"Toronton eläintarhan homopingviinit ovat nyt virallisesti eronneet.
Kahta Afrikanpingviiniä, Buddya ja Pedroa ei voi enää kutsua pariskunnaksi, sillä Buddy on löytänyt naaraspuolisen kiinnostuksen kohteen.
Pingviinit hankittiin Toronton eläintarhaan lisääntymistarkoituksessa - Afrikanpingviinit, kun ovat harvinaisia. Asiat saivat kuitenkin odottamattoman käänteen, kun kaksi koirasta olivatkin kiinnostuneet vain toisistaan. Marraskuussa eläintarha ilmoittikin erottavansa Buddyn ja Pedron, jotta nämä pääsisivät lisääntymispuuhiin.
Buddya lykästi, mutta Pedro ei ole vielä löytänyt kumppania itselleen - kovista yrityksistä huolimatta. Pedro on jahdannut Thandiwey-nimistä naarasta jo useita viikkoa, mutta toistaiseksi tuloksetta.
Toronton eläintarhan kuraattori Tom Mason muistuttaa, ettei Pedron ja Buddyn suhteessa ollut mitään seksuaalista, vaikka nämä käyttäytyivätkin kuin pariskunnat. Ne muun muassa nukkuivat käpertyneenä toistensa kainaloihin.
Mason on lupaillut, että Buddy ja Pedro saavat palata yhteen taas keväällä - saavat ne jälkikasvua tai eivät.
BBC:n uutisesta kertoi ensin Suomessa Helsingin Sanomat."
http://www.iltalehti.fi/hullumaailma/2011121314939963_hu.shtml?ref=kn
sorry baddy, mut en voinut vastustaa ja olla pstämättä tätä ilouutista tänne :)
Homopingviineille ero - Buddy löysi naaraan!
2
<50
Vastaukset
- Niin, buddy
vaihtoi myös lajia - nyt se on liskojen perään...
Buddy on nyt sitten virallisesti Bi ja Pedron vielä toistaiseksi ihan arkisesti h omo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173113Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1261948Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101142Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880
