Vanhempani valehtelivat minulle.

Uskoin 8-vuotiaaksi joulupukkiin. Tai oikeastaan uskoin vanhempiani, jotka kertoivat minulle joulupukista totena. Vanhempieni valheen paljastuttua en voinut uskoa heitä muissakaan asioissa. Jotain sisimmässäni särkyi.

Miksi uskovaiset vanhemmat kertovat joulupukkitarua lapsilleen?
56418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

Häh? Onhan Joulupukki. Mä oon sen ihan ite nähny. Älä sää kuule ala satujasi juttelemaan. Mä oon Joulupukilta saanu lahjojakin. Ookko sä saanu?

Äänestä
  • Noinhan se juttu kevyesti ohitetaan. Mutta valhe pysyy valheena. Puolustat kai sitä, että uskovat vanhemmat valehtelevat lapsille. Minä en halua valehdella lapsille.

    Äänestä

  • Huijatuksi tullut. kirjoitti:

    Noinhan se juttu kevyesti ohitetaan. Mutta valhe pysyy valheena. Puolustat kai sitä, että uskovat vanhemmat valehtelevat lapsille. Minä en halua valehdella lapsille.

    Mitenkähän lie sitten, kun sinulla on lapsia?

    Äänestä

Tismalleen niin kävi minullekin. Sain 8-vuotiaana tietää, että joulupukki olikin isäni,
lapsenmaailmani mullistui ja koin pohjatonta pettymystä ja joulukin meni pilalle.

Olen kuitenkin sopeutuvainen, en pitkävihainen ja huumorintajuinen ja annoin vanhemmilleni anteeksi.

Olihan se kiva tuo 8 vuotta edes elää "satumaailmassa" pienenä, kun ei minulle Jeesuksestakaan kotona kerrottu.

Vaan miljoona kertaa parempi uskoa nyt aikuisena todelliseen, pelastavaan Jeesukseen ja Jumalaan, kun epätodelliseen joulupukkiin.

Äänestä
  • >>Vaan miljoona kertaa parempi uskoa nyt aikuisena todelliseen, pelastavaan Jeesukseen ja Jumalaan, kun epätodelliseen joulupukkii>>

    Vaan miten voi varmuudella tietää, ettei tuokin juttu Jeesuksesta ole satua?

    Äänestä

  • Mikä on totuus? kirjoitti:

    >>Vaan miljoona kertaa parempi uskoa nyt aikuisena todelliseen, pelastavaan Jeesukseen ja Jumalaan, kun epätodelliseen joulupukkii>>

    Vaan miten voi varmuudella tietää, ettei tuokin juttu Jeesuksesta ole satua?

    Voit keskustella Jeesuksen kanssa ja jos olet vilpitön, hän kyllä osoittaa olevansa olemassa.

    Äänestä

  • Mitä höpäjät? Juurihan kerroit, että joulupukki on isäsi? Etkö muka usko omaan isääsi, häh?

    Äänestä

  • Mikä on totuus? kirjoitti:

    >>Vaan miljoona kertaa parempi uskoa nyt aikuisena todelliseen, pelastavaan Jeesukseen ja Jumalaan, kun epätodelliseen joulupukkii>>

    Vaan miten voi varmuudella tietää, ettei tuokin juttu Jeesuksesta ole satua?

    No, eihän sitä voi sillä tavalla "varmuudella tietää" kuin esimerkiksi se, että sinun isäsi on ihminen ja on tehnyt jotakin, mutta on se kuitenkin mahdollista uskoa, mitä Jeesuksesta on kerrottu evankeliumeissa ja ennustuksina ja esikuvina jo Vanhassa testamentissa. Uuden testamentin kirjoitukset ovat luotettava historiallinen todistuslähde siitä, että Jeesus on ollut olemassa ja häneen uskovat ihmiset pitivät totena ne asiat, joista he kirjoittivat. Ja tärkeintä heidän todistuksessaan on todistus ristinkuolemasta, sen merkityksestä (syntien sovitus syntien anteeksisaamiseksi) ja Jeesuksen ylösnousemuksesta. Tätä ei voida "todistaa tieteen keinoin", mutta se voidaan uskoa.

    Äänestä

  • pyh! kirjoitti:

    Voit keskustella Jeesuksen kanssa ja jos olet vilpitön, hän kyllä osoittaa olevansa olemassa.

    Jeesuksen kanssa ei voi keskustella niin kuin ihmiset keskustelevat toistensa kanssa. Tuo on humpuukia ja villien henkien äänien kuulemista.

    Äänestä

Minulle kerrottiin Jeesuksesta,joulupukista ei. Olin 10v. kun pappani kuoli,silloin
vanhemmat sanoivat ettei pappaa kannata surra,hän menee taivaaseen Jeesuksen
luokse.
Pelkäsin että pappa takertuu puunoksiin taivaaseen noustessaan,mutta järkytys
oli suuri kun pappa laitettiin hautaan.
Kyselin tietysti miten saatoittoivat piilottaa papan maanalle,kukaan ei vastannut.

Ikävöin pappaa mutta itkin yksin,ymmärsin ettei ketään kiinnostanut suruni.

Äänestä

On ne jotkut aikuiset kummallisia ja välinpitämättömiä, kun eivät vastaa, mitä lapsi kysyy. Tuokin asia, kun oman papan kuolema on lapselle usein erittäin traumaattinen asia.

Itsekin olin papan tyttö ja järkytyin suuresti pappani kuolemasta. Hän oli lempeä ja jumalinen ortodoksipappi, jota ikävöin joka päivä, ihan itkuun asti, vaikka tiedänkin tapaavani pappani pian taas taivaassa.

Äänestä

Vielä 50-60-luvun joulupukki oli pelottava (talon talkkari, myöhemmin isäni). Kuulusteli, ootko ollu kiltti ja saat lahjan vain, jos lupaat olla kiltti koko ensi vuoden.

Muutoin lapsuuden joulut, kuin myös myöhemmät, ovat olleet kauniita, rauhallisia. Joulu on vuoden paras juhla. Itse vietän joulua lapsuuteni joulujen mukaan. On säästössä vanhoja joulukoristeitakin. Nykyaika, eikä amerikkalaisuus kävele ovestani sisään. Olen suomalainen.

Äänestä

* "< vaikka tiedänkin tapaavani pappani pian taas taivaassa. >" ?

* KUn nyt tässä puhutaan valehtelusta, vaikka ne on sellaisia valkoisia valeita, niin on myöskin tuo uskomuksesi, jonka lainasin tuohon alkuun. Emme siellä tunnista omaisiamme , sillä tavalla kuin me täällä heidät tunnetaan. Tunnetaan kyllä, mutta emme esm. oma äitiämme äitinämme.

* Se on kanssa saarnastuolista julistettu valhe. Raamattu sanoo, että " Siellä, siis taivaassa, ei ENTISET ajatukseen astu."! Tunnemme kyllä veljet ja sisaret yhteyden, joka yhteys alkaa jo täällä, mutta emme tunne enää lihan mukaan, vaan Hengen mukaan.

* Siksitoiseksi, kun tulemme taivaaseen, emme ole sukupuolisia, niin että olisimme miehiä ja naisia, poikia ja tyttöjä, ei vaan olemme kuin enklit, Kristuksessa ei ole miestä eikä naista, olemme yhtä ja aivan samanarvoisia jokasuhteessa, Kristuksen kaltaisia.

* Ollaan vauvojen ja kaikenikäiseten kanssa samanmittaisia, täydellisiä. Vois äkkiä ajatella, että on aika ykstoikkoista kun kaikki on samanlaisia. Emme ehkä kuitenkaan ole, sillä miten olemme täällä hoitaneet Jumalan taloutta, siitä riippuu keitä olemme taivaassa. pelastettuina ja Kristuksessa olemme täysin samalla tasolla, koska ansio on yksin Kristuksen, että ylipäätään voimme olla taivaassa, siitä tulee Jeesusken saada täysi kiitos ja kunnia.

* Mutta kun tulemme taivaaseen, joudumme Kristuksen tuomioistuimen eteen. Emme tuomittaviksi, koska Kristuksessa Jeesuskessa olevaville ei ole mitään tuomiota, emme joudu tuomittaviksi.

* Siinä Kristuksen istuimen edessä saamme palkamme, siitä, mitä olemme tässä ajassa tehneet, vaikka olisimme ansainneet helvetin tuleen, niin siinä tuomiossa ei ole mitään kadostustuomiota. Ja se on jo suuri votto Kristuksessa Jeesuksessa. Jumalan talouden hoitomme ratkaisee paikkamme ja ansiomme , mitä siitä saamme ?

* Tuo satu, että tapaamme siellä omaisemme tuntien sellaisna kuin he olivat täällä, on verrattavissa joulupukki-satuun , sais kans loppua ja julistaa totuutta.

Äänestä
  • Kuules Mohikaani, nyt sinä menet sellaiselle alueelle, josta ei kenelläkään ole varmaa tietoa, etkä sinäkään saa sanoa noita asioita noin varmasti.

    Ainakin kun Jeesus ilmestyi oli ylösnousemuksensa jälkeen jälleen opetuslapsiensa luokse, nämä tunsivat hänet.

    Minusta tuntuisi vähintäänkin kummallisesta taivaalta, jos en muka muistaisi siellä omaisiani, sukulaisiani ja jopa tapaisi esivanhempiani, ystäviäni ja tuttujani. En ikinä usko, että Jumala voisi olla niin sydämetön ettemme tuntisi toisiamme taivaassa.

    Minä olen, Mohikaani, aina kompannut sinua, mutta NYT en sitä tosiaankaan tee, sillä sinä esitit Jumalan sydämettömässä ja rakkaudettomassa valossa, jota en usko ollenkaan ottaen huomioon Jumalan Rakastavan luonnon.

    Äänestä

  • Joillakin näyttää olevan sisäpiirin tietoa taivaasta...

    Äänestä

  • Ei meidän muistiamme pyyhitä tyhjäksi. Raamatussa lukee, että "Jumala ei muista meidän syntejämme", kun on antanut ne anteeksi. Raamatun henkilöiden synnit on kirjoitettu ylös Raamattuun. Väitätkö, että Jumala ei muista, mitä syntejä esim. Daavid ja Pietari ovat tehneet, vaikka se lukee Raamatussa?

    Äänestä

  • Ota opiksi menneistä kirjoitti:

    Ei meidän muistiamme pyyhitä tyhjäksi. Raamatussa lukee, että "Jumala ei muista meidän syntejämme", kun on antanut ne anteeksi. Raamatun henkilöiden synnit on kirjoitettu ylös Raamattuun. Väitätkö, että Jumala ei muista, mitä syntejä esim. Daavid ja Pietari ovat tehneet, vaikka se lukee Raamatussa?

    Hei, toi oli tosi hyvä oivallus! Jumala kyllä kuitenkin oikeasti muistaa syntimme, koska on PH:sä inspiroimana kirjoituttanut Raamattuun omiensa synnit, meille opiksi ja lohdutukseksi.

    Onhan se jotenkin lohduttavaa lukea, että Jumalan suuret miehet ja naisetkin tekivät syntiä, kuten kuka tahansa meistä, tai jopa suurempiakin.

    Harva meistä on sentään murhaaja tai avionrikkojakaan, mutta David oli niitä molempia ja Jumala kutsui häntä silti "Jumalan mielenmukaiseksi mieheksi".

    Tosin jostain kumman syystä Jumala antoi tuohon aikaan niin kuninkaittensa Davidin kuin Salomonkin ym henkilöiden pitää suuria vaimohaaremeja, joka minusta on kyllä tosi erikoista toimintaa Jumalalta - mutta Jumala toimii kuten tahtoo.

    Me itse emme onneksi muista enää omia syntejämme taivassa, koska ne ovat Jeesuksen sovintoveren peitossa. Amen.

    Äänestä

Ihanko tosi. Sulla siis hajosi elämä kun kuulit ettei joulupukkia ole. MENE KUULE TERAPIAAN ! Ilmeisesti uskovaisten höpötykset menee läpi ?

Äänestä
  • Meinaako ne uskovaiset ottaa sinulta uskon joulupukkiin? Ja olet ihan kysymysmerkkinä. Terapiaan semmoset vouhottajat!

    Näin joulupukin kerjuulla yks päivä. Huonosti on hälläkin. Viulua vingutti ja kyseli rahaa sen jälkeen.

    Äänestä

  • Ei ole oikeastaan olemassa mitään tuollaista, mihin viittaat tuolla ilmauksellasi "uskovaisten höpötykset". On vain olemassa se minkä voimme lukea Raamatusta, joka kristillisen uskon ainoa oikea perusta, tai ainakin niin pitäisi olla. Ja "usko" siinä mielessä, jos ei perusta Raamatun kokonaisvaltaiseen ilmoitukseen, on harhaoppia ja antikristillisyyttä kohti luisuvaa "kristillisyyttä".

    Usko Jumalaan -Isään, Jeesukseen -Poikaan ja Pyhään Henkeen on ihan vain sitä, että jos ihminen haluaa uskoa johonkin suurempaan, kuin mitä tieteellisesti tässä vaiheessa pystytään selittämään, ts. yliluonnolliseen Jumalaan, joka ei ole sidoksissa luonnon- ja fysiikan lakeihin, sellaisina kuin me olemme ne tottuneet mieltämään. Siis jos ihminen tahtoo uskoa, niin Jumala kyllä antaa sen uskon, mutta jos ei tahdo uskoa, niin Jumala kunnioittaa siinäkin ihmisen omaa tahtoa ja valinnanvapautta, jotka Hän on ihmiselle luomisen yhteydessä suonut.

    Äänestä

  • Sinä olet ???????? ilkeä ja sydämetön. Taisit olla koulussakin koulukiusaaja???

    Äänestä

  • Älä tunge sanoja suuhuni. Elämäni ei ole hajonnut mihinkään.

    Äänestä

Siis joulupukki on olemassa ja joulua vietetään siksi kun se on joulupukin syntymäpäivä. bart Simpson sanoi niin. Se tottta koska se oli tv:ssä

Äänestä

Itse olen alun perin kertonut lapsille tontuista ja joulupukista, ja sanonut samalla, että kyseessä on vain mukava satu, ja siihen ollaan oltu tyytyväisiä. Ihan yhtä odotettu vieras se pukki on siltikin ollut! Ja lahjojahan lapset odottaa, ei pukkia.

Äänestä
  • Noin se pitää mennä. Kyllä lapsilla täyty se satumaailmakin olla ja oppivat kyllä erottamaan mikä on satua, mikä oikeasti. Muutenhan ei lapsille voisi lukea mitään eläinsatujakaan, missä eläimet puhuvat keskenään.

    Mutta miten kummassa joku voi säilyä niin, että vasta 8-vuotiaana saa tietää...?

    Äänestä

  • Nisse-tonttu kirjoitti:

    Noin se pitää mennä. Kyllä lapsilla täyty se satumaailmakin olla ja oppivat kyllä erottamaan mikä on satua, mikä oikeasti. Muutenhan ei lapsille voisi lukea mitään eläinsatujakaan, missä eläimet puhuvat keskenään.

    Mutta miten kummassa joku voi säilyä niin, että vasta 8-vuotiaana saa tietää...?

    >> Muutenhan ei lapsille voisi lukea mitään eläinsatujakaan, missä eläimet puhuvat keskenään.

    Ensinnäkään lasten satuja luettaessa niiden ei sanota olevan totta ja tosia, puhumattakan, että organisoitaisiin noiden satujen ylle ja ympärille oikein systemaattinen valheiden verkko.

    Toisekseen niisä on yleensä opettava tarina joka on sovellettu lapsen kehitysvaiheeseen, vaikkakin nykyään jo varsin pienillekin lapsille suunnattu matriaali on merkittävältä osaltaan väkivaltaa eri muodoissaan ja teemoilla.

    Taannoin oli mm. pelivideo, joka oli kohdistetu 10-12 vuotiaille. Siinä päähahmo joutui vihollisen rajan takse ja päästäksen pois hänen tuli tappaa maksimaalinen määrä paikallisia "vastustajiaan". Tätä varten hänellä oli monipuolinen arsnaali käytösään teräaseista alkaen.

    >> Mutta miten kummassa joku voi säilyä niin, että vasta 8-vuotiaana saa tietää...?

    Lapselle valehdellaan ja hän tuntee tulleensa loukatuksi ja luottamuksensa rapautunut ja sinä alat vielä väheksyä, syyttää ja syyllistä lasta siitä miksi hän ei havainnut hyvin organisoitua huijausta ja valehtelua aiemmin. "Erikoinen" logiikka.

    Äänestä

  • Nisse-tonttu kirjoitti:

    Noin se pitää mennä. Kyllä lapsilla täyty se satumaailmakin olla ja oppivat kyllä erottamaan mikä on satua, mikä oikeasti. Muutenhan ei lapsille voisi lukea mitään eläinsatujakaan, missä eläimet puhuvat keskenään.

    Mutta miten kummassa joku voi säilyä niin, että vasta 8-vuotiaana saa tietää...?

    Ennenvanhaan lapset uskoivat pukkia vanhemmaksi kuin nykyään, ei esim 60 -luvulla ollut yhtään ihmeellistä jos vielä 8-vuotiaana uskoi joulupukkiin.

    Äänestä

  • - 12 -> kirjoitti:

    >> Muutenhan ei lapsille voisi lukea mitään eläinsatujakaan, missä eläimet puhuvat keskenään.

    Ensinnäkään lasten satuja luettaessa niiden ei sanota olevan totta ja tosia, puhumattakan, että organisoitaisiin noiden satujen ylle ja ympärille oikein systemaattinen valheiden verkko.

    Toisekseen niisä on yleensä opettava tarina joka on sovellettu lapsen kehitysvaiheeseen, vaikkakin nykyään jo varsin pienillekin lapsille suunnattu matriaali on merkittävältä osaltaan väkivaltaa eri muodoissaan ja teemoilla.

    Taannoin oli mm. pelivideo, joka oli kohdistetu 10-12 vuotiaille. Siinä päähahmo joutui vihollisen rajan takse ja päästäksen pois hänen tuli tappaa maksimaalinen määrä paikallisia "vastustajiaan". Tätä varten hänellä oli monipuolinen arsnaali käytösään teräaseista alkaen.

    >> Mutta miten kummassa joku voi säilyä niin, että vasta 8-vuotiaana saa tietää...?

    Lapselle valehdellaan ja hän tuntee tulleensa loukatuksi ja luottamuksensa rapautunut ja sinä alat vielä väheksyä, syyttää ja syyllistä lasta siitä miksi hän ei havainnut hyvin organisoitua huijausta ja valehtelua aiemmin. "Erikoinen" logiikka.

    Kirjoitit asiaa - 12 ->
    On järkyttävää, miten uskovaiset valehtelevat tämän maailman tavoin omille lapsilleen ja antavat heille huonon esimerkin valheillaan. Yleensäkään kristittyjen ei pitäisi joulua viettää, koska se antaa niin vähän Kristukselle ja on pakanallista alkuperää. David Pawson mm. neuvoo hylkäämään joulun vieton, mikä on ihan oikein. Jeesus ei syntynyt jouluna vaan syksyllä, luultavasti lehtimajanjuhlan aikana (ehkä sen juhlan 1. päivänä).

    Äänestä

  • 60-luvun ipana kirjoitti:

    Ennenvanhaan lapset uskoivat pukkia vanhemmaksi kuin nykyään, ei esim 60 -luvulla ollut yhtään ihmeellistä jos vielä 8-vuotiaana uskoi joulupukkiin.

    Tunnen henkilön, joka uskoo joulupukkiin vielä 61-vuotiaana.

    Äänestä

>> Vanhempieni valheen paljastuttua en voinut uskoa heitä muissakaan asioissa. Jotain sisimmässäni särkyi.

>> Miksi uskovaiset vanhemmat kertovat joulupukkitarua lapsilleen?

Koko joulu perustuu alun alkaenkin valheelle ja pakanuudelle. Kirkonisät valajastivat pakanallisen juhlan kristilliseksi liittäen siihen Jeesuken syntymän kosiskellakseen maallistuneita massoja.

Voitaneen puhua aiheellisesti Raamatullisin termein hengellisestä haureudesta ja kritillisten arvojen myymisestä epäjumalille ja pakana-alttarille.

Mitä isot edellä, sitä pienet perässä. Suurta osaa "kritityistä" tuo jo pohjaltaan läpensä valheellinen ja epärkistillinen juhla ja kaikki siihen liittyvät pakanalliset kilkkeet ja kylkiäiset eivät lainkaan häirise.

Mitä lukija ajattelisi jos hänen syntymäpäiväänsä vietettäisiin aivan väärään aikaan ja lisäksi se ja siihen liitettäisiin asioita ja tapoja jotka ovat täysin hänen arvojensa vastaisia...

Jeesus vs. pakanalliset epäjumalien juhlat.

Tekopyhyydellä ja piittaamattomuudella ei ole rajaa ja lisäksi sitä kehdataan vielä sanoa lastenkin juhlaksi...kun heille valehdellaan jo alkumetreillä. Pakanajuhlia arvostavat kirkonisät vie massaa kuin pässiä narussa.

- http://fi.wikipedia.org/wiki/Joulu

Ps. Olisi aivan toinen tilanne jos perustettaisiin kaikessa yksinkertaisuudessaan ja kauneudessaan perheen ja lasten juhla kerran vuodessa, ilman valheita, pakkomenoja, pakanhumpuukia tai mitään muuta vastaavaa teemana, tapoina ja kylkiäisinä. Mikään ei estäisi osoittamasta silloin vieraanvaraisuutta myös perheettömille ja yksinäisille.

Äänestä
  • Jehovitsit on kuumana joulun alla joka palstalla.

    Äänestä

  • nunnuka-lailailai kirjoitti:

    Jehovitsit on kuumana joulun alla joka palstalla.

    Asian vierestä. Itse asiaan ei luonnollisestikaan ollut mitään asiallista ja perusteltua sanottavaaa.

    Ps. Offtopic. Kertoisitko mistä johtuu helluntalaisten poikkeuksellisen voimakkaasti todistajiin kohdistuva paranoia ja vihamielisyys?

    Oheisessa ketjusa lisää ruokaa paranoiallsi nimimerkillä "- 12 - > " :D

    - http://keskustelu.suomi24.fi/node/10327297

    Äänestä

  • - 12 ->

    Juu, ihan asiaa kirjoitit.
    On joulussa silti hyviäkin asioita: perheen yhdessä olo, hyvä ruoka, hyvä juoma, lahjat ja Jeesuksesta kertovat joululaulut. En silti puolla joulun viettoa ja olisin jättänyt viettämättä joulua, ellei perheeni olisi sitä vaatinut. Nyt kun olen vanhus ja vaimomuori ei voi enää pakottaa (hän on luterilainen eikä ole siis kristitty), niin en vietä enää joulua muuten kuin hyvän ruoan ja juoman merkeissä ja yhdessä vaimon kanssa.

    Äänestä

  • nunnuka-lailailai kirjoitti:

    Jehovitsit on kuumana joulun alla joka palstalla.

    En ole Jehovan todistaja ja pidän kristittyjen joulun viettoa harkitsemattomana virheenä tai tietämättömyydestä johtuvana. Tunnen ja tiedän kristittyjä, jotka pitävät joulunviettoa Jumalan tahdon vastaisena tapana. Osa tuomitsee sen jyrkästi ja vertaa sitä epäjumalanpalvontaan, osa on suvaitsevampi niin kuin minä, vaikka pidänkin joulun viettoa pukkeineen ja tonttuineen Jumalan tahdon vastaisena tapana. Ja systemaattinen valehtelu omille lapsilleen tai muiden lapsille on tietysti syntiä. Ei ole kyse mistään harmittomasta sadusta, jonka lapsi itsekin tietää saduksi, tai juksauksesta, joka heti paljastetaan.

    Äänestä

Näin siinä voi käydä. Kyseessä on ilmeisesti aikuistumisriitti jossa opetataan juuri tuo, että ihmisiin ei voi luottaa -ei edes omiin vanhempiin. Tämä tietenkin leikinvarjolla. Onhan se tietenkin parempi, kuin fyysisesti tuskallinen aikuistumisriitti.

Äänestä
  • Valhe joulupukista on niin raaka, että uskovien ei pitäisi siihen lähteä. Olin uskoontuloni jälkeen järkyttynyt, kun huomasin hihhuleiden pitävän yllä tätä pakanallista perinnettä ja tapaa. Onneksi en ole enää heidän yhteydessään ja olen itse vapaa noudattamaan Jumalan tahtoa kaikissa asioissa, myös joulun ja joulupukkisadun tuomitsemisessa.

    Hyväksyn silti pienet juksaukset, joilla hauskutetaan lapsia, mutta ne eivät olekaan jatkuvaa ja systemaattista valehtelua niin kuin satu joulupukista.

    Äänestä

  • "mahdoton huijata" Olet harvinaisen oikeassa, minusta joulupukin paljastuminen juksuksi toi minulle lapsena sen ajatuksiin, etten voi tosiaankaan luottaa keneenkään ihmiseen, en edes vanhempiini ja sehän on TOTTA!

    Jokainen ihminen ON valehtelija, Jumala on oikeasti AINOA, joka ei valehtele ja johon voi oikeasti luottaa. Näin sanoo Raamattukin.

    Äänestä

ketjun aloittajalle...
täytyy totea että ei sulla oo kaikki ihan kotona jos kerran vuodessa olevaa juhlaa ,hauskaa sellaista,lapsemmielistä,satua juhlitaan
ja se on sun sisimmäs särkenyt
aika huonosti on sun asiat jos yks päivä vuodesta ja sekin vielä joulupukin haavemaailma saa sun sisimmän särkymään,aika huonot vanhemmat sulla sitten on kun ei luottoa ole ton enempää vanhempiiisi suosittelen kevyttä reseptilääkitystä.
funtsi nyt itse vähän, taru joulupukista on vienyt uskosi vanhempiisi,ei kovin läheiset välit sulla ole tainnut olla.jotain vikaa teidän perhe-elämässä.

Äänestä
  • vois täälläkin jengi keskittyä hoitamaan niitä lapsia kunnolla muina vuoden päivinä niin ehkä pieni leikki joulupukista ei hajoittaisi ihmisten elämiä niin kovin
    ootte te kans yksiä pellejä.

    Äänestä

  • Lapsia on moneksi ja kukin suhtautuu omalla tavallaan, kun saa huijauksen tai petoksen tai valheen selville. Toiset pettyvät ja kokevat suuren järkytyksen, kun omat vanhemmat ovat valehdelleet heille, mutta suurin osa taitaa nolostua ja olla häpeissään sen vuoksi, kun on uskonut näin typerän sadun, ja haluaa kasvaa heti isoksi ja olla kuin muut, niin että pitää pikkulapsina niitä, jotka uskovat joulupukkiin, mutta itse hän on jo iso poika tai iso tyttö, kun ei enää siihen satuun usko. Mutta noloa tämä on niiden kannalta, jotka uskovat vielä eka luokalla joulupukkiin, kun suurin osa luokasta ei siihen satuun enää usko; siinä voi joutua melko noloon tilanteeseen ja häpeään, kun muut pitävät tätä uskovaista ihan pikkulapsena heihin itseensä verrattuna.

    Sanoutukaa hyvät kristityt nyt kokonaan irti tästä sangen vahigollisesta perinteestä!

    Äänestä

Me ollaan uskovaisia vanhempia eikä kerrota joulupukki-tarinaa. Kertomus Jeesuksen syntymästä on onneksi tosi!
Tsemppiä!

Äänestä
  • Missä komerossa pidät lapsesi pari kuukautta joulun aikaan, etteivät he vain saisi nähdä ja kuulla sellaisesta satuhahmosta? Anna lapsille lapsuus äläkä kasvata heistä samanlaisia tosikkoja kuin itse olet.

    Sadut on satuja, eikä niitä voi lapsilta kieltää. Kyllä lapset oppivat erottamaan sadun ja toden.

    Minun lapseni uskovat Jeesuksen todeksi, vaikka saivatkin hupsutella pienenä tonttulakki päässä.

    Äänestä

  • toinen äiti tässä kirjoitti:

    Missä komerossa pidät lapsesi pari kuukautta joulun aikaan, etteivät he vain saisi nähdä ja kuulla sellaisesta satuhahmosta? Anna lapsille lapsuus äläkä kasvata heistä samanlaisia tosikkoja kuin itse olet.

    Sadut on satuja, eikä niitä voi lapsilta kieltää. Kyllä lapset oppivat erottamaan sadun ja toden.

    Minun lapseni uskovat Jeesuksen todeksi, vaikka saivatkin hupsutella pienenä tonttulakki päässä.

    >> Sadut on satuja, eikä niitä voi lapsilta kieltää. Kyllä lapset oppivat erottamaan sadun ja toden.

    Arvon "toinen äiti tässä". Aivan ensiksi tulee olla sekoittamatta termejä ja erottaa toisistaan satu ja järjestelmällisesti organisoitu vale.

    >> Missä komerossa pidät lapsesi pari kuukautta joulun aikaan, etteivät he vain saisi nähdä ja kuulla sellaisesta satuhahmosta?

    Sovelletaanko tuota "ei komerossa pitämistä" periaatetta myös lapsen oikeuteen kasvaa yksipuolisen ja suljetun uskonnollisen pakkosyötön ulkopuolella antaen hänelle neutraali kasvualusta ja annetaan hänelle vapaus kasvaessaan kysenalaistaa nuo kotinsa uskonnolliset uskomukset, sekä vapaasti tutustua eri uskontoihin ja uskomuksiin, jotta voi sitten valita tai olla valitsematta jonkin usonnollisen suuntauksen.

    Uskoa voi myös ilman uskontoja ja vapaana minkään liikkeen elämää dominoivista tulkinnoista, olkoot sitten kyseessä mikä kirkko tai liike tahansa.

    Äänestä

  • Sijoita se syntymisen ajankohta kuitenkin oikeaan aikaan, kun siitä lapsille kerrot. Jeesus ei syntynyt jouluna vaan aiemmin syksyllä. Tämän vahvistavat kaikki järkevät Raamatun tutkijat ja opettajat.

    Äänestä

  • 12 -> kirjoitti:

    >> Sadut on satuja, eikä niitä voi lapsilta kieltää. Kyllä lapset oppivat erottamaan sadun ja toden.

    Arvon "toinen äiti tässä". Aivan ensiksi tulee olla sekoittamatta termejä ja erottaa toisistaan satu ja järjestelmällisesti organisoitu vale.

    >> Missä komerossa pidät lapsesi pari kuukautta joulun aikaan, etteivät he vain saisi nähdä ja kuulla sellaisesta satuhahmosta?

    Sovelletaanko tuota "ei komerossa pitämistä" periaatetta myös lapsen oikeuteen kasvaa yksipuolisen ja suljetun uskonnollisen pakkosyötön ulkopuolella antaen hänelle neutraali kasvualusta ja annetaan hänelle vapaus kasvaessaan kysenalaistaa nuo kotinsa uskonnolliset uskomukset, sekä vapaasti tutustua eri uskontoihin ja uskomuksiin, jotta voi sitten valita tai olla valitsematta jonkin usonnollisen suuntauksen.

    Uskoa voi myös ilman uskontoja ja vapaana minkään liikkeen elämää dominoivista tulkinnoista, olkoot sitten kyseessä mikä kirkko tai liike tahansa.

    No joo, ei lapsia pidä lahkoon tai kirkkoon sisälle kasvattaa, mutta minkäs teet: melkein kaikki kristityt ovat lahkolaisia ja oman kirkkonsa lapsia, ja tekevät omista lapsistaan samanlaisia, mutta onneksi lapset voivat aikuisena päättää, mitä elämällään tekevät ja mihin ryhmään kuuluvat.

    Kristittynä olen sitä mieltä, että lapsille on hyvä kertoa Raamatun kirjoituksista ja opettaa heitä, mutta samalla pitää opettaa heitä ajattelemaan omilla aivoillaan ja kehottaa heitä tutkimaan Raamattua omatoimisesti. Raamatun tutkimisen apuvälineistä tulee antaa neuvoa, jotta lapset olisivat sitten aikuisina (tai nuorina) kykeneviä päättämään itse syvällisen sanan tutkimisen jälkeen, ovatko kirjoitukset totta vai palturia.

    Äänestä

Täh, en vieläkään ymmärrä, miksi kaikille murrosiässä tapahtuu tuo: Jokapuolella on joulupukkeja ja tonttuja, ja niihin ei muka saa uskoa.
Mutta se on tietysti totta, että kaikki joulupukin ihmekyvyt sun muu satuilu sen ympärillä on ollut valhetta, sitä kai tarkoitit? Ja erityisesti se, että olisi vain yksi joulupukki, Santa Clause, ei ole kuin historiallisesti totta. Eihän ole yhtä Jeesustakaan, enää.
Mutta älä luule, että on mikään absoluuttinen tosiasia vanhempanakaan, että Joulupukkia ei olisi olemassa, mee vaikka ostoskeskukseen, jos siellä sattuisi olemaan pukki, ja mieti sitten, että olikokaan valhetta?

Äänestä
  • Semmonen ihan kiva satu on joulupukkien suuresta määrästä se, että se alkuperäinen on vain kloonannut itseään moneen paikkaan.
    Sama vika tietysti Jeesuksella, monet pastorit menevät mummeliensa ja vanhojen piikojensa mieliin telepaattisesti valehtelemaan, että tämä viesti on Jeesukselta, ja siksi Jeesuksestakin on monta valhekloonia maailmassa....

    Äänestä

  • Joulutonttu kirjoitti:

    Semmonen ihan kiva satu on joulupukkien suuresta määrästä se, että se alkuperäinen on vain kloonannut itseään moneen paikkaan.
    Sama vika tietysti Jeesuksella, monet pastorit menevät mummeliensa ja vanhojen piikojensa mieliin telepaattisesti valehtelemaan, että tämä viesti on Jeesukselta, ja siksi Jeesuksestakin on monta valhekloonia maailmassa....

    Kauan eläköön joulupukki johon kukin uskoo niinkauan kuin uskoo, jos aiheesta tulee traumoja on mielestäni jotain pielessä. Kristillisyyden kanssa joulupukkia ei kannata sekoittaa mutta eivät ole toistensa kilpailijoita. Järki käteen kullannuput.

    Äänestä

  • Olet tosiaan väärässä - Pyhä Nikolaus on ollut olemassa, oli yksi pyhistä kirkkoisistä ja hänen mukaansa on, älytöntä kyllä, nimetty joulupukki.

    Tuleehan tuosta nimestä englannissa: SANTA Claus, eli Pyhä Claus, mutta esim amerikkalaiset kutsuvat pukkia vaan Santaksi.

    Äänestä

  • Santa Clause-nimistä henkilöä ei ole historiallisesti koskaan ollut, sen sijaan löytyy Pyhä Nikolaus, joka on hyvin kaukaisesti tämän nykyisen joulupukin esikuva.

    Äänestä

No ei ne tainneet valehdella kuitenkaan! Kyseessä on iso juttu! Joulupukin historiaa: Ahura Madza loi kaiken ! Ja angry man on tuon joulupukin vastustaja! Ahura mazda tarkoittaa hyvää herraa. Tuo on Perialaista perua. Jatko on a Hura Mazda on Huura ukko, joksi Venäjällä kutsuvat Joulupukkia ja Suomessa tietenkin tuo Joulupukki, jonka virkaatekeviä ovat joulupukin edustajat! On siis korkea vieras tuo Joulupukki!

Äänestä

Vanhempasi ovat tehneet väärin.

Äänestä

Kyllä minua on huijattu niin paljon elämän aikana, että tuommoiset joulupukkihuijaukset on niin pientä ettei niitä etes muista olleenkaan.

Äänestä

Minulle tehtiin selväksi, että joulupukki on tarua.Tätä valhetta ei siis syötetty. Valhetta Jeesuksesta kylläkin. Montakohan kertaa sain selkääni kun toimin vastoin tämän Jeesuksen tahtoa? Monta.

Äänestä

Hyvä, että et ole enää hellari.

Älä usko valheita Jeesuksesta. Usko se, mikä on totta Jeesuksesta.

Jeesus on täydellinen ihminen eikä tehnyt syntiä. Hän voi sinutkin pelastaa.

Äänestä
  • Siis Jeesus oli maanpäällä ollessaan 100% ihminen ja Jumala 100%.

    Nyt Jeesus on "vain" Jumala. Hän on yksi Persoona Kolmiyhteisestä Jumalastamme Isä, Poika Jeesus ja Pyhä Henki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huijatuksi tullut. kirjoitti:

Uskoin 8-vuotiaaksi joulupukkiin. Tai oikeastaan uskoin vanhempiani, jotka kertoivat minulle joulupukista totena. Vanhempieni valheen paljastuttua en voinut uskoa heitä muissakaan asioissa. Jotain sisimmässäni särkyi.

Miksi uskovaiset vanhemmat kertovat joulupukkitarua lapsilleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu