Mun mieleen hiipii vieläkin epäilys kuljettajan ajotaidoista tai tarkoitusperistä, jos näen jonkun käyttävän turvavyötä.
Onhan se matkustajaltakin aikamoinen moka mennä laittamaan turvavyö. Miksi yleensäkään pitää mennä kyytiin, jos ei luota kuljettajan ajotaitoihin?
Jos auto syttyy tuleen, turvavyö estää nopean poistumisen autossa. Sama juttu, jos auto jää ylösalaisin. Minua ei yhtään rauhottaisi ajaa vyö kurkulla. Sehän viiltää kaulan poikki kolarissa.
Taksikuskit eivät voi käyttää turvavyötä, koska se aiheuttaa vaaran esim. ryöstötilannetta paettaessa. Poliisitkin pärjäävät ilman turvavyötä ja sen ansiosta saavat pahantekijät juosten kiinni, kun ei tarvi jäädä vyötä irti vatvomaan.
Peruutettaessa turvavyö puristaa, kuristaa ja kiristää ikävästi.
Autolla pääsee nopeammin liikenteeseen, kun ei tarvitse alkaa tuota kiusankappaletta askartelemaan. Kolarissa tietysti pidetään käsillä vastaan ja estetään pään iskeytyminen rattiin tai tuulilasiin.
En keksi mitään syytä miksi turvavyö on olemassa.
Onhan se matkustajaltakin aikamoinen moka mennä laittamaan turvavyö. Miksi yleensäkään pitää mennä kyytiin, jos ei luota kuljettajan ajotaitoihin?
Jos auto syttyy tuleen, turvavyö estää nopean poistumisen autossa. Sama juttu, jos auto jää ylösalaisin. Minua ei yhtään rauhottaisi ajaa vyö kurkulla. Sehän viiltää kaulan poikki kolarissa.
Taksikuskit eivät voi käyttää turvavyötä, koska se aiheuttaa vaaran esim. ryöstötilannetta paettaessa. Poliisitkin pärjäävät ilman turvavyötä ja sen ansiosta saavat pahantekijät juosten kiinni, kun ei tarvi jäädä vyötä irti vatvomaan.
Peruutettaessa turvavyö puristaa, kuristaa ja kiristää ikävästi.
Autolla pääsee nopeammin liikenteeseen, kun ei tarvitse alkaa tuota kiusankappaletta askartelemaan. Kolarissa tietysti pidetään käsillä vastaan ja estetään pään iskeytyminen rattiin tai tuulilasiin.
En keksi mitään syytä miksi turvavyö on olemassa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
en minäkään käytä aivoja. Elämä on paljon helpompaa, ei tuu kato pää kipeäksi !
ajaa pilkkopimeässä ilman valoja se säästää lamppuja.
Sitä joskus aattelee että parhaiten muistettu asia on varmaan se turvavyö.
Siihen se sitten jääkin, ajotaito mitä autokoulusta saadaan unohtuu jo muutamassa viikossa mutta turvavyö muistetaan, kyllä tätä ihmettelee joskus
ihmisten lokiikkaa.
Hei, näin ammattikuskina vinkki että peruutan henkilöautoakin peileillä,
ei se turvavyö kai kaulan ympärillä ole sullakaan ollut.
Usein huonoistakin peilestä näkee peruuttaa kunhan ne on oikein säädetty.
Jos on sähkösäädettävät peilit niin voi jopa peruuttamista silmälläpitäen
säätää peilit peruuttamista varten, joskus pitää tehdä niin mullakin.
Duuniautossani taas ei näe taakse kuin sivupeileisestä, riippuen millä ajan
niin joissakin on peruutuskamera joka on tämän vuosisadan paras keksintö
ajoneuvoihin varmaan.
Suurin osa pihoista suunnitellaan aina niin
että sieltä joutuu peruuttamaan pois mikä ei ole turvallista ns koskaan.
No itse ehkä olen turvallinen peruuttaja mutta en näe minkään auton taakse mitään ja paljon kun joutuu pihoille ajamaan ja sieltä pois niin ei voi kuin
koputtaa puuta että onneksi ei ole ihmisiin vielä törmännyt koskaan.
Vinkkinä vaan kukkahattutädeille jotka kaiken aina tietää liikenneturvallisuudesta, peruuttaminen ei ole turvallista pihoilla ainakaan
mutta läpiajoja jopa suljetaan jostain syystä ja kuitenkin kun
pihoille on pakollista ajoa myös niin peruuttamaan joutuu.
Toinen virhe kirjoituksessani on se että luotat muihin liikenteessä?
"Miksi yleensäkään pitää mennä kyytiin, jos ei luota kuljettajan ajotaitoihin?"
Minä en muiden ajotaitoihin luota, siksi en kolareita varmaan ole ajanutkaan vielä pitkän ajourani aikana, ei ole koskaan tullut tilannetta niin puuntakaa
että ei mitään voi tehdä enää, kyllä se toinen auto pitää melkein taivaalta pudota eteen tai päälle että pääsisi täydellisesti yllättämään. Moni yllättää kyllä itsensä mutta ajotaitoiset lukee muitten koheltamista jo kilometrin päästä ja pysyy
junteista erossa.
En ole yhtä pöljä.
On ollut hyviäkin provoja. yrittäisit edes.
Otetaan vyöt pois. Ja siirrytään takaisin 1950-luvun muotoiluun. Teräväkulmainen kojetaulu, pellistä tehty hanskalokeron kansi joka katkoo törmäyksessä jalkatilaan liukuvan lapsen kaulan takuulla varmemmin kuin turvavyö. Virtalukko polven kohdalle. Säästyy terveydenhuoltokulut kun ei jää kituvia hoidettavaksi. Hautausurakoitsijoilla ja kukkakauppiailla riittääkin sitten hommia kyllä.
Minkälainen auto sinulla on jonka turvavyö kuristaa. Maahanmuuttajaksi kirjoitat ihan sujuvasti suomea. Eikö niin ?
Tässä yksi kaveri joka ei käyttänyt. Ei nyt varsinaisen bodarin näköinen, siksi ei kai pysy penkillä.
http://www.youtube.com/watch?v=JcVSQh5MbTo
Ajotapaa saattaisi muokata hiukan kun otettaisiin kaikki turvallisuus turhukkeet pois ja puukko keskelle rattia perä rintaa kohti, samoin polvien kohdalle terävätreunat. Ehkä kun joku omainen silpoo ittensä ratin taakse niin
saattaisi vaikuttaa ajotapoihin.
Turvallisuusvarusteet ei ole kuin ajotaidottomien elämää pidentämään tarkoitettuja.
Normaalilla ajamisella ja hyvilla ajotavoilla on yhtä huono tuuri joutua
kolariin kuin että meteoriitti putoisi taivaalta auton päälle ja murskaisi sen
sinut siinä samalla.
terä siis...
Entäs kun sellainen ajotaidoton/rattijuoppo/pillerikuski tms. tuuttaa sen "ajotaidollisen" keulaan kunnolla?
Siinä ei ajotaidot merkkaa mitään kun fysiikan lait jauhavat lihamyllyn lailla kudokset uuteen koostumukseen...
"Keskimääräistä parempi kuljettaja" selkeästi tehnyt avauksen...
Nostappas provopelle pöydälle ne fysiikan lait jotka (yllätys yllätys!) koskevat myös teitä ääliö"koviksia" jotka ette tyhmyyttänne tajua käyttää turvavöitä.
Löysin kookkeloimalla näppärästi heti tällaisen sivun: http://www.youtube.com/watch?v=sfx41Fs3Y_A
Tuolta on helppo lukea (jopa tyhmemmänkin ääliö"koviksen") se millaiset törmäysvoimat aikuisten oikeasti ovat käytännössä... (siis ei mitään essonbaarissa isoilta pojilta kuultuja höpötyksiä!)
Siis "vain" 50km/h ja nokkakolarin g -voima on "leppoisat" yli 16G
Ei tarvitse juurikaan älliä että tajuaa millaista tuhoa ihmiskeho kokee kun ilman turvavöitä törmäillään koviin korin sisäosiin vaikka siinä ääliö"koviksen" "etanavauhdissa" 60km/h... (joiltakin tuota vähäistäkään älliä ei näytä löytyvän ;)
Kun kuitenkaan ääliö"kovikset" eivät tajua noista g -voimista hölynpölyäkään niin väännetään rautalangasta niille tolloille käytännön esimerkkiä: Kiipeä ääliö"kovis" talon katolle n. kolmen metrin korkeuteen, roikaise sieltä alas polvet ja kasvot edellä siinä asennossa jossa törmäisit rattiin ja ratin alapuolella olevaan kovaan materiaaliin.
(jos nyt haluat pilkkua viilata niin laita pari pehmoista untuvatyynyä kasvojen kohdalle siihen laskeutumiskohtaasi niin se toimii sinun turvatyynynäsi ;)
Siis katolta alas hypätessäsi putoamisaika on n. yksi sekunti, siinä ajassa nopeutesi nousee hurjaan n. 30km/h joka on vain puolet siitä 60km/h nössönopeudesta joka sekään ei teille kuolemattomille ole vauhti eikä mikään.
No miksi et ole hypännytkään vielä???
Luulisi ettei tuollainen ääliö"kovis" olisi jänistänyt pikkuista mitätöntä loikkaa mitättömällä nopeudella mutta niinpä vain meni pupu pöksyyn "koviksella" jo tikkailla parin metrin korkeudella.... ;)
Hyvää ja turvallista joulua kaikille ja ääliö"koviksille" vinkkinä että laittakaa se kuusentähti paikoilleen sinne latvaan kun kuusi on vielä vaaka-asennossa ettei vain satu mitään loukkaantumisia kun tuolin päältä tähteä latvaan tähytessänne rojahdatte päällenne lattialle n. 0,5m korkeudelta ;)
Joulukonjakki sai aikaan herpaantumisen jonka seurauksena tuli väärä linkki mukaan mutta asiallinen linkki sekin.
Tässä kuitenkin tuohon aiempaan kirjoitukseeni tarkoitettu linkki: http://www.autotieto.net/liikennekasvatus/tormaysmekaniikkaa.htm
"Peruutettaessa turvavyö puristaa, kuristaa ja kiristää ikävästi."
sä annat ymmärtää et oot ajotaidoiltas oikeinki hyvä kuski mut silti et osaa peruuttaa peileistä vaa pää pyörii ku pöllöllä/vasta kortin saaneella teinitytöllä jonka "ajotaito" on haljenneen kiuaskiven tasoa.
tossa alempana eräs ammattikuskiksi itseään mainostava kirjoitti asiaa mut yks asia ei kyl pidä kutiaan, nimittäin se et autokuolussa opitut ajotaidot unohtuu muutams viikos.
eihän autokoulussa opita ku ajon perusteet ja sit se ajotaito kehittyy kilsojen myötä.
noi lippispäiset teinipojut tosin unohtaa sen et se muutaman päivän sladissa pilurinkii vetämäl hankittu "ajotaito" on kaukana siitä mitä oikeesti tarvii.