KAUAN ON KÄRSITTY VILUA JA NÄLKÄÄ!

12

108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • otapullaa

        Minkä ikäinen sinä olet?


      • monte24.
        otapullaa kirjoitti:

        Minkä ikäinen sinä olet?

        mie oon 59 v.


    • zisel.

      niin käy teille työnvieruksija-eläteille. ihan oikein teille

      • Kolme huippukirurgia juttelivat saavutuksistaan. Saksalainen kertoi, miten potilas oli mennyt oksasilppurin läpi, ja ainoa ehjä osa oli pikkusormi. Hän sai rakenneltua pikkusormeen koko käden ja lopuksi vartalon ja mies pääsi takaisin työelämään. Hänestä tuli niin kova työmies, että firmasta irtisanottiin viisi työntekijää koska tämä teki viiden miehen työt.
        Amerikkalainen kertoi miten mies oli pudonnut ydinreaktoriin, eikä hänestä jäänyt jäljelle kuin hiukset. Kirurgi sai tehtyä hiuksien alle pään ja vielä vartalonkin, ja uhri pääsi takaisin työelämään. Hänestä tuli niin kova työmies, että voimalasta irtisanottiin viisikymmentä huoltomiestä koska tämä yksi teki niiden kaikkien työt.
        Suomalaiskirurgi kertoi aamulla puiston läpi töihin mennessään haistaneensa voimakkaan pierun hajun. Hän otti taskustaan muovipussin ja kahmaisi pierun pussiin. Työmaalle päästyään hän asetteli pussin leikkauspöydälle, ja teki persereijän. Hän työnsi pierun persereikään ja rakensi ympärille pakarat ja pikkuhiljaa koko vartalon. Hän nimesi miehen Jyrki Kataiseksi. Tämä uusi kaveri oli niin kova tekijä, että koko Suomi jäi työttömäksi.


    • rose18

      toivotaan ettei enään..

      • ukkosi

        enää, rose. ei enään. etkö ole yhtään äikäntuntia istunut?


      • akkasi
        ukkosi kirjoitti:

        enää, rose. ei enään. etkö ole yhtään äikäntuntia istunut?

        mene renttu nukkumaan!


      • rose18
        ukkosi kirjoitti:

        enää, rose. ei enään. etkö ole yhtään äikäntuntia istunut?

        olen joitakin mutta ylä asteella jäi liiankin paljon istumatta,poissa oloen takia..
        opettaja ei oisi saanut päästää minua läpi, niin hän itsekkin sanoi mutta uskoi etten kuitenkaan loppuun kävisi kun tunsi, hän ehkä sääli minua
        olin vielä erityiskoulussa lievän dysfasian takia..
        kiltti tyttöhän olin ja aikas oikeuden mukainen mutta vähät välitin itsestäni tai tulevaisuudestani.
        varsinkin sen jälkeen kun oli sijaisope 8 luokalla, ja vaati täydellisyyttä minulta kuvitteli että minulla oisi valtaa meidän luokkalaisiin varsinkin kun ei se osannut työtään ja en ollut halukas puhuun hänen puolestaan, juuri sen vuoksi jouduin kärsimään epätäydellisyydestäni..

        kun en ollut ajoissa jouduin jäämään ulkopuolelle ja en saanut osallistua esim.
        keilailuu tai mihinkään virikkeisiin kun en suotunut häntä tukemaan kun en kokenut häntä hyväksi ja reiluksi.
        jolloin poissa oloja oli siltä ajalta varmaan reilusti.
        ja hoisin siskoni lapsia paljon..


      • rose18
        ukkosi kirjoitti:

        enää, rose. ei enään. etkö ole yhtään äikäntuntia istunut?

        ehkä varmaan sen takia olenkin täällä miesten keskustelu palstalla paljon ollut koska koen paljon tausta tukea, jota minulla ei ole ollut että kiitoksia kaikille myötätuntoisille 8D
        jossakin on hyvä itseään vähän varisuttaa että pystyy elämään..


    • Historian siipien havinaa kahdestakin syystä. Ensinnäkin biisi ja toisekseen aika, jolloin sitä yhtenään kuuli. Yksi hyvä opiskelukaverini soitti sitä joka helvetin bileissä. Rasvatukkarokkari, joka ei muuten ollut erityisen isänmaallinen, mutta tuota piti aina huudattaa, kun keskenkäynyt kotiviinisammio veteli viimeisiään.

    • eläk. vm.1928

      Ei tältä maalta ja kirkolta enää voi muuta odottaa kuin "tule armas miekka ja lyö tätä maata, taivuta se jälleen polvilleen, kuten se oli vuonna 1945 sotien lopussa". Ei enää ylpeyttä eikä uhoa omasta voimastaan. Kaikki uhrautuivat jokaisen puolesta. Se kellä oli rahaa, antoi sitä sille, jolla sitä ei ollut ja se jolla sitä ei ollut ei laiskotellut lapionsa varressa, vaan ahersi. Kukaan ei odottanut jonkin viraston lahjoittavan, lottopallokoneen antavan, raha-arvan voittavan, eikä sen enempää katsonut sijoitustensa onnistumista Internetistä. Kukaan ei kerskaillut suurien lainarahojen ja korkorahojen kanssa. Yritykset eivät maksimoineet voittoa, vaan maksimoivat työnmäärän ja palkanmaksun. Kaikilla oli vain vähän, mutta tarpeeksi. Sellainen oli Suomen kansa 1945 kun maa oli rakennettava uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      549
      2474
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1393
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1340
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      96
      1270
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1108
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      984
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe