K Pour Karite

Haluaisin kuulla kokemuksia hiusvärisarjasta K Pour Karite. Kyseisissä hiusväreissä ei ole hennaa. Kerro millä värillä värjäsit ja minkä väriset hiuksesi olivat alun perin. Entä miten kauan hiusväri pysyi hiuksissasi?

Väriä myydään mm. täällä:
http://www.ekolo.fi/merkki/k-pour-karité/126/
6542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

laitetaanko sitä kampaamoissa? esim. Helsingin ekokampaamot?

Äänestä

Kiinnostaisi ammattilaisena käyttää kasvipohjaisia- ja ekologisiavärejä. Kysyjiä on koko ajan enemmän. Ongelmia on vain muutamia.

Jos vaikutusaika on jopa 3 tuntia? Kellä on aikaa ja varaa istua kampaajalla 4 h (40 €/h) tuotteet = 185 € värjäys? Siis valmistajan ja tuoteselosteen pohjalta kevytväri, joka huuhtoutuu pois!

Perus viemäröinti pitäisi miettiä uusiksi, koska kasvivärit tukkivat pesupaikanputkiston nopeasti.

Aloittajalle voisin vastata että huokoinen hius (käsitelty, luonnonkihara jne.) ottaa vastaan paljon väripikmenttejä, mutta myös haalistuu helpommin. Luonnostaan "terve", kiiltävä, sileä, lasimainen hius ei välttämättä edes värjäänny kyseisellä tuotteella. Mitä vaaleampi hius, voimakkaampi lopputulos.

Koska kokemusta väristä ei ole ja muutamalla lauseella ei pysty tiivistämään tietoutta ainesosista eri hiuslaatuihin, jäämme odottamaan todellisia kokemuksia!

Äänestä

istun juuri toista kertaa k pour karite väri hiuksissa. Hiukseni ovat ne maantienruskeat, olen aikoinaan kampaamoväreistä käyttänyt sävyä 6 eli muistaakseni tummanvaalea. karitessa valitsemani sävy on 4, eka kerralla meni ainakin tummemmaksi kuin kampaamovärien 6, mutta olin tyytyväinen.
Sävy lähti erittäin tasaisesti toisin kuin normivärit, jotka varmasti tarttuvat pysyvästi, vaikka ns. kevytvärejä olisivatkin. kesto oli lyhyempi, en todellakaan muista, kuinka pitkään. Väriä suositeltiin laittamaan muutaman viikon päästä toinen kerta juuri pysyvyyden parantamiseksi, mutta jäi minulta tuolloin tekemättä ja nyt noin puoli vuotta myöhemmin pistän toista satsia:) Jos nyt edelleen tykkään sävystä, laittanen kuukauden päästä uusiksi.
Viimeksi tukassa oli latvassa ikivanhoja normivärin jäämiä ja se osuus meni hiukan erin sävyiseksi kuin muu hius, osin siksi en uusintavärjäystä tuolloin tehnyt. Ei isosti poikennut, mutta hieman ja nimenomaan punersi aavistuksen. Auringossa eron huomasi selkeimmin. Vaikutusaika oli eka kerralla 1,5h ja nyt pitänen hieman pidempään. Aine on liki tuoksuton ja minusta helppokäyttöinen. Samanlaista huikeaa kiiltoa tällä ei tullut kuten normiväreillä, mutta sepä ei minusta yksinomaan kaunis tulos ole. Tukka oli käsittelyn jälkeen myös jotenkin nahkea kun tavallisilla sellainen liukas ja pehmeä.
ja turvallisuuden takia päädyin näihin hennattomiin luomuväreihin.

Äänestä

Testasin eilen sävyä 7 medium blonde, oikea hiusvärini on vaalea ja hiukseni aika pitkät, sävytetty kampajalla viimeisestä kerrasta on n. 4kk. No lopputulos: punertava eli ei todellakaan vaalea ja mikä pahinta takahiukseni niskasta alaspäin todella sinertävät! En ymmärrä mistä tämä sininen sävy johtuu? Eli ei todellakaan onnistunut lopputulos. Nyt vain pähkäilen mitä tehdä, jotta saisi ainakin tuon sinisen värin pois. Uudelleen värjäys, värin poisto, syväpuhdistava shampoo? Ja kun en taas haluaisi myrkkyjä laitta päähäni. :(

Äänestä

värjäsin entuudesta vaaleita hiuksiani blond7 tai 8 en muista nyt kumpi oli, mutta lopputulos ei ollut järisyttävä. Se vain hieman sävytti, eli nämähän vaaleat värit eivät ole entuudestaan vaaleille hiuksille tarkoitettuja värjäysvärejä vaan sävytysvärejä.

Äänestä

laitoin juuri karite hiusvärin numero 8.luonnonvaaleeseen hiukseen,ja tuli punaruskea.ei ollut entistä väriä,ja lisäksi ole pitkään käyttänyt sarjan muita tuotteita. jo koko mömmö oli väriltään orassia, oliko väärät aineet tuupissa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tukka kuntoon kirjoitti:

Haluaisin kuulla kokemuksia hiusvärisarjasta K Pour Karite. Kyseisissä hiusväreissä ei ole hennaa. Kerro millä värillä värjäsit ja minkä väriset hiuksesi olivat alun perin. Entä miten kauan hiusväri pysyi hiuksissasi?

Väriä myydään mm. täällä:
http://www.ekolo.fi/merkki/k-pour-karité/126/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu