Kortti pois teineiltä

dinosaurus

Ajokortit saamisen ikäraja pitäisi nostaa 25 vuoden paikkeille. Nuorilla ei vielä harkintakyky ja vastuullisuus riitä liikenteeseen.

Nuori seinäjokinen 18-vuotias nainen kaahasi korttinsa kuivumaan lauantaina kello 2.35 valtatiellä 19 Seinäjoella. Poliisi mittasi naisen nopeudeksi 130 kilometria tunnissa. Alueella on 80 km/h nopeusrajoitus

18-vuotias laitilalaismies kuoli ulosajossa Laitilassa torstai-iltana. Hän menetti vuosimallia 1987 olleen autonsa hallinnan kello 20.30 Salontiellä, joka kaartuu turmapaikalla loivasti vasempaan.

18-vuotias kauhajokelaisnainen loukkaantui risteyskolarissa Kauhajoella lauantai-iltapäivänä.50-vuotias kauhajokelaisnainen oli ajanut henkilöautolla Kenttätietä pitkin Aronkylään päin. Kun nainen tuli Kenttätien ja Pohjoisen Yhdystien risteyksen, hän ei ollut huomannut oikealta tulevaa henkilöautoa ja törmäsi siihen. Kyseisessä risteyksessä on kärkikolmio-liikennemerkki.

Seinäjoelta kotoisin oleva 18-vuotias mies kuoli liikenneonnettomuudessa lauantaina illansuussa Seinäjoella.
Paikkakuntalainen keski-ikäinen mies ajoi kuorma-autoa ja häntä vastaan tuli henkilöauto heittelehtien sohjoisella tiellä. Kuorma-autoilijan väistöyrityksistä huolimatta henkilöauton vasen etukulma osui kuorma-auton etukulmaan.

13

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherkommari

      Uskon että keski-ikäisetkin osaavat kaahata. Turha nuoria on syyllistää.

      Osa voi olla onnettomuuksia, mutta osa johtuu siitä että ajetaan rallia yleisillä teillä, eli tahallista riskinottoa. "Maailman nopein kansa" aiheuttaa paineita ajaa kuin Neste Oil rallyssa ajetaan.

      • sinikokoomuslainen

        ole vaikka homekommari mutta jos ei ole älliä päässä niin ei ole, teineillä sitä ei ole että turha siinä mielessä puolustella.


      • BMW 320da -09
        sinikokoomuslainen kirjoitti:

        ole vaikka homekommari mutta jos ei ole älliä päässä niin ei ole, teineillä sitä ei ole että turha siinä mielessä puolustella.

        Viherkommari puhuu asiaa! Totta,jotkut nuoret ajaa holtittomasti ja selviävät tuurilla mutta näin ei toimi kaikki nuoret.Kuten ei kaikki keski-ikäisetkään.Ne taas luulevat olevansa maailman parhaimpia kuskeja koska ovat selviytyneet ratin takana viimeiset 25 vuotta.Ja sitten painetaan menemään rekasta ohi ja hups! ,ei riittänytkään ohitus tila ja sitten löydetään ittensä ojasta katollaan.Se että se onnistuu
        20 000 kerrtaa ei sano sitä että 20 001 kerta onnistuu.

        Ja tän tekstin kohdalla voi laskea myös miinukset plussiksi koska jota kuta vanhaa kutaletta on alkanut sapettaa tälläisen 26v kaverin lätinät.


    • mies 26

      Samaa mieltä aloittajan kanssa kyllä kortti ikä pitäisi nostaa ainakin 25 ikävuoteen. Kun nyt itsekin muistelen kun olin 18 niin oli ajatusmaailma erilainen eikä paljoa tullut liikennesäännöistä välitettyä ja tuli kiihdyteltyä muiden kanssa, mutta nyt kun sitä ajattelee niin tuntuu niin lapselliselta vaikka tehoa kyllä riittäisi nykyisessä autossa kiihdyttelyyn. 265hv 360nm.

    • tietäjä92

      Kortti tulisi kaiketi poistaa myös keski-ikäisiltä miehiltä, etteivät vaan sitä kauan kaipaamaansa tehokasta urheiluautoa tai moottoripyörää pääsisi koskaan ajamaan!

    • liikaakuoleenuoria

      Ei tosiaan pidä yleistää, mutta tottahan se on, että turhan monella teini-ikäisellä ei ole tarpeeksi älyä päässä auton hallitsemiseen. Huomaahan sen jo mopoilla ajavista 15-vuotiaistakin.

      Miksei vaikka jo autokoulussa pidettäisi yksi sellainen tunti, että mennään johonkin hiljaiselle tielle tai ihan varta vasten tehdylle mutkaiselle radalle ja sanottaisiin, että anna mennä niin kovaa kuin sielu sietää. Tulisipahan sekin kokeiltua ja huomattua, että ei se niin kivaa ja helppoa olekaan, varsinkaan siinä vaiheessa kun yllättäen tulee mutka vastaan.

      • sitroen

        Ja sinäkö sen maksat?


    • pojankolttiaine

      terske! minä olen taas osittain samaa mieltä oon nyt ajanu työkseni isoa kuorma-autoa puolisen vuotta ,mutta liikenteessä tulee virheitä aina muttta olen kyllä huomannut keski-ikäiset miehet luukuttaa audillaan tai bemarillaan ihan perseessä kiinni ja jotkut eivät päästä ohitse ,ja vilkkuja ei käytetä se on niin perkeleen ärsyttävää. kaistaa kun vaihdetaan vilkkua vilautetaan kerran kun auto on jo yli puolet yli kaista viivan. en nyt tarkoita että aina on näin automerkillä mutta tuli vaan mieleen nuorilla ja vanhoilla samat onkelmat. itse en liikenteessä lähde leikkiin mukaan ,ajelen paljon muutenkin kun työ aikana. malttia liikenteessä !

      • Äidinkieli 8+

        Vaan kirjoittamaan et sitten siellä peruskoulussa oppinutkaan?
        Kun piirtelit niitä kirkkoveneen kuvia kaiket tunnit?


      • BMW 320da -09

        Pitää muuten paikaansa.Faija panoi aina menemään heti rekasta ohi kuin mahdollista ja vilkkua "ei osannut" käyttää.Keskii-ikäisten ongelma on se että on tottunut jo 25 vuoden aikana että osaa kaiken niin hyvin ettei enään jaksa kiinostaa tehä tollaisia juttuja kuin vilkun näyttäminen.Se on vähän sellasta,"kyllä mä osaan"välinpitämättömyyttä.


    • pojankolttiaine

      en minä kirjoittamisesta tiedä ,mutta ei täällä siitä ollutkaan kyse vaan nuorten liikennekäyttäytymisestä

      • Kovinpa olisi

        Hankalaa työssäkäynti ym. nuorilla jos kortin saisi vasta 25-vuotiaana.
        Useista vanhana kortin ajaneista ei koskaan tule hyvää kuljettajaa.
        Nuorena asiat menee helpommin "selkäytimeen".


    • VLP

      Mitäs nuoret sitten tekisivät siihen 25v asti vapaa-aikanaan kun ei autolla saa liikkua, nyt siinä autossa on kuitenkin yksi selväpäinenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe