Minulla on kova hammaslääkäri pelko, Tahtoisin saada tietoja ja kokemuksia hammaslääkärissä rauhoittavan pillerin ottaneilta. Paljon kyseinen nappi maksaa, ja miten se toimii. Poistaako se kivun?
Tarvitsen kokemuksianne. Ystävällisin terveisin päivi
Rauhoittavan pillerin ottaminen hammaslääkärissä
9
14974
Vastaukset
- hyllepa
ittelläni ei ainakaan tominut koska tiesin kumminki missä oon! 2 kertaa oon käynyt nukutuksessa ja se on mun mielestä parasta hammashoitoa mitä voi saada jos vaan on älytön kammo hammaslääkäriin. hintaa en niile napeille tiedä mutta ei varmaan 5-10e oo kovin kaukaa haettu.
- .....
Rauhoittavat lääkkeet ovat reseptilääkkeitä, eli edellyttää lääkärikäyntiä saadakseen pillereitä. Esimerkiksi pienin Diapam pakkaus (5 mg 10 kpl) maksaa 9 € joten hinnaltaan lääke ei ole kallis mutta päälle tulee lääkärinpalkkio reseptin kirjoituksesta.
Rauhoittava lääke ei poista kipua, siihen on käytettävä tavallista särkylääkettä. Hammaslääkäri puuduttaa toimenpiteen ajaksi jos siihen on tarvetta jolloin ei tunne kipua. Puudutuksen voi pyytää jos hiukankin epäilee että voisi tulla kipua. Esimerkiksi olen joskus pyytänyt puudutuksen koko leuan perusteelliseen hammaskiven poistoon, vastaavasti paikkauksia on tehty ilmankin puudutusta.- -Damdidam
Daa...hammaslääkäri on lääkäri. Kyllä minulle annettiin diapam ennen kirurgista viisaudenhampaan poistoa. Enkä edes pyytänyt lääkettä.
- oikea lekuri
-Damdidam kirjoitti:
Daa...hammaslääkäri on lääkäri. Kyllä minulle annettiin diapam ennen kirurgista viisaudenhampaan poistoa. Enkä edes pyytänyt lääkettä.
Eihän hammaslääkäri ole oikea lääkäri?
- .Ppppppp
oikea lekuri kirjoitti:
Eihän hammaslääkäri ole oikea lääkäri?
Kyllä on. Ja on jopa reseptin kirjoitusoikeus. Kuin myös eläinlääkäreillä.
- shg
oikea lekuri kirjoitti:
Eihän hammaslääkäri ole oikea lääkäri?
Siis mitäh? Millä perusteella hammaslääkäri ei muka olisi oikea lääkäri siinä missä muutkin lääkärit?
- Anonyymi
oikea lekuri kirjoitti:
Eihän hammaslääkäri ole oikea lääkäri?
Kyllähän ne vaan on lääkäreitä, niiden pitää tietää miten suun terveys vaikuttaa ja on yhteydessä koko kroppaan. Esilääkityksen saa kun pyytää, saattaja pitää olla mukana. Kaveri sai 2kpl dormicum tabletteja, oli aivan pihalla koko päivän. Joten ei voi jättää yksin.
- jozzucca
Esilääke vähentää ahdistusta ja pelkoa, jolloin pelkäävän potilaan on helpompi tulla hammaslääkäriin ja istua hammaslääkärin penkkiin. Lääke siis rauhoittaa, sen ei ole tarkoituskaa viedä muistia eli potilas hallitsee itsensä täysin (tietää siis, että on hammaslääkärissä, voi puhua, ilmaista omat mielipiteensä ym.). Esilääke voi kyllä alkaa nukuttamaan, mutta se ei ole siis mikään "nukutuslääke", potilas siis voi nukahtaa penkkiin, mutta se ei ole lääkkeen tarkoitus. Kipu poistetan puudutuksella. Jos pelkää puudutuspiikkiä, esilääke auittaa vähentämään puudutukseen liittyvää pelkoa. Joskus kyllä muistikin voi jälkikäteen "pätkiä" esilääkkeen vuoksi, mutta näin ei käy läheskään kaikilla.
Saattaja tarvitaan mukaan sen vuoksi, että esilääke voi tehdä niin tokkuraiseksi, että autolla ajo ( ja miksei pyöräiulyksin) on kielletty.
Esilääkkeen vaikutus riippuu annettavasta lääkeaineesta, mutta myös potilaan ominaisuuksista. Joku voi rentoutuneena nukahtaa penkkiin, toinen kikattelee kuin pikkulapsi ja kolmas voi olla muuten normaali, mutta ahdistus ja pelko lievenee sen verran, että he pystyvät saapumaan hammaslääkärin vastaaotolle... - Anonyymi
Ite pelkäsin jo lapsena hammaslääkäriä ylikaiken tai ainakin sitä puudutusta. Menin siis varmaan 15vuotta ilman puudutsta hammaslääkärissä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881607
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151501- 981400
- 1191325
- 691270
- 1161160
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2601010- 69981
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18955- 37937