Täällä on puhuttu, että lohkolämmittimen pitäminen päällä liian kauan aiheuttaisi jopa kannen halkeamista, kun kylmä neste startatessa ykskaks syöksähtääkin lämmitettyyn lohkoon. Mutta miten on letkulämmittimen kanssa? Onko vaaraa, jos unohtuu kierrättämään nestettä vaikka kahdeksi vuorokaudeksi?
Vastaukset 6
- lämpö laajentaa
Ei ole merkitystä millä tavalla pistemäinen lämpörasitus moottorille aiheutetaan. Tärkeintä on antaa lämmön tasoittua lohkon ja kannen ympärille. Tarkoittaa käytännössä sitä, että lämmittäminen lopetetaan riittävän aikaisin ennen käynnistämistä.
Hyvä nyrkkisääntö on, että yhtä pitkä jäähdytys- ja lämmittämisaika. Eli jos lämmittää kaksi tuntia, niin lämmitys pois vähintään kaksi tuntia ennen moottorin käynnistämistä.- söpö teinikundi
jösses mitä tuubaa
- Just joo
"Hyvä nyrkkisääntö on, että yhtä pitkä jäähdytys- ja lämmittämisaika. Eli jos lämmittää kaksi tuntia, niin lämmitys pois vähintään kaksi tuntia ennen moottorin käynnistämistä. "
Jos lämmittää kaksi vuotta, kannattaa startata vasta kahden vuoden päästä siitä, kun irrottaa johdon?
Tuleeko letkulämmittimellä pistemäistä lämpörasitusta?
Ei siitä lämmityksestä mitään haittaa oo
- defa gt
Lukuisia kertoja olen kovilla pakkasilla antanut koneen käydä tyhjäkäyntiä niinkin, että lohkolämmittimessä on edelleen virta päällä. Lämpiää vaan nopeammin.
Kesti ainakin 13 talvea eli sen ajan, minkä auto meillä oli. Sen sijaan lämppärikaapelin päät tuli väljäksi runsaasta käytöstä, että se piti joskus uusia.
Korkeintaan kädenlämpöiseksi saat moottorin tai osan siitä kummalla tahansa lämmittimellä. Taatusti ei mikään paikka halkea sen takia kun moottorin käÿnnistät. Ja toisekseen vesipumppuhan kierrättää vettä vain moottorissa ja lämmityslaitteessa heti käynnistyksen alussa, joten se mahdollinen kylmä mälli on hyvin pieni.
Paljon pahempi on tilanne ajon aikana kovilla pakkasilla. Se jäähdyttimestä moottorille tuleva vesi on todella kylmää. Siinä joku kohta moottorissa pysyy hyvin kylmänä. Viimasuoja todennäköisesti olisi hyvinkin terveellinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082072
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491237Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1851130- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 71803
- 100792
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.348695- 33685