Aivoissa ei ole minkäänlaisia kipureseptoreita, joten ne eivät voi tuntea kipua. Kaikki "kipu" tulee aivojen ulkopuolisista reseptoreista. Tämän takia esim aivoleikkauksia tehdään ilman puudutusta. Koska siihen ei ole tarvetta. Näin esim kystä tai kasvain leikataan aivoista.
http://healthmad.com/nursing/our-brains-do-not-have-pain-receptors-so-what-brain-surgery-can-be-done-without-anaesthesia
Jos aivot eivät tunne kipua, kipu on siis keinotekoista. Aivot ovat biologinen, Jumalaan kytketty tietokone joka tuottaa "kipua" Näin ollen kaikki "kipu" lähtee aivojen ulkopuolelta!
http://healthmad.com/nursing/our-brains-do-not-have-pain-receptors-so-what-brain-surgery-can-be-done-without-anaesthesia
Jos aivot eivät tunne kipua, kipu on siis keinotekoista. Aivot ovat biologinen, Jumalaan kytketty tietokone joka tuottaa "kipua" Näin ollen kaikki "kipu" lähtee aivojen ulkopuolelta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi?
Eiväthän aivot toimi kuin välittäjänä.
Mitä väliä? Kaikki kumminkin kuollaan joskus!
Onhan se kiintoisaa tutkailla kulloistakin maailmaa ympärillämme. Näemme silmien suodattamina esim. sormet jotka liikkuvat ja välittävät näppäimistön kopistessa heijastuksia ajatuksista. Jotka ovat välittyneet rinnakkaistodellisuudesta aivojen kognitiivisten keskusten suodattamina. Ja välitetään edelleen tietynlaiseen koodijonoon puettuna virtuaalitodellisuuteen nimeltä internetin keskustelupalsta.
Tämän koodijonon tulkitsee aivojen kognitiivisten keskusten kautta tietynlaisessa välitilassa elävä kognitiivinen tietoisuus, joka sisältää ehdollistetun muistin. Minäkuva siis näyttää liikkuvan kehotietoisuutta astetta sisempänä. Tätä kognitiivista tietoisuutta tarkkailee edelleen tietoisuus, joka pitää yllä aspektia nimeltä tarkkaavaisuus. Tämä tarkkailija-tietoisuus ei näe itseänsä, ei voi siis todistaa ulkonaisesti olemassaoloansa. Tarkkailijassa ei ole varsinaista minäkuvaa. Näin tulkitsen mitä juuri nyt tapahtuu ilmiömaailmassa.
Ihmisellä siis ainakin 3 osiota tämän näkökulman mukaan: kehotietoisuus, kognitiivinen tietoisuus joka välittää aivojen kautta ja tarkkaileva tietoisuus, joka edustaa olemista.
Mitä on kipu? Aistimuselimistä virtaavaa sähköä aistimuskeskukseen, joka tulkitsee tapahtumia. Kun tietoisuuden kytkee tuosta aistimuksia tulkitsevasta keskuksesta pois, niin emme tunne kipua tietoisuudessa. Harjoituksen kautta ensin "vähäisempi" määrä. Todellisen tietoisuuden luonteeseen ei siis ainakaan kuulu kipu. Todelliseen tietosuuteen kuuluu tässä määrittelyssä vain sellaista, mitä on aina ja lakkaamatta.
Kun todellisen tietoisuuden luonteeseen ei kuulu kerran kipu, ei siihen myöskään kuulu ilmeisesti nautintokaan?
Oikeastaan epäilen ja olen melko varmakin siitä, ettei täydelliseen tietoisuuteen kuulu mitään erillistä tunnetta, kokemista tai havaintoa,,sellainen "olemattomuus" on vasta Kokonaisuus, eli "Jumala".
Just näin. Vastakohtien puuttuminen. Nautinto ja kipu ovat samanarvoisia todellisesta perspektiivistä katsottuna. Täydellisestä en tiedä mitään, todellisesta puhutaan. Todellisia asteita on "useampiakin", näin voidaan sanoa. Muttei sillä tavalla useampia, että ne olisivat erillisiä.
Ajatusten kautta pyydettiin lisäämään seuraava juttu, joka kuulemma on kokonaisempi kuvailu mihin kykenen:
1. Ei ole nautintoa
2. Ei ole nautinnon puutetta
3. Ei ole kipua kärsimystä
4. Ei ole kivun kärsimyksen puutetta
Ei ole siis jotain eikä sen puutetta. Jonkun ja sen puutteen tuntu on poissa.
jokujostain
Aivot toimivat antaa käskyjä,sun jäsenillesi,jumalaan kytketty tietokone jos olisi,ihminen ei olisi langennyt syntiin kos ei tienyt synnistä mitään hän halusi saada lisää ymmärystä.
Joka sitten johti pis jumalan yhdeydestä.