Auto Ruotsista, mitä papereita tarvitsen?

Olen ostanut auton Ruotsista. Ostaja tuo auton ensi viikolla Helsinkiin. Olen tarkistanut että auto on katsastettu ja verot maksettu Ruotsissa. Menettely lienee se että myyjä tuo auton satamaan ja ruuvaa kilvet irti ja haen siirtoluvan. Ruotsissa lienee käytössä luovutustodistus joka täytetään niinkuin meillä täälläkin tehdään erillinen kauppakirja, näinkö menee?!
34868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yksityishenkilöiden kesken tehtävissä autokaupoissa voi käyttää Konsumentverket'in kauppakirjapohjaa jonka löydät tuolta:

http://www.bilar.konsumentverket.se/Documents/bilar/kopekontrakt_bilar.pdf

Saman organisaation sivuilta löytyy kaikkea muutakin mielenkiintoista mutta eipä niille taida sinun tapauksessa olla suurempaa tarvetta...

Myyjä palauttaa rekisteriotteen myyntiosan ja rekisterikilvet muistaakseni Vägverketille jolloin hänen verovelvollisuus ajoneuvoa kohtaan loppuu.

Äänestä

Muista ottaa siitä rekisteriotteen yläosasta kopio jos et saa mukaasi, siis se sininen osa missä näkyy omistajan nimi jne. Tärkeimpänä katsastuksen kannalta siinä se ensimmäinen käyttöönottopvm. Niin ei tartte sitten jälkeenpäin kysellä ja tilailla papereita.

Äänestä
  • Jos olet joskus asunut Ruotsissa ja saanut ruotsalaisen sos.turvatunnuksen, on asiointi vielä helpompaa: tee ruotsalainen kauppakirja, siirrä rahat verkossa myyjän tilille (autoliikkeissä on nettiyhteys), aja rekisteriote ym. liikkeen antamat paperit mukana satamaan ja Suomeen ruotsalaisilla rekkareilla. Suomessa sataman tullissa ostat autolle ajolupapaperit (sis. vakuutuksen). ja saat punaiset tarrarekkarit. Kotona irroitat ruotsalaiset (muovi)kyltit ja postitat ne autoliikkeelle/myyjälle takaisin. Kuulostaa helpolta ja on sitä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sami kirjoitti:

Olen ostanut auton Ruotsista. Ostaja tuo auton ensi viikolla Helsinkiin. Olen tarkistanut että auto on katsastettu ja verot maksettu Ruotsissa. Menettely lienee se että myyjä tuo auton satamaan ja ruuvaa kilvet irti ja haen siirtoluvan. Ruotsissa lienee käytössä luovutustodistus joka täytetään niinkuin meillä täälläkin tehdään erillinen kauppakirja, näinkö menee?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu