Olen kehitysvammaisten asuntolassa yöhoitajana. Pääasiassa kaikki asukkaat ovat unessa ilta yhdestätoista aamu kuuteen. Meillä muutama asukas nukkuu todella kevyesti ja heidän on todella vaikea saada unenpäästä kiinni. Tästä syystä öisin ei ole mitään puuhaa kun mitään ei voi tehdä kun kaikesta tulee meteliä. Hyvä jos vessaa viitsii yön aikana vetää :D Pyykinpesu, leipominen tms. ei tule kysymykseenkään.
Alkaa hieman aika käydä pitkäksi joten mitä hiljaista hommaa sitä keksisi jotta yöt kuluisivat nopeammin. (Nukkua ei voi epileptikkojen takia, jos jollekin tulee mieleen tätä ehdottaa)
Mitä teette öisin?
11
827
Vastaukset 11
- NightMan_
Jos olet pk-seudulla töissä, niin voisin tulla käymään siellä. ;) Voitais keksiä jotain kivaa yö-jumppaa "hiljaisesti" veskissä, keittiössä, toimiston pöydällä yms. ;) Olettaen toki, että olet nätti mimmi ja hoikka.
Kirjoja vaan mukaan tai kannettava tietokone jossa sarjoja/leffoja ja sitten katselet kuulokkeilla toinen korva "auki". Tai sitten opiskella jotain, piirrellä, suunnittella sisustusta uuteen kämppään tms. Vaikea keksiä aika tylsältä kuulostaa, mutta helpolla saat rahat kyllä, kateeksi käy. Sinuna opiskelisin sairaanhoitajaksi, perusliksa 400€/kk suurempi ja sitten välillä jotain vkloppuja niin tienaisi kivasti päivätyössä. Harkitse kuitenkin ensimmäistä ehdotustani. ;)
Terv. Komea mies- Big pussy
Onko sulla iso?
- yökkis
Mies olen, mutta tervetuloa vaan pitämään kanssani pientä kivaa. Ihan innostuin kun kuulostat niin mukavalta ;)
- toinen hoitaja.
hah,hah,haa. Komea "mies joka onkin nainen palstailee vaan niinkuin tähänkin saakka.
Älä vahingossakaan nuku sillä se on epäterveellistä. - Unta kuulaan!!
Nukut vasn kylmän viikeesti! Ovien eteen tavaraa joka herättää kolinalla jonkun liikkuessa. Ammattitaitoa on nukkua töissä - minä sen osaan;) Ei se yöunta korvaa, mutta kuluu aika paremmin:)
- Työ maittaa
Minä teen omia käsitöitä. Heti kun porukka hiljenee, kaivan työn esiin ja puikot tai virkkuukoukku heiluu. Sitten myyn tekemäni joulun alla myyjäisissä ja saan kelpo tilin. Joulun alla minulla oli 10 isoa kassillista hyvin tehtyjä sukkia, lapasia, liinoja, patalappuja, patakintaita, tossuja, tonttuja ym. ym. ja kaikki meni kuin kuumille kiville. Jos käsityöt ei ole juttusi, mieti askartelua. Itse hyvin tehdyt kuusenkoristeet, joulukortit, helmet ja vaikka mikä on helposti kaupaksikäypää.
Teen 3, maksimissaan 4 yövuoroa viikossa ja kun olen kotona klo 8 aamulla, nukun sikeästi iltapäivään ja taas jaksaa hyvin yön valveilla.
Puhiskaa vaan, että on työnantajalta varastamista tehdä omia töitä. Olisko parempi jos nukun? muutamat täälläkin kehuskelevat nukkuvansa.- Hillevi neuloo
Minäkin teen omia töitä ja nappaan kivan lisätienestin. Tahtoisin lisää yövuoroja, ne kun on niin helppoja. Ei ole pakko tehdä mitään jos ei halua, loikoilee vaan sohvalla, pitää korvansa auki ja raskainta on tv:n kaukosäätimen nappuloiden painelu.
Monesti kun minulla on jokin uusi käsityö aluilla, oikein nautin yötyöstäni. Teen sitä mistä eniten tykkään ja saan palkkaa...YES!
- On se sellasta
Tässä sen hoitotyön raskauden huomaa..
Itse teollisuudessa.. ja me painetaan hikipäässä samaan tapaan kuin päivisin. Kaikki vedetty niin tiukkille.
2 taukoa pystyn pitämään yövuoron aikana , jos kaikki sujuu hyvin ne n. 20-25 minsaa eli toisaalta ihan kivan pitkät. Tosin tähän on tähdättävä vessa jututkii ei voi lähteä kesken muuten pois työkohteesta.
Yövuorolisä 2€ joku sentti päälle/tunti. - yökönryökäle
Itse yösin katselen telkkaria ja nettailen. Lähihoitajana myös.
Välillä otan pienet tirsatkin, siivoilen ja keitän puuron. Paskat lisät meilläkin on 40% vaan yölisä. - factory1
Itse teollisuudessa prosessinvalvontaa. Katsellaan leffoja ja nukutaan.
- Yökkö83
Olen vanhainkodissa vakiyökkönä ja kiertojen, pyykkäämisen, puuron keiton ja lääkkeiden jaon välissä surffaan netissä, luen kirjaa, suunnittelen vapaa viikon ohjelmaa yms. On toki niitäkin öitä jolloin yks jos toinenkin valvoo ja sillon ei kansliassa lööbailla. Olen aloittamassa opiskelemaan työn ohessa sairaanhoitajaksi, koska tentteihin luku ja tehtävien teko sujuu tässä työn ohessa kuin itsestään. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67799
- 113752
- 37706
- 130677
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 67589
- 27495
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 41432
- 68430
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 45403
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys68401Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395- 35393
- 43391
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27384