olemme yksi lapsinen, vastikää asunnon ostanut perhe. suhde kestänyt n.4 vuotta. Ainoa riidanaihe suhteessa miehen alkon käyttö ja sen tuoma vastuuttomuus esim. lapsen hoidossa. Hän saattaa ykskaks ilmoittaa tekstarilla olevansa ryyppäämässä vaikka oltais suunniteltu muuta tai olen töissä. Sen verran kuitenkin tajuu, et lapsen vahdin hommaa. Alkon käyttö ei jää "pariin", vaan mies vetää joka ikinen kerta överit. Joskus minua kohtaan väkivaltainen. Krapulassa pyytelee anteeksi, mutta kun en lepy saa raivarit. Samalla syyttelee minua juomisesta ja saattaa uhkailla itsensä vahingoittamisella. Arkena mies ei juo. Sen sijaan syylistää minua esim työstäni jota teen kolmessa vuorossa. Nyt siis olen aivan umpikujassa, Mitä ihmettä teen. En löydä tietä ulos.
jatkaa vai ei?
Netta86
2119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi, voi. Älä pilaa itsesi ja lapsesi elämää olemalla alkoholistin kanssa. Ei muuta kuin muuta pois lapsen kanssa ja aloittakaa uusi, raitis elämä.
Alussa on kärsimykset, lähtökohdan tunnut tietävän jo tarkkaan ja on hyvä,
kun et myönny turhiin lupauksiin..
Se on jokotai valinta, eikä kannata sitä huomista odottaa, että itsestään asia järjestyy.
Kerron omasta kokemuksesta ( olin tuona miehenä 35v sitten), ei siihen auttanut kauniit puheet, ei paikkakunnan tai työpaikan vaihto, jouduin ulkoruokintaan, eikä
laitumella oleminen ja maantien mittaaminen yli 10v, katkoineen ja laitoshoitoineen,
tuntuneet auttavan, kun toisissa ihmisissä ja olosuhteissa oli vika.
Vasta se auttoi, kun tunnustin sen ongelmaksi itselleni ja otin vastaan avun, jota
on kyllä saatavissa, ylpeys vaan tahtoo olla ongelmana, paljon meni poikia rinnalta..
Nyt olen ollut jo yli 20v raittiina ja yhteiskunnassa takaisin, tuo pieni poika joka
jäi äidilleen silloin, on perustanut perheen ja lapset on rakkaita minulle,,,
Onneksi ehdin olla vielä pojan tukena teini-iästä mieheksi tulemiseen ja
omalta osaltani auttamassa ammattiin, jossa hän tänäänkin on ja pärjää,,
eläkkeellä olen jo, vapaaehtisena pääsen joskus tukemaan kavereita, jotka haluavat raittiuden tielle, näyttää vaan olevan helpompaa hakea apua lääkkeistä ja huumeista, kuin myöntää alkoholiongelmansa..
Sinulla Netta on pallo nyt, ukko pitäisi saada tekemään valinta..
Otapa selvää, onko paikkakunnallasi Al-anon ryhmä, sieltä saisit vertaistukea..