Autokaupan tilanteesta kirjoittaa uutistoimisto Bloomberg.
VW Groupin pakassa on kuitenkin kaksi huonoa korttia: Skoda ja Seat. Seatin myynti sakkasi lähes 16 ja Skodan lähes 7 prosenttia. Suomessa vahvassa nousukiidossa oleva Skoda ei siis kiinnosta samalla tavalla koko Euroopassa.
VW Groupin merkeistä eniten ostajia kiinnostavat nyt Volkswagen ja Audi. Volkswagenin myynti kasvoi peräti 13 prosenttia. Audikin pääsi lähelle kymmentä.
On maamme köyhä ...
4
84
Vastaukset
Tekisivät parempia autoja. Vaan kun eivät tee, niin syyttäkööt itseään.
Miten kävi Amerikan autoteollisuudelle? Kun sitkeästi tekivät vain niitä dinosauruksiaan, paremmat valtasivat markkinat. Samoin tulee käymään nykyisille dinosurusten rakentajille aikanaan. Ja niin on hyvä; tapahtuisi se muutos vaan nopeammin.- kyllä kansa tietää..
Jos Skoda on Suomessa suosituin auto, niin eihän se voi olla huono!
Itä-Saksan suosituin auto oli Wartburg, eikä sekään ollut huono auto - siellä! - niin, mutta
Itä-Saksasa vain rikkaimmat pystyivät ostamaan Wartburgin, se oli premium.
Suomessa köyhimmät pystyvät ostamaan vain Skodan - ei köyhyys ole ilo! - köyhä duunari
tavallinen palkansaaja ei kykene suomessa ostamaan edes skodaa uutena, uusien autojen ostajat on jotain Parempaa Väkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574224Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti732002Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891- 1181789
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181788Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551075