Mies petti!?

Ollaan asuttu poikaystäväni kanssa vähän yli 2kk yhdessä ja seurusteltu yli 8kk. En tiedä mitä teen tämän asian kanssa, kun sain pari päivää sitten tietää, että poikaystäväni on pettänyt minua nuoren tytön kanssa. Mies kertoi itse asiasta minulle. Sanoi katuvansa asiaa ja ettei halua menettää minua, kun tajusi meidän muutettua yhteen,että haluaa oikeasti olla mun kanssa. Se pettäminen tapahtui jo ennen meidän muutettua yhteen. Kovasti vannoo,ettei tee sitä enää toiste ja että tästä lähtien kertoo kaiken viestinsä, minne on menossa ja kenen kanssa. No niin se on tehnyt, mutta en tiedä kauanko se jatkuu ja miten voin enää koskaan kunnolla luottaa häneen. Epäilin häntä jo jonkin aikaa, kun muuttui mietteliääksi. Enkä haluaisi erota siitä miehestä ja ylipäätään en osaa olla vihainen kunnolla, vaikka pitäisi.

Asiallisia vastauksia kiitos!
14719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Joo-oh. Ite oon vaan sitä mieltä henk koht., että kun toinen pettää, niin siitä suhteestä häipyy se "pyhyys". Eli varmasti voitki antaa anteeksi miehellesi, jos kerta todella katuu tekoaan. Mutta koskaan sä et tule unohtamaan sitä asiaa ja vain SÄ osaat ottaa ite kantaa tuohon, että annatko asian olla vai ei. Vaikka on varmasti näitäkin pettäjiä, jotka eivät uusi tekoaan( tosin ei montaa), niin itselle ainakin kertakin on liikaa, koska en haluaisi elää elämääni siten, että miettii aina toisen uskollisuutta.

Joten jätä se mies suosista, mikäli tiedät varmasti, että et voi antaa suhteelle sitä samaa 100%, mikä ennen pettämistä oli.

Äänestä

Sinähän sen päätöksen teet katsotko tollasta ääliöö vai arvostatko itseäs se verran et etsit paremman miehen, joka ei petä.Luottamus harvemmin palaa ja aina saat miettiä missä ääliö luuraa! kamat pihalle niinku ois jo!

Äänestä

Aina sama selitys et ei tee sitä uudestaan. ihan varmasti tekee jos saa tilaisuuden koska jos annat anteeksi niin luulee et antaa seuraavankin pettämisen anteeksi. Naiset on niin helppo puhuu ympäri ja uskotella et sitä muka kadutaa.

Äänestä

En anna seuraavaa anteeksi. Sanoin suoraa, jos toisen kerran niin tapahtuu niin se on lopullisesti ohi! Se on miehen ongelma, jos senkin mahdollisuuden haluaa pilata. En sen jälkeen sitä enää katsele!

Äänestä

Eli olet päättänyt jo antaa anteeksi. Jos pystyt siihen, mikäs siinä, minä en pystyisi. Se olisi itsensä huijaamista (niin vain kadutti kuin toista tökki- i dont think so) Tekee sen uudelleen, lähdetkö nyt vai seuraavalla kerralla? Seuraavalla kerralla voi kaduttaa että tuhlasit aikaasi häneen. . mieti tarkkaan. Jotku antavat anteeksi, mutta se vaatii jo pariterapian rinnalle.

Äänestä

Itse olen henkilökohtaisesti sitä mieltä, että ei pitäisi antaa anteeksi.. jos jo pettää noin alussa parisuhteessa ja on tavallaan "kyllästynyt" omaan naiseensa noin pian että on hakenut muuta seuraa niin entäpä site vaikka 5 vuoden tai vaikka parinkin vuoden päästä? yleensä ensimmäinen ja vielä toinenkin vuosi ollaan niin rakastuneita ja toisissa kiinni, ettei ajatella edes muita. en usko "en tee enää koskaan" -teoriaan. toki voit kokeilla anteeksi antoa :) mutta muistuukohan asia mieleesi joka riidan aikana? minua ei ole petetty, joten en osaa samaistua tuntemuksiisi. :/ kannattaa miettiä rauhassa ja ajan kanssa.. onko valmis unohtamaan ja jättämään asian taakse :)

Äänestä

Ensin muutti yhteen ja sitten vasta tajusi että haluaa olla kanssasi?

Kumpi teistä hyötyi yhteenmuuttamisesta niin paljon, että kannatti sännätä saman katon alle ennen kuin oli edes rakkautta saati sitoutumista yhteiseen tulevaisuuteen? Kummalle olisi vaivalloisempaa muuttaa erilleen ja siksi houkuttelevampi vaihtoehto olisi jatkaa yhdessä vaikka välissä olisi jo nyt pettämistä ja valehtelemista?

Äänestä

No se on muuttanut tapojansa tapahtuneen jälkeen ja kysyi mua sen kaverin kanssa pelaamaan biljardia. On kertonut myös kaiken viestinsä ja kelle on puhunut ja että saan katsoa sen kännykästä viestejä, jos haluan ja on enemmän viettänyt mun kanssa aikaa, kun yleensä. Mutta jos toiste näin käy niin en sen jälkeen todellakaan enää anteeksi anna,koska en ala sitten enää kärsimään sen ongelmista. Mutta eletäään päivä kerrallaan ja katsoo nyt mitä tapahtuu.

Äänestä

kuulostat nuorelta. En tuhlaisi aikaa pettäjään tuon ikäisenä. Pettänyt sinua alle puolessa vuodessa. Kiusaat vain itseäsi lukemalla viestejä. Se ei ole luottamista, eikä oikeaan parisuhteeseen kuulu toisen kyttäys, vaikka tuntisit hänen ansaitsevan sen. Loppujen lopuksi se rikkoo suhteenne ja joka kerta, kun luet hänen viestinsä tai hän oma alotteisesti lukee sinulle, niin sinä tulet muistamaan miksi hän tekee niin.

Äänestä

No kylläpähän on kyynisiä viestejä. No joo Itsekin olen täysin pettämistä vastaan ja se olisi jo yhdestä pettämisestä lopullisesti ohi, niin paljon arvostan parisuhteessa täyttä rehellisyyttä ja sitoutumista.

Mutta kuitenkin, sinä olet päättänyt antaa anteeksi, kyllä jotkut pystyvät antamaan anteeksikin ja sitä päätöstä on kunnioitettava, se on taistelutahtoa parisuhteen pelastamiseksi, liian monilta se taistelutahto puuttuu (pettämistilanteessa minultakin) ja suhteista erotaan ja hypitään suhteesta toiseen. Aivan yhtälailla on kunnioitettava niitä monia, jotka ei siihen anteeksiantoon vaan pysty, ei vaikka yritystä riittäisi. Moraali ei vain anna periksi eikä se mörkö häviäisi mielestä ikinä. Huono alku kestävälle suhteelle.

Tokihan tuollainen hairahdus kertoo paljon ihmisestä, kun hairahtelee menemään milloin tuntee olonsa hieman epävarmaksi, eikä koskaan tiedä milloin iskee jälleen kova houkutus jota vastaan taistella, suuri ala- ja yläpään taistelu. Jokainen kuitenkin loppupelissä päättää itse antaako eläimellisen himon viedä vai toimiiko kunniallisesti ajattelemalla muutakin kuin omaa itseään ja hetken jännää nautintoa.

Hyvä että mies katuu. Onnea sinulle pohtiessasi mitä teet elämälläsi. Ei kannata suhteessa ainakaan vähään aikaan kiirehtiä mitään, olla vaan. Kyllähän sinun nyt pitää asia kunnolla käsitellä itseksesi. Jos tuntuu pahalta, niin paras olisi jos menisitte parisuhdeneuvojalle tmv. Hiljalleen eteenpäin nyt kuitenkin. Järki ja tunteet ovat varmasti aikamoisissa kuohuissa.

Äänestä

Mies ehdotti parisuhdeterapiaa ja se voisi olla kyllä hyvä vaihtoehto, jos saataisiin tämä vielä toimimaan.. mutta päivä kerrallaan.

Äänestä
  • Ei se terapiaa tarvi, kusipäisyys ei ole sairaus vaan ominaisuus. Tarvii potkun kankkuun. Ja sä tarvit hyvän ja ihanan miehen. Menkööt keskenään terapiaan, mut sun ei sinne tarvitse mennä.

    Äänestä

Pettämisestä en todellakaan olisi halunnut kuulla ja toivoisin vain, että heräisin ja se olisi vain pahaa unta mutta,kun ei ole! Olen kyllä aika sekaisin koko tapahtuneesta ja mielialat vaihtelee aika paljon.

Äänestä

Kolme sanaa jota täällä viljellään: Jätä se sika! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen... kirjoitti:

Ollaan asuttu poikaystäväni kanssa vähän yli 2kk yhdessä ja seurusteltu yli 8kk. En tiedä mitä teen tämän asian kanssa, kun sain pari päivää sitten tietää, että poikaystäväni on pettänyt minua nuoren tytön kanssa. Mies kertoi itse asiasta minulle. Sanoi katuvansa asiaa ja ettei halua menettää minua, kun tajusi meidän muutettua yhteen,että haluaa oikeasti olla mun kanssa. Se pettäminen tapahtui jo ennen meidän muutettua yhteen. Kovasti vannoo,ettei tee sitä enää toiste ja että tästä lähtien kertoo kaiken viestinsä, minne on menossa ja kenen kanssa. No niin se on tehnyt, mutta en tiedä kauanko se jatkuu ja miten voin enää koskaan kunnolla luottaa häneen. Epäilin häntä jo jonkin aikaa, kun muuttui mietteliääksi. Enkä haluaisi erota siitä miehestä ja ylipäätään en osaa olla vihainen kunnolla, vaikka pitäisi.

Asiallisia vastauksia kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu