Paavoille tukea

metalliorja

Onko Sinulta hyvä Metalliliiton jäsen, kysytty, haluatko tukea vanhinta ja nuorinta Paavoa presidentinvaalikampanjassa?
57 tonnia tosta noin? Valtuutus minun jäsenmaksujen käyttöön päättyi tähän!

35

162

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -totuus-

      Kyllä keskiverto metalliliiton toveri HALUAA antaa täyden tukensa ja enemmänkin ko. Paavoille !!

    • äläeroavaanvaikuta
      • epätietoinen äänestä

        Nythän siellä on ehdokkaana Demari ja Kommari koska liitto ohjeistaa kumpaa porukat äänestää?
        Viimeks ajettiin porukalla Tarja pressaks entäs nyt?


    • neljäs-nainen

      Minä olen luullut, että presidentti valitaan äänestämällä. ei tukemalla. Jos presidenttiys perutuisi tukeen mitä ehdokkaat saavat eri tahoilta niin käsitykseni mukaan meillä ei olisi ollut ensimmäistäkään vasemmistolaista presidenttiä!!

      • epätietoinen äänestä

        Mutta pitää saada liitolta selkeet ohjeet kumpaa äänestää!


    • odottava

      Liitoilta tulee ohjeet kunhan hetki odotellaan!
      Tulihan aikoinaan kun piti antaa ääni EU:hun littymisen puolesta !

    • -totuus-

      Nyt tulikin Yleltä tietoa että kyllä liitot vasemmiston ehdokkaita tukevat ja suurilla summilla. !!!!
      Muistankos aiemmin lukeneeni väitten ettei ammattiliitot rahoita puolueita...
      Kyllä rahoittavat mut tuki on naamioitu.

      • Metalli näyttää

    • Huippusuoritus !

      Mitenhän tuo ylläoleva omaan pesään kusija on onnistunut Arhinmäen yhdyssanaksi kirjoittamaan..

    • prrrrrrrrr

      metallin toilailut politiikassa riitti mulle! siirryin ytk.n jäseneksi sillä mun rahoilla ei sosialistipressaa enää tehä. metallissa tosi vanhakantanen näkemys nyky menosta,vaan taitaapa tuo näkyä jo jäsenmäärässä! onneksi mörkölipposella ei mahiksia ja arhinmäel viel vähemmän!

      • TyÖlÄiNeN n.1

        Todennäköisesti sinunlainen pösilö ei ole missään liitossa ollutkaan. Olisihan se outoa jos ammattiliitot jotka toimivat työväentukijärjestönä ei tukisi työväenpuolueen ehdokkaita. Vai olisko siinä järkee että TYÖLÄISTEN rahoilla tuettaisiin työnantajien ja oikeiston ehdokasta esim. Sa...i Ni.....ä minun mielestäni ei. Elinkeinoelämän keskusliitto ja työantajapuolueet tuskin tukee Arhinmäkeä vaikka sielläkin on jokunen vasemmistolainen. Ytk ei tue ketään koska se ei ole mikään liitto kuten ei mitään muutakaan vakavasti otettavaa, ainoastaan LOISIJOIDEN työttömyyskassa.


      • Metalli näyttää
        TyÖlÄiNeN n.1 kirjoitti:

        Todennäköisesti sinunlainen pösilö ei ole missään liitossa ollutkaan. Olisihan se outoa jos ammattiliitot jotka toimivat työväentukijärjestönä ei tukisi työväenpuolueen ehdokkaita. Vai olisko siinä järkee että TYÖLÄISTEN rahoilla tuettaisiin työnantajien ja oikeiston ehdokasta esim. Sa...i Ni.....ä minun mielestäni ei. Elinkeinoelämän keskusliitto ja työantajapuolueet tuskin tukee Arhinmäkeä vaikka sielläkin on jokunen vasemmistolainen. Ytk ei tue ketään koska se ei ole mikään liitto kuten ei mitään muutakaan vakavasti otettavaa, ainoastaan LOISIJOIDEN työttömyyskassa.

        Työläinen äänestä Arhinmäkeä laitetaan porvarit töihin ja työläiset johtaan!
        Turha täällä on EK:n herrojen urputtaa!!


    • Älä unta nää...

      sillä noinhan tehtiin aikoinaan itänaapurissa mut kuinkas kävikään..

    • loimis

      11v maksoin ja turhaan! joo jatkakoon metalli matkaansa takapajuisine mietteineen ilman minun rahoja! lmilloin liitos käsitetään se ettei kaikki ole vasemmistolaisia! kyllä nykymenolla lähtijlitä piisaa ja siirtyy ytk.hon! onko ammittiyhdistysliikkeeseen kuuluvat tyhmiä kun niille pitää liiton sanoo ketä äänestää!

    • pimeetäon

      Milloinka YTK:n jäsenet käsittävät, että vasemmistolaisuus ei ole rikos eikä tarttuva tauti tai, pääsevät harhasta, että kaikkien liitonjäsenten pitäisi olla vasemmistolaisia???!!!

      Ammattliitoissa on jäseniä kaikista poliittisista suunista ja järjestöistä eikä yhdestäkään ammattiliitossa sanota/käsketä ketä pitää äänestää sen saa päättää ihan itse!

      Koska YTK:n jäsenet ymmärtävät, että liitosta eroaminen heikentää työläisen neuvotteluasemaa työehtosopimuksista ja työmarkkinoilla??

      • Metalli näyttää

        Liiton jäsenet äänestää VAIN kommunistia VAIN kommunisti ajaa työläisen asiaa!!!
        Työläiset yhtykää!!!


      • kyllä me yhdymme...
        Metalli näyttää kirjoitti:

        Liiton jäsenet äänestää VAIN kommunistia VAIN kommunisti ajaa työläisen asiaa!!!
        Työläiset yhtykää!!!

        täällä tämä humoristi vaan jatkaa ;-)


      • -Ytk-

        Olemme jo ymmärtäneet ettei työehtosopimukssissa ole enää mitään heikennettävää !
        Money talks !


      • neljäs-nainen
        -Ytk- kirjoitti:

        Olemme jo ymmärtäneet ettei työehtosopimukssissa ole enää mitään heikennettävää !
        Money talks !

        Vai olette ymmärtäneet? Minä uskallan olla eri mieltä, kun eroaa liitosta raha puhuu vain 1 - kerran, sen jälkeen ei puhu eikä pukahda ja mitä työehtoihin tulee niin aina voi "opiskella" millä ehdoilla maailmalla työtä tehdään ja ajatella mitä heikennettävää meidän työehtosopimuksisamme on???

        Olet oikeassa siinä, että liitosta ero on ainoa tapa selvittää mitä heikennettävää työehtosopimuksissa on? No selviää kyllä, on vain eri asia halutaanko sitä oikeasti!


      • yksipuolue
        Metalli näyttää kirjoitti:

        Liiton jäsenet äänestää VAIN kommunistia VAIN kommunisti ajaa työläisen asiaa!!!
        Työläiset yhtykää!!!

        Kommunisti ajaa yksipuoluediktatuurin asiaa!!


    • Omavastuu painaa

      Paavo on puhuva pää ja elävä museo.

      Aamulehti kirjoitti Paavon tilanteesta asiallisesti ja objektiivisesti. Elikkä että kaasuputkikonsultin työ oli epäisänmaallinen keikaus. Paavo ei vaan suostu näkemään tosiasioita. Presidentinvaalien jälkeen toivottavasti emme kuule Paavosta enää yhtään mitään. Elämä on valintoja eikä kaikkea hyvää voi saada. Paavo sai jo satoja tuhansia ja - monen suomalaisen mielestä moraalisesti kyseenalaisin keinoin.

      Aika aikansa kutakin. Kansansuosion menettämisestä ei voi valittaa.

      • entinen kommari

        Paavo L on kuin Siperian ikijäästä herätetty mammutti! Vanha ja areä mies!
        Ihmettelen jos joku äänestää?

        Paavo V on positiivinen yllätys mies vetää itseironiaa (tosin en häntä äänestä)


    • loimis

      ei vasemmistolaisuus rikos olekkaan vaan ihmetyttää miksi liittojen pitää sotkeutua politiikkään ja prfiloitua aina jonku vasemmistolais pressa ehokkaan taakse. se ettei liitos läheskään kaikki vasemmistolaisia pitäs näkyä siinä ettei liiton varoja käytetä minkään poliittisen ryhmittymän tukemiseen ja kun näin ei toimita omilla aivoilla ajattelevat siirtyvät esim:ytk.hon! Liitolla ja paavolla paljon yhteistä nimittäin vanhoillisuus ja menneessä eläminen! pitäs liittojenki päivittää ittesä kiireesti tähän päivään varsinki politiikan ja jäsenistön kuuntelemisen osalta.

    • neljäs-nainen

      Se kun EK:n edustajat käyvät visiitillä valtioneuvostossa, tukevat oikeistolaista politiikkaa/poliitikkoja ei muka ole politiikkaan sekaantumista?

      YTK:n porukka voisi päivittää päänsä ja katsoa asioita asioina, politiikka = yhteisten asioiden hoitoa, ei mitään laitonta hämärä hommaa ja kaikki vaikuttaa kaikkeen, Eikä vasemmistolaisuus sillä häviä, että duunarit siirtyvät YTK:hon se voi olla sen uudelleen nousu kun oikeistolaisuus oikein näyttää duunareille sen kaapin paikan!!

      Liitto voi profiloitua vasemmistolaisen ehdokkaan taakse, mutta jäsenet ovat vapaita kuulumaan mihin puolueeseen vaan ja äänestämään ihan ketä haluavat! Jos oikeisto olisi järjestänyt ammattiliitot, tapellut ja puolustanut duunareita niin hyvin todennäköisesti liitot asettuisivat Keskustalaisen tai Kokoomuslaisen ehdokkaan taakse, mutta niin ei ole ollut eikä ole!

      Sen pituinen se!

    • neljäs-nainen

      Muistinne virkistämiseksi vielä sellainen pikku juttu, että Suomella on ollut 1- oikeistolainen presidentti jonka TAKANA kaikki AMMATTILIITOT olivat yksimielisesti: URHO KALEVA KEKKONEN!!!

      Presidentti Kekkonen oli myös presidentti, joka todella teki duunarin puolesta jotain ei vain puhunut, hankki Kostamuksen ja Svetogorskin urakat!!!

      YTK:n porukan on hyvä myöskin muistaa se, että Suomen hyvinvointi on Venäjän viennilllä rakennettu ja rahoitettu, vaikka oli niin vasemmalta kuin ikinä olla voi!!!

      • haloo!!!!

        Onhan kokokansan Tarja AY liikkeen pressa SAK:n entinen lakimies.
        Koskaan ei ole teolliset työpaikat vähentyneet näin paljoo kun Halosen aikana!
        Ambomaan ihmisoikeudet kiinnostaa (virka YK:sta, nobelin palkinto)
        mutta suomen teollisuuden toimintakyky ei pätkääkään!
        En ole kuullut hänen suustaan yhtäkään komenttia Suomen talous politiikkaan!!


    • neljäs-nainen

      Haloo, haloo, onko valoo? Kekkosella oli VALTAA ja hän käytti sitä ja ellen aivan väärin muista niin häntä myös vihattiin katkerasti määrätyissä piireissä sen tähden!

      Nykyisin presidentillä ei ole valtaa ja se asia muuttui demokraatisempaan, parlamentaarisempaan suuntaan presidentti Koiviston aikana. Siis siihen oikeiston peräänkuuluttamaan ja toivomaan suuntaan!

      Presidentti Halosen uuden vuoden puhe oli sellainen jossa otettiin kantaa talouspolitiikkaankin, ikävä jos se jäi väliin. Talouspolitiikka ei kuulu presidentin toimenkuvaan ja jos hän ei henkilökohtaisesti ole siitä kiinnostunut, eikä talouselämän vaikuttajat tai työelämän vaikuttajat ole presidenttiä asian tiimoilta lähestyneet niin hänen vaikuttamisensa ei näy ja sillä, että Tarja Halonen on vasemmistolainen on tiedotusvälineissä ja mediassa niin kolkko kaiku, että kenellekkään ei ole tullut mieleen pyytää presidentin kannanottoa tai vaikuttamista talouselämään. Vasemmistolaisuus on niin suuri rasite Tarja Haloselle, että ajattelipa tai tekipä hän mitä hyvänsä, se on vasemmistolaista ja huonoa, ei toivottavaa!!

      Menisikö se jotenkin niin, että sitä saa mitä TILAA!!!!

      • näkemiin Tarja

        Presidentin pitää ajaa SUOMEN etua vain ja ainoastaan SUOMEN!!!!
        Ei mitään kaukomaiden ihmisoikeuksia!! Ne ei kuulu meille!

        Presidentin mukana ulkomaille yleensä matkustaa valtuuskuntie ja teollisuuden edustajia matkolla pitää hoiotaa myös bisneksiä muihin maihin!
        Eikä käydä marketista ostetulla pokkarilla kuvaamassa bambumajoja!

        Vain työllä luodaan Suomalaista hyvinvointia! Pitäis tyhmemmänkin tajuta?


      • neljäs-nainen
        näkemiin Tarja kirjoitti:

        Presidentin pitää ajaa SUOMEN etua vain ja ainoastaan SUOMEN!!!!
        Ei mitään kaukomaiden ihmisoikeuksia!! Ne ei kuulu meille!

        Presidentin mukana ulkomaille yleensä matkustaa valtuuskuntie ja teollisuuden edustajia matkolla pitää hoiotaa myös bisneksiä muihin maihin!
        Eikä käydä marketista ostetulla pokkarilla kuvaamassa bambumajoja!

        Vain työllä luodaan Suomalaista hyvinvointia! Pitäis tyhmemmänkin tajuta?

        Kyllä Suomen presidentit ovat AINA ajaneet myös koko maailman, kaikkien kansojen hyvinvointia koska tyhmempikin tajuaa, että vain rauhan ja hyvinvoinnin aikana voidaan vientikauppaa käydä ja työtä tehdä.

        Presidentti Kekkonen on loistava esimerkki siitä, hänen johdollaan kaikki maailman mahtimiehet kokoontuivat Helsinkiin lennyttämään kylmän soden uhkaa. Presidentti Martti Ahtisaari teki loistavan kansainvälisen uran ennen persidenttiyttään rauhantekijänä ihan muualla kuin Suomessa. Tyhmempikin tajuaa, että kun Suomea maailmalla tehdään tunnetuksi rauhan rakentajina ja hyvinvoinnin jakajina niin meillä on ystäviä, liittolaisia jotka haluavat käydä kauppaa ja tehdä yhteistyötä kansamme.

        Presidentin mukaan varmasti olisi päässyt valtuuskuntia on eri asia onko teollisuuden edustajilla ollut mielenkiintoa tai halua osallistua vasemmistolaisen suoralla kansanvaalilla valitun presidentin matkoihin, siitähän olisi voinut seurata peräti uusia kauppasuhteita ja vienti mahdollisuuksia ja sehän ei oikeiston pirtaan sovi ei mahdu!


    • enkä kadu

      Näin metallimiehenä ja metalliliitolle jäsenmaksuja maksavana annan kyllä tukeni Paavolle, meinaan Väyryselle.

      • äksy lipponen

        Ketäs meidän työväen pitäis äänestää kun vasemmiston ehdokkaiden kannatus on pohjamudissa?
        Näyttää siltä Suomi jää ilman Demari pressaa?


    • en anna anteeksi

      arhis suosii eläinrääkkäystä kun on palkannut sen jonkun saakelin teemun joka kissa tappoi monta tuntia ja runkkasi päälle... onko ajatusmaailma samansuuntainen kun tuommoisia palkkaa.... ihan oksettaa nyt koko arhis... muuten olisin ehkä äänestänytkin sitä mutta nyt en ikinä, kun suosii tuollaita

      • työläinen voittaa

        Taas työläistä viedään Niinistöstä tehdään pressaa väärennnetyillä gallupeilla ja
        vaalivilpillä! Porvari tekee kaikkensa ettei Arhinmäki voita ainoo rehellinen TYÖLÄIS pressa!!!

        Toverit äänestäkää Arhinmäkeä!!!


      • niinmissä?
        työläinen voittaa kirjoitti:

        Taas työläistä viedään Niinistöstä tehdään pressaa väärennnetyillä gallupeilla ja
        vaalivilpillä! Porvari tekee kaikkensa ettei Arhinmäki voita ainoo rehellinen TYÖLÄIS pressa!!!

        Toverit äänestäkää Arhinmäkeä!!!

        Missä se on ollut TÖISSÄ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      130
      8063
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      156
      7165
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      184
      4923
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      250
      3327
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      102
      2814
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      134
      2399
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      153
      2010
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      18
      1935
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      47
      1775
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      206
      1726
    Aihe