteen laitos varoittaa huonosta ajokelistä koko maassa. Uudellemaalla ja Kymenlaaksossa tuulen nopeus voi olla puuskissa 20 metriä sekunnissa.
Kurjan kelin takia maanteillä on tapahtunut useita onnettomuuksia. Esimerkiksi ennen puoltapäivää bussi luisteli sohjoisella tiellä kyljelleen ojaan Kiikoisissa Satakunnassa. Kaksi matkustajaa autettiin ulos kattoluukun kautta.
Sunnuntaina lämpötila on Etelä-Suomessa edelleen nollan tuntumassa. Maan keskiosista pohjoiseen on pientä pakkasta.
Helsingin edustalla puhaltanut tuuli sai lauantaina uutta puhtia. Se kuitenkin heikkenee yön aikana.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/lumipopperoa-luvassa-koko-paivan/art-1288434508222.html
Lumipöpperöä luvassa koko päivän
17
57
Vastaukset 17
Helsingissä ainakin sataa vettä ja tuulee vähän helvetisti. Täytyy vissiin pistää sadevaatteet päälle ja lähteä uhmaamaan myrskyä.
- rose18
nukutko koskaan?
- rose18
monte24 kirjoitti:
juu nukun :)
en huomannut..
nyt ulos pulkkamäkeen ja tuulettuu.. sitten päikkäreille.
kun näyttävästi on yö valvottu.
terveellinen elämän tapa kuitenkin pitää mielen tasaisena.. - rose18
rose18 kirjoitti:
en huomannut..
nyt ulos pulkkamäkeen ja tuulettuu.. sitten päikkäreille.
kun näyttävästi on yö valvottu.
terveellinen elämän tapa kuitenkin pitää mielen tasaisena..näyttävästi sade vaatteet päälle.
rose18 kirjoitti:
en huomannut..
nyt ulos pulkkamäkeen ja tuulettuu.. sitten päikkäreille.
kun näyttävästi on yö valvottu.
terveellinen elämän tapa kuitenkin pitää mielen tasaisena..ehkä miun pittäis ne päikkärit vetää ens
kossubatteri pitää hereillä- rose18
monte24 kirjoitti:
ehkä miun pittäis ne päikkärit vetää ens
kossubatteri pitää hereilläompa vaarallinen yhdistelmä.
sinä tarvit tosiaan naisen kaitsimaan tekojasi, että pysyt hengissä 8D rose18 kirjoitti:
ompa vaarallinen yhdistelmä.
sinä tarvit tosiaan naisen kaitsimaan tekojasi, että pysyt hengissä 8Den tartte, tartten ystäviä jotka uskoo kun sanon ei, kun ne tilaa miulle juomia.
monte24 kirjoitti:
en tartte, tartten ystäviä jotka uskoo kun sanon ei, kun ne tilaa miulle juomia.
Kun ei pysty rakastumaan, niin minkäs teet?
weawery kirjoitti:
Onko se jokin tunnelukko?
Rupesi niin naurattaa kun kuvittelin miltä tuntuisi olla humaltuneena rakakudesta, ja puolipsykoottisena ei näkisi kuin vaan sen oman kullan kuvaa silmissä.
weawery kirjoitti:
Rupesi niin naurattaa kun kuvittelin miltä tuntuisi olla humaltuneena rakakudesta, ja puolipsykoottisena ei näkisi kuin vaan sen oman kullan kuvaa silmissä.
"rakakude" ei pysty edes sitä sanaa kirjoittaa enään oikein.
weawery kirjoitti:
Onko se jokin tunnelukko?
päätin 1995 ku erottii avovaimon kanssa, et toista kertaa en anna tunteilleni valtaa
- rose18
monte24 kirjoitti:
päätin 1995 ku erottii avovaimon kanssa, et toista kertaa en anna tunteilleni valtaa
turhia lupauksia.
usko tai älä..
- puska
Siellä tosiaan on aika paha ajokeli, pakko ajella 50 kun tiellä ei meinaa hyytelössä päästä suoraan. Yksi farkku olikin pyöräyttänyt kerran ympäri tietä myöten ja oli perä syvällä ojassa, pakettiauto oli kaatunut kyljelleen pyörät tielle päin. Aura-autoa manasin, olisi kannattanut laskea höylä edes lähelle tienpintaa, vaan kun levitti vaan hyytelön pinnan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780- 72599
- 49590
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 65575
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522
